Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

حادثه ی دلخراش در لوناپارک شیراز

دو شهروند 16 و 17 ساله شيراز پنجشنبه شب،  بر اثر سقوط دستگاه بازي جامپينگ ـ پرش ـ در لوناپارك شيراز از ناحيه كمر دچار آسيب‌هاي شديدي شدند.
يك شاهد عيني كه نخواست نامش عنوان شود به خبرنگار خبرگزاري دانشجويان(ايسنا) منطقه فارس، گفت: به دليل پاره شدن كابل سيم بكسل حايل، يكي از دو صندلي دستگاه سقوط آزاد كه دو سرنشين داشت در حالي به شدت با زمين برخورد كرد كه ترمز‌هاي اضطراري هم عمل نكرد.
وي كه از بهره‌برداران اين پارك بازي محسوب مي‌شود، افزود: اين دستگاه متعلق به فردي به‌نام ك، است و يكماه قبل بعد از بازديد كارشناسان استاندارد، استفاده از آن به‌دليل نداشتن شاخص‌هاي استاندارد، ممنوع اعلام شده بود.
اين شاهد عيني با بيان اينكه دو نفر مصدوم كه يك دختر 16 و يك پسر 17 ساله بودند، ده دقيقه اول كاملا بي‌هوش بوده و سپس به‌وسيله اورژانس به بيمارستان رجايي منتقل شدند، گفت: متاسفانه هيچ فردي در اين پارك و ساير پارك‌هايي كه وسيله بازي درآن قرار دارد، مسووليت قبول نمي‌كنند.
او با بيان اينكه معمولا حوادث مختلفي را در طول سال شاهد هست، اضافه كرد: از روز پنجشبنه تا امروز بارها با همه روزنامه‌ها و صدا و سيما تماس گرفته‌ام اما هيچ خبري منعكس نشده است.
وي گفت: از نظر كارشناسان استاندارد هيچ يك از دستگاه‌هاي موجود داراي كيفيت قابل قبول نيست اما به‌راحتي و بدون هيچ نظارتي استفاده مي‌شود، مردم نمي‌دانند براي تفريح از جانشان مايه مي‌گذارند.
براساس اين گزارش، دو عضو شوراي اسلامي شهر شيراز در پاسخ به سووال خبرنگار ايسنا در خصوص وقوع اين حادثه در لوناپارك، اظهار بي‌اطلاعي كرده و فرصت خواستند تا پس از كسب اطلاعات كافي نظر خود را اعلام كنند.
شهردار شيراز نيز در صحبت كوتاهي در حاشيه جلسه علني شوراي اسلامي شهر شيراز به خبرنگار ايسنا گفت: لوناپارك متعلق به كميته امداد است و شهرداري نه به‌عنوان مالك، نه به‌عنوان بهره‌بردار هيچ دخالت و نظارتي بر كار آن ندارد.
علي‌رضا پاك‌فطرت با يادآوري اينكه درآمد اين پارك هم به شهرداري تعلق ندارد، گفت: من پس از اطلاع، موضوع را به معاون اجرايي شهرداري منعكس كرده و از بعد حقوقي پيگيري خواهم كرد.
گزارش ايسنا حاكي است، شيراز با جمعيت يك ميليون و پانصد هزار نفري فاقد يك شهر بازي استاندارد است، تنها شهر بازي روباز كه به شهر بازي شاهد معروف بود نيز پنج سال قبل با هدف احداث مجتمعي تحت عنوان خليج فارس و ايجاد هتل و بازارچه، به بخش خصوصي واگذار شده و عملا مردم از داشتن فضاي بازي متداول در كلان‌شهرها محروم هستند.
لوناپارك به عنوان تنها شهربازي، در ورودي شيراز و شمال اين شهر در دامنه شرقي باباكوهي واقع شده و به‌واسطه موقعيت جغرافيايي، فضايي محدود و محصور دارد كه در روز گنجايش تعدادي كمي از شهروندان را دارد.
اين پارك بازي پيش از اين هم به‌دليل تردد افراد لاابالي، اراذل و اوباش محلي، افراد ولگرد كه به‌دليل نبود نظارت كافي مدام در محوطه در حال تردد هستند، مشكلاتي را براي خانواده‌ها خصوصا بانوان به‌وجود آورده بود و همين امر باعث دلزدگي جمع كثيري از شهروندان شده است.
گزارش ايسنا به نقل از يك شاهد آگاه حاكي است، دستگاه‌هاي بازي عمدتا توسط سازندگان داخلي و بدون توجه به استانداردها ساخته شده و هنگام نصب و استفاده نيز، هيچ كارشناسي بر آن نظارت ندارد.
اين فرد كه خود يكي از بهره‌برداران دستگاه‌هاي بازي با سابقه 15 ساله در شيراز است، اضافه كرد: امروز يك مافيا بهره‌برداري از لوناپارك و شهربازي پارك شهر شيراز را در دست داشته و عمدتا دستگاه‌ها در اختيار آنان يا اياديشان است.
اين فرد مطلع خاطرنشان كرد: وقتي دستگاهي از اساس استاندارد ساخته نشود، به‌هيچ عنوان در بهره‌برداري نمي‌تواند استاندارد باشد، سال‌ها قبل تلاش كرديم دستگاه‌هاي بازي را از كشورهاي صاحب نام و توليد كنندگان خارجي كه دستگاه‌هاي استاندارد توليد مي‌كنند، وارد كنيم اما ظاهرا واردات اينگونه دستگاه‌ها هم با مشكل مواجه است.
گزارش خبرنگار ايسنا حاكي است علي‌رغم تلاش خبرنگارن ايسنا، دسترسي به مسوولان كميته امداد براي پاسخگويي در خصوص حادثه لوناپارك و مسووليت حقوقي كه متوجه آنان است، امكان‌پذير نشد.
23 مرداد 90 .

0 نظرات:

خطایی در این ابزارک وجود داشت