Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

شيراز ، شكوفه ، شميم بهاري / عطر بهار نارنج در هواي شيراز رايحه خوش پراكند

شيراز- اين روزها كوچه و خيابان شيراز سرشار از عطر و شميم بهار نارنج است و شهروندان و مسافران و ميهمانان در اين شهر از عطر دل انگيز بهار نارنج سرخوش و شادمان هستند.


همزمان با دميدن بهاران آغوش را به روي عطر دل انگيز بهار نارنج گشوده است و با بوي بهاري شكوفه هاي نارنج به استقبال بهار رفته است. 
فروردين و ارديبهشت ازآن رو در شيراز از اهميت به سزايي برخوردار است كه دراين دو ماه،طراوت بهار در شيراز به اوج مي رسد و كوي و برزن مملو از گل و طراوت است و امسال طراوت بهاري از واپسين روزهاي زمستان در شيراز چهره گشود.
در اين شهر بهاري هر رهگذري كه از كنار باغي مي گذرد نفسي از تازگي بهار مي گيرد و از عطر دل انگيز گل هاي بهار نارنج، سرمست مي شود.
بهار همه جا زيبا و رويايي است و گوش دادن به نغمه هاي الهام بخش آن شنيدني است اما در شيراز همه اين زيبايي ها با عطر دل انگيز بهار نارنج در باغ هاي مصفا ديدني است.
معمولا مسافرت هاي نوروزي در اكثر شهرهاي كشور تا نيمه فروردين ماه به پايان مي رسد اما در شيراز سفر حكايتي ديگر دارد و آمد و شد از اواخر زمستان آغاز مي شود و در فصل بهار نيز تداوم دارد.
بهار نارنج كه در گويش شيرازي باهار نارنج گفته مي شود ، همان شكوفه درخت نارنج است كه در فصل بهار درخت را زينت داده، در پاييز و زمستان، جاي خود را به ميوه نارنج مي ‌دهد اين گل اگرچه در پخت مربا مورد استفاده قرار مي‌ گيرد، ولي كاربرد اصلي آن به‌ همان صورت گل خشك و به ‌خصوص عرق در طب گياهي است.
براي مصرف دارويي، شكوفه‌هاي بهار نارنج را صبح زود كه به حالت غنچه ي نشكفته است، مي چينند و سپس در محلي تاريك سريع خشك مي ‌كنند تا تغيير رنگ ندهند.
به گزارش خبرنگار ايرنا ، اين يك واقعيت است كه بسياري از ميهماناني كه به شيراز سفر مي كنند در كنار زيارت آستان قدسي حضرت شاهچراغ(ع) و ديدار از آرامگاه شاعران پارسي گو براي بهره گيري ازلطف استشمام بوي مطبوع بهارنارنج به اين شهر مي آيند استشمام بوي مطبوع بهار نارنج زماني در شيراز بيشتر دل انگيز و پر مهر مي گردد كه به همراه گردشگري در باغهاي مصفاي ارم، عفيف آباد،دلگشا، جهان نما، باغ صفا يا محوطه زيباي آرامگاه شاعران پارسي گو سعدي و حافظ باشد.
باغ دلگشاي شيراز كه در جوار آرامگاه استاد سخن سعدي شيرازي قرار دارد پوشيده از درختان تناور نارنج است كه در دو فصل پاييز هنگام به ثمر نشستن و بهار هنگام شكوفا شدن گلبرگ هاي بهار منظره چشم نوازي به اين باغ مي دهد.
باغ دلگشاي شيراز كه بسياري از شهروندان شيرازي با طراوت هواي بهاري و دل انگيزي محيط روح پرور آن آشنايي دارند مكاني براي تفرج و گشت و گذار شهروندان وميهمانان است ومعمولا درهمه روزهاي تعطيل سال بساط تفرج شهروندان در كنار جوي آب روان آن بر پاست.
درختان نارنج در اين باغ مصفا به صورت رديف كاشته شده است و هر سال همزمان با روزهاي آغازين سرشار از بوي مطبوع بهار نارنج است.
رهگذران ، شهروندان و ميهماناني كه به شيراز مي آيند از فاصله چند صد متري باغ دلگشا بوي مطبوع بهار نارنج را استشمام مي كنند بطوريكه سراسر خيابان بوستان كه منتهي به آرامگاه سعدي مي شود و در جوار باغ دلگشا قرار گرفته سرشار از عطر بهار نارنج است.
هرسال در جلوي اين باغ نيز بساط عرضه و فروش بهار نارنج بر پاست و امسال نيز هر بامداد بهار تازه نارنج در جلوي اين باغ عرصه مي شود.
نزديكي باغ دلگشا به آرامگاه سعدي،آب روان و هميشگي در اين باغ، درختان تناور نارنج و ساختمان كهن و باستاني آن موجب مي شود كه شهروندان زيادي براي ديدن اين باغ به محوطه آن بيايند به ويژه اين روزها كه همان بوي مطبوع بهار نارنج بهانه كافي براي ديدن باغ فراهم كرده است.
برخي افراد نيز از نزديكي اين باغ به كوهستان هاي اطراف آرامگاه سعدي استفاده مي كنند و با كوهنوردي صبحگاهي در نهايت به اين باغ مي آيند و صبحگاهان دست و صورت در آب دلگشا پر طراوت مي كنند.
غنچه هاي بهار نارنج دراين باغ امسال از اواخر اسفند ماه گشوده شد و معمولا تا اواسط ارديبهشت باغ مملو از عطر و شميم بهار نارنج است.
از ديگر باغ هاي شيراز كه در روزهاي بهاري از عطر بهار نارنج سرشار است باغ ارم شيراز است.
اين باغ دراختيار دانشگاه شيراز قرار دارد و هرسال صدها هزار نفر از شهروندان و ميهمانان از آن ديدن مي كنند و آوازه زيبايي هاي آن جهان گير است.
باغ ارم كه محدوده آن پوشيده از درختان تنومند و گلهاي رز مي باشد مكاني برخوردار از باغ هاي نارنج است كه عطر گلهاي بهاري آن با عطر بهار نارنج آميخته مي شود و فضاي دل انگيزي را مي آفريند.
درختان نارنج در اين باغ مصفا كه سابقه ساخت آن به دوره قاجاريه باز مي گردد پنجه در پنجه مي افكنند و با مسافران و ميهمانان مهرباني مي كنند و آنان را از عطر دل انگيز بهار بهره مند مي سازند.
عطر بهار نارنج در صبح قبل از طلوع آفتاب در اين باغ بيشتر و بهتر مشام را مي نوازد و معمولا كساني كه از خواب نوشين بامدادي مي گذرند بهترمي توانند در فضاي ملكوتي اين باغ قرار گيرند.
البته زيبايي باغ ارم در ماه ارديبهشت به اوج مي رسد اما شگون ديدن آن دراين روزها به خاطر بهره مندي از عطر بهار نارنج است.
از ديگر باغ هاي شيراز كه در روزهاي بهاري سرشاراز عطر بهار نارنج است باغ عفيف آباد است.
باغ عفيف آباد اكنون به صورت موزه نظامي اداره مي شود و دراختيار ارتش جمهوري اسلامي قرار دارد و شهرونداني كه از آن ديدن مي كنند بسيار از بهار نارنج و عطر آن بهره مي برند.
اين باغ در انتهاي خيابان عفيف آباد شيراز و در نزديكي باغ هاي مصفاي قصردشت شيراز قرار دارد و طراوت هواي آن به لحاظ تاثير پذيري از بافت اقليمي منطقه دو چندان است.
نارنج هاي باغ عفيف آباد نيز سترگ و زيبا هستند و با شكوفا شدن گلهاي بهاري باغ عطر بهار نارنج با عطر گلهاي بهاري باغ در هم مي آميزد و شوق ديدار را در دل رهگذران مي پراكند.
از ديگر باغ هاي مصفاي شيراز كه مملو از درختان نارنج است و به همين نام نيز شناخته مي شود باغ نارنجستان است.
اين باغ اكنون به صورت موزه اداره مي شود اما ديدن طراوات درختان نارنج آن نيز دست كمي از ديدني هاي موزه آن ندارد.
باغ نظر كه ساختمان موزه پارس در آن قرار دارد و در محل آثار تاريخي زنديه شيراز قرار دارد نيز از جمله نارنجستان هاي مصفاي شيراز است.
اين باغ كه محل زندگي كريمخان زند بوده است مجموعه اي از درختان زيباي نارنج را در خود جاي داده و همزمان با فصل بهار شكوفا مي شود.
عطر دل انگيز بهار نارنج ازباغ نظر تا خيابانهاي حاشيه اين باغ پراكنده مي شود و معمولا كساني كه از ارگ كريمخاني در نزديكي اين باغ ديدن مي كنند از آن نيز بهره مند مي شوند.
باغ جنت، باغ جهان نما ، باغ ملي ، باغ صفا، بوستان آزادي ، بوستان خلد برين، بوستان ولي عصر و ديگر بوستان هاي شيراز هم از جمله اماكني است كه همزمان با فصل بهار درختان نارنج آن شكوفا مي شود.
علاوه بر باغهايي كه گفتيم معمولا در اغلب بلوارها و خيابان هاي شيراز نارنج به عنوان درخت سنتي شيراز كاشته شده و همزمان با فصل بهار عطر آن خيابان ها را فرا مي گيرد.
بهار نارنج كه معمولا به صورت خشك در عطاري ها و عرقياتي هاي شيراز به فروش مي رسد خاصيت دارويي و تسكين نيز دارد و برخي از افراد آن را براي تسكين و آرامش استفاده مي كنند.
عرق بهار نارنج نيز نوشيدني مطبوعي است كه در فروشگاههاي عرقياتي شيراز عرضه مي شود و مشتري فراوان دارد.
مهم ترين خاصيت دارويي بهار نارنج تأثير آن روي سيستم عصبي بدن است بهار نارنج آرامش‌بخش و ضدهيجانات دستگاه عصبي است و سردردهاي عصبي و ميگرني را كاهش مي ‌دهد.
بهارنارنج در تقويت معده بسيار مؤثر است و تپش نامنظم قلب، تشويش و اضطراب را از بين مي ‌برد.
براي كنترل تشنج‌ها و حمله قلبي هم بهار نارنج را توصيه مي ‌كنند.
اگر مشكل كم‌خوابي يا بي‌خوابي داريد، حتماً پيش از خواب، مقداري عرق بهار نارنج يا چاي آن را بنوشيد ، بهار نارنج همچنين اشتها آور و ضد سرفه است.
براي درست كردن چاي بهار نارنج، كافي است، 10گرم از گل بهار نارنج را در دو ليوان آب‌جوش به مدت 20دقيقه بجوشانيد سپس آن را صاف كرده و ‌همراه با يك قاشق عسل ميل كنيد.
درمجموع شيرازرا به نام شهر حضرت احمد ابن موسي شاهچراغ (ع)،شهر شاعران پارسي گو حافظ و سعدي و همچنين شهر گل و بلبل مي شناسند و سرشاري اين شهر ازعطربهار نارنج در روزهاي بهاري شگون همه اين نامها را دوچندان مي كند.

16 فروردین  90 .

0 نظرات:

خطایی در این ابزارک وجود داشت