Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

وضعیت تالابهای استان فارس/ شرایط مناسب پریشان و مهارلو

شیراز - خبرگزاری مهر: تالابهای پریشان و مهارلو با توجه به بارشهای اخیر استان فارس در وضعیت مناسبی به سر می برند اما دیگر تالابهای این استان همچنان با خشکسالی دست و پنجه نرم می کنند.
به گزارش خبرنگار مهر در شیراز، بارشهایی که طی چند ماه گذشته در استان فارس صورت گرفت تا حدودی توانست برخی از تالابها و دریاچه های مهم استان را از وضعیت خشکی مطلق بیرون آورد و دوست داران محیط زیست را به احیای آنها امیدوارتر کند.
در این خصوص پریشان و مهارلو ازجمله دریاچه هایی بودند که بارشهای اخیر بر سطح آب آنها افزود اما برخی دیگر از دریاچه های استان همچنان با معضل خشکی رو به رو هستند.
نماینده هماهنگ کننده طرح حفاظت از تالابهای استان فارس در گفتگو با خبرنگار مهر در شیراز به تشریح وضعیت تالابهای این استان پرداخت و گفت: با توجه به بارشهای اخیر در فارس وضعیت برخی از تالابها رضایت بخش بوده اما تعدادی از دریاچه ها از جمله بختگان و کافتر همچنان خشک هستند.
علمدار علمداری افزود: با بررسیهای انجام شده این چنین به نظر می رسد که تالابهای استان فارس به شکل مناسبی آبگیری نشده اند اما بر روی تغذیه سفره آبهای زیرزمنی تاثیر داشته است.
دریاچه پریشان در حال احیا
وی ادامه داد: طی چند سال گذشته تمام چشمه های دریاچه پریشان خشک شده بودند اما با بارندگیهای اخیر استان فارس آب در چهار دریاچه جاری شده است.
علمداری تصریح کرد: در حال حاضر حدود 12 هکتار از دریاچه پریشان آبگیری شده البته در مقایسه با سالهای قبل از خشکسالی که بیش از چهار هزار هکتار بوده کم است اما این میزان آب برای حفظ گونه های آبزی از جمله شنگ و لاک پشت نیز موثر است.
نماینده هماهنگ کننده طرح حفاظت از تالابهای استان فارسدر ادمه با اشاره به وضعیت دریاچه مهارلو نیز گفت: وضعیت این دریاچه به طور نسبی از تمامی دریاچه های استان بهتر است چراکه آب و فاضلابهای دشت شیراز راهی این دریاچه می شود اگرچه این فاضلابها از جنبه زیست محیطی مضر است اما باعث آبگیری دریاچه شده است.
بختگان همچنان خشک است
وی با بیان اینکه دریاچه بختگان همچنان خشک است، اظهار داشت: بهترین منابع آبی بختگان مربوط به سیلابها و رودخانه کر سیوند است که طی مدت اخیر سیلابی در مناطق اطراف این دریاچه نداشته ایم و علاوه بر این رودخانه کر نیز که در آبگیری دریاچه سهم زیادی داشته به دلیل آبگیری کشاورزان منطقه از آن نتوانسته در آبگیری دریاچه بختگان موثر باشد.
علمداری با بیان اینکه دریاچه بختگان شامل دریاچه طشک نیز است، بیان کرد: چشمه گمبان که مربوط به طشک است تا حدودی آبگیری شده و نسبت به پریشان در وضعیت بهتری قرار دارد.
بختگان همچنان خشک است
وی با اشاره به خشکی کامل دریاچه کافتر نیز گفت: آبگیری این دریاچه نیز به سیلاب و چشمه های بالادست بستگی دارد که طی مدت اخیر هیچگونه سیلابی در مناطق اطراف کافتر جاری نشده و این دریاچه نیز کاملا خشک است علاوه بر این دریاچه ار‍ژن نیز بخش کمی از آن آبگیری شده که قابل توجه نیست.
نماینده هماهنگ کننده طرح حفاظت از تالابهای استان فارستصریح کرد: به رغم اینکه تعدادی از دریاچه های استان فارس همچنان خشک بوده و در وضعیت مناسبی قرار ندارند اما بارشهای زمستان در تغذیه سفره آبهای زیرزمینی موثر بوده که این امر نیز می تواند در آینده برای احیای تالابهای استان نقش مهمی ایفا کند.

17 فروردین 90 .

0 نظرات:

خطایی در این ابزارک وجود داشت