Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

موزه تاریخی تخت جمشید ، وضعیت نامناسب نگهداری موزه

موزه تخت جمشيد در يكي از قديمي ترين بناهاي کشور تاسيس شده و در كاخ اصلي حرمسراي خشايارشاه جاي گرفته است. اين بنا در سال 1311 و دقيقا بر اساس شواهد و قراين موجود شبيه به اصل بنا بازسازي شده تا هم مورد استفاده هيات علمي قرار گيرد و هم محلي براي نگه داري اشياي باز يافته در تخت جمشيد باشد. اين بنا در سال 1316 با عنوان موزه تخت جمشيد گشايش يافت. در مجموعه موزه تخت جمشيد آثار و اشياي سه دوره ماقبل تاريخ دوره هخامنشيان و دوره اسلامي در سه بخش جداگانه به نمايش گذاشته شده است. عمده ترين بخش اين موزه را آثار و اشيايي تشكيل مي دهند كه در هنگام خاک برداري از صفه تخت جمشيد به دست آمده اند. آثار دوره اسلامي حاصل حفاري هاي انجام شده در شهر باستاني استخر است.

متاسفانه موزه وضعیت نگهداری مناسبی نداشته و مانند سایر اماکن باستانی و تاریخی در کشور ، در حال فرسایش و تخریب می باشد و بعنوان موزه ای که در یک سایت باستانی و ثبت شده در آثار میراث جهانی ، به آن رسیدگی نمی شود.ترک خوردن دیوارها ، بدون حفاظ بودن برخی از اشیاء ، حفاظهای شیشه ای معمولی که از قفلهای بسیار معمولی تر برخوردارند ، قراردادن برخی از اشیاء همانند کوزه های سفالی در اتاقی بسیار تنگ از جمله ی این مشلات می باشد که این مشکلات نیازمند بررسی و حل بسیار فوری توسط مسئولین می باشد.


مجسمه ی سنگی که بدون حفاظ رها شده است.

متن ترجمه شده کتیبه خشایارشاه به خط میخی


آثار بجا مانده از بنای اصلی مربوط به حدود2500 سال پیش
آثار بجا مانده از بنای اصلی مربوط به حدود2500 سال پیش
وضعیت نامناسب نگهداری اشیاء تاریخی در موزهمجسمه های سنگی که بدون حفاظ نگهداری می شوند

آثار بجا مانده از بنای اصلی مربوط به حدود2500 سال پیشبه شکل محفظه و کهنگی آن و همچنین نوع قفل بکار رفته در آن دقت کنید!
عکس : رضا ابراهیمی
4 شهریور 90 .

1 نظرات:

Farhad گفت...

با توجه به سیاستهای غلط دولت در ارتباط با مرمت و نگهداری از آثار فرهنگی ایرانی شنیدن این اخبار اصلا جای تعجب ندارد. امیدوارم که مسئولین هرچه زودتر به اصالت ایرانی خود (اگر داشته باشند) برگردند