Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

پيدا شدن شهر باستانی «هخامنشی» در استان «ماردین ترکیه»

شهر و آثار به‌جای‌مانده از شاهنشاهي هخامنشی و تمدن بابل در ويرانه‌های 10 هزار ساله‌ي «دارا» در کنار شهر ماردین در جنوب‌خاوري(:شرقی) ترکیه، پيدا شد. باستان‌شناسان می‌گویند با پيدا شدن این آثار، برگ تازه‌اي در تاریخ شاهنشاهي هخامنشی، برگ خواهد خورد. 
 
شهر باستاني دارا و برجاي‌مانده‌هاي هخامنشي-به گزارش مهر، استاندار ماردین، توران آیواز، گفت: «سال گذشته، کاوش در بخش دیگری از ويرانه‌های شهر باستانی دارا آغاز شد. این کند و کار در مکانی با عمق 40 متر که مردم محل به آنجا زندان می‌گفتند، ادامه یافت و در پايان به جايي رسیدیم که گفته می‌شود در آنجا تالار تياترسرباز و خانه‌های سنگی قرار دارد. انبارهای خوراك، سلاح و قبرستان‌های سنگی پيدا شده‌اند كه بنا به گفته‌ي کارشناسان، این جاها، مربوط به روزگار شاهنشاهي هخامنشی و تمدن بابل است. با کند و کاوهای انجام شده به شهري تاریخی با خانه‌های سنگی دست یافتیم که هنوز بخشی از آن در زیر خاک است.»


شهر باستاني دارا و برجاي‌مانده‌هاي هخامنشي

شهر باستاني دارا و برجاي‌مانده‌هاي هخامنشي- از سوی دیگر بنا به گفته داوود بلکی تای، مدیر فرهنگ و گردشگری استان ماردین، در واپسين کند و کاو‌ها، کاشی‌های آذين‌شده به شكل‌هاي گوناگون، آب‌انبارها، گرمابه‌ها، پل‌ها و آبراهه‌هايي از سده‌ي 6 میلادی و استخوان‌های انسان و صخره‌های حکاکی شده از 3 هزار سال پيش پيدا شده است.
 
23 مرداد 90 .

0 نظرات:

خطایی در این ابزارک وجود داشت