Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

خبرهایی از پروژه برج تاریخی و پردیس باغهای ایران و جهان شیراز

پروژه منحصر بفرد برج تاریخی شیراز و پردیس باغهای ایران و جهان روند خود را در حال طی کردن هست و طبق اخبار رسیده مذاکرات و پیش بینی های لازم برای تملک زمین های مورد نیاز این پروژه عظیم که پهنه ی غربی بلوار چمران را شامل می شوند و به حجم زیادی از سرمایه گذاری برای تملک این زمین ها نیاز هست ، درحال انجام بوده که این تملک ، چندین برابر اجرای پروژه نیازمند هزینه هست چراکه اجرای خود پروژه بجز ساخت برج تاریخی به بودجه ی چندانی نیاز ندارد و تنها بحث ایجاد تغییراتی در باغهای موجود هست. این پروژه جز پروژه های بلند مدت شهری شیراز هست که آینده ی گردشگری شیراز را بطور قطع تضمین خواهد کرد.اما بپردازیم به جزئیات بیشتری این پروژه که تا قبل از این در هیچ جا به آن اشاره نشده است !

ابتدا نگاهی داشته باشیم به ورودی ها و شرایط کلی این پروژه :
ورودی اصلی این پروژه از ابتدای بلوارشاهد ، نبش ساحلی و در کنار ایستگاه مترو می باشد که از همین ابتدا یکی از مزیتهای این ورودی مشخص گردید : وجود ایستگاه مترو در ورودی این پروژه بزرگ! این ورودی به پردیس باغ ها و همچنین مجموعه بزرگ تفریحی یده شده در طرح دسترسی ایجاد خواهد کرد.
ورودی دوم این پروژه در انتهای بلوار چمران و درکنار دریاچه مصنوعی فعلی که طرح بزرگ نهراعظم درحال اجراست قرار گرفته است ، این ورودی نزدیکترین ورودی به برج تاریخی شیراز بوده که 576 واحد پارکینگ خودرو نیز برای آن در نظر گرفته شده است.


وضعیت قرارگیری ورودی های برج تاریخی و پردیس باغ های ایران و جهان ، برای مشاهده اندازه اصلی روی آن کلیک کنید

اما در ادامه نگاهی دقیق تر خواهیم داشت به وضعیت قرارگیری باغها و برج تاریخی و سایر امکانات موجود در پروژه :
در هنگام ورود از ورودی اصلی این مجموعه که در جنوب آن قرار گرفته است به پردیس باغهای ایران و جهان میرسیم که تک تک این باغها با درختان ، گیاهان و مشخصه های مربوط به زمان خود از حیث معماری و سایر مشخصه های خود بازسازی خواهند شد.
اولین باغ ، باغ پیش ار تاریخ خواهد بود که در آن یک باغ پیش از تاریخ بازسازی می شود.در ادامه باغهای ایلامی و مادی ، پارسی ، پارتی ، ساسانی ، اسلامی ( ظهور اسلام تا صفویه ) و در انتها باغ معاصر قرار گرفته است که به برج تاریخی منتهی می شود. بعد از باغ معاصر مجموعه بزرگ خدماتی و تفریحی به مساحت 49500 متر مربع طراحی شده است که بعد از این پارک خماتی ، باغهای معاصر به آینده قرار گرفته است که به ورودی شمالی پروژه وصل می شود.
از روبروی برج تاریخی تا اولین باغ که باغ پیش از تاریخ می باشد ، حوضچه ای طراحی شده است که برای اواین بار در باغ باستانی پاسارگاد این نوع باغ و بکارگیری جوی آب بکار رفته است که نمایی بسیار فرح بخش به کل مجموعه خواهد افزود.
در طراحی باغ موارد بیشتری نیز دیده شده است که در آینده به آن خواهیم پرداخت.

مساحت باغها :
پیش ار تاریخ 8017 مترمربع
ایلامی و مادی 16893 مترمربع
پارسی : 19300 مترمربع
پارتی : 18650 مترمربع
ساسانی : 22315 مترمربع
اسلامی : 24765 مترمربع
معاصر : 24610 مترمربع
پارک تفریحی : 121850 مترمربع
پارک حاشیه ای خدماتی : 54000 مترمربع


نقشه جایگیری باغها و پارکهای تفریحی - خدماتی ، برای مشاهده اندازه اصلی روی آن کلیک کنید
4 آذر 90 .

7 نظرات:

ناشناس گفت...

چقدر خوب میشد که شهرداری پرزه هاشو با سرعت بیشتری اجرایی کنه

مهدی.م گفت...

سلام به همه شیرازیهای فهیم و دلسوز. من که واقعا از این طرح زیبا و مدبرانه خیلی لذت بردم. انشاالله که اجراشم مثل طرحش باشه و زود به همون شیراز تک که حقشو داریم برسیم. به امید خدا... امین جان مدت اجراش چقدر تخمین زده شده؟ انشاالله از کی شروع میشه؟

امین گفت...

زمان اجراو تخمین اون رو اجازه بدین وقتی قطعی شد بگم چونکه الان زمانهای مختلفی براش اعلام شده و هیچکدوم دقیق نیست.

ameer گفت...

امین جون خسته نباشی واقعا، من که هنوز مشغله های ترم آخر رو ندارم وقت نمی کنم پا به پای پست هات پیش بیام و وقتی میام میبینم 2-3 تا پست جدید...
امیدوارم این پروژه بلند مدت خیلی بلند مدت نباشه، تملک ها انجام نشده یعنی؟؟ چطور طرح رو علنی کردن وقتی هنوز تملک ها انجام نشده!

امین گفت...

مرسی امیرجون ، ایشالا که خیلی بلند مدت نباشه! ;)
تملک مشکلی نداره ، چون همش باغ هست و خانه مسکونی یا چیر دیگه ای نیست .
ایشالا زودتر شروع کنن کارو

پدرام گفت...

سلام امین جان
ممنون از تو که واقعا سنگ تمام گذاشتی و با خبرات کلی انرژی داری به همه میدی.
امیدوارم که پروژه تقاطعها و پلهازودتر عملی بشن تا شیراز عقب موندگی در بخش حمل و نقل رو زودتر جبران کنه و به جایگاه واقعی و شایسته ی خودش برسه.
دو تا سوال دارم:
پروژه های ستارخان و پل فلزی ولیعصر زمان اجراشون دقیقا کی هست؟
هرکدوم از پروژه های بالا مدت زمان ساختشون چقدر هست؟

پدرام گفت...

سلام امین جان
ممنون از تو که واقعا سنگ تمام گذاشتی و با خبرات کلی انرژی داری به همه میدی.
امیدوارم که پروژه تقاطعها و پلهازودتر عملی بشن تا شیراز عقب موندگی در بخش حمل و نقل رو زودتر جبران کنه و به جایگاه واقعی و شایسته ی خودش برسه.
دو تا سوال دارم:
پروژه های ستارخان و پل فلزی ولیعصر زمان اجراشون دقیقا کی هست؟
هرکدوم از پروژه های بالا مدت زمان ساختشون چقدر هست؟

خطایی در این ابزارک وجود داشت