Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

فارس به بزرگترین بازار منطقه‌ای محصولات آبزیان تبدیل می‌شود

استان فارس با توجه به استعدادهای فرآوری محصولات آبزیان و موقعیت خاصی که در کشور داراست و همچنین با توجه ویژه به وضعیت فعالیت صنایع شیلاتی این استان به بزرگترین بازار منطقه‌ای این محصولات مبدل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه فارس، «مهرزاد خرد» در جمع خبرنگاران با بیان اين مطلب گفت: از آنجا که استان فارس تأمین کننده محصولات غذایی در کشور است، پس ایجاد صنایع تبدیلی مواد غذایی از بهترین راهکارهای توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال در استان است که با برنامه‌ریزی دقیق و عزمی جهادی می‌توان به این مهم دست یافت.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان فارس اضافه كرد: صنایع شیلاتی یا صنعت سلامتی نقش مهم و کلیدی در حفظ و نگهداری و ایجاد ارزش افزوده و ثبات اقتصادی در تولید آبزیان دریایی و پرورشی دارد زیرا با فرآوری و تبدیل آبزیان به فرآورده‌های متنوع علاوه بر ایجاد ارزش افزوده محصول، توسعه و ارتقاء سلامت جامعه را نیز سبب می‌شود.

خرد ادامه داد: استان فارس با 408 واحد مزرعه پرورش آبزیان در سال 87 بیش از 5520 تن ماهي پرورش و در سال 88 مقادر 3955 تن تولید کرده است که کاهش آن به دلیل بروز خشکسالی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: از آن جایی که 2 استان بوشهر و هرمزگان تولید کننده عمده و اصلی تولیدات دریایی و صید آبزیان هستند و کمترین فاصله را با مرز استان فارس دارند و 4 استان دیگر همسایه فارس از استان‌های پرجمعیت و صنعتی کشور هستند، استان فارس قادر است به عنوان بار انداز و مرکز توزیع و تولید منطقه‌ای و صادر کننده محصولات فرآوری شده آبزیان به سایر استان‌های همجوار و حتی غیر همجوار باشد.

مهندس خرد همچنین اظهار كرد: با بررسی‌های انجام شده براي ایجاد و فعال سازی صنایع شیلاتی در شهرستان‌های استان فارس می‌بینیم که مزیت‌های مناسبی وجود دارد که بر اساس آن احداث صنایع مذکور در این مناطق از توجیه اقتصادی مناسب برخوردار است که از آن جمله می‌توان به کاهش هزینه تولید، کاهش استهلاک تجهیزات و تأسیسات نسبت به استان‌های جنوبی، نیروی کار ارزان قیمت، همجواری با استان‌های جنوبی، کاهش سختی شرایط کار در استان اشاره كرد .

رئیس سازمان جهادکشاورزی فارس در پایان اظهار امیداوری كرد با تشویق و ترغیب سرمایه‌گذاران از طریق سهل‌الوصول شدن مجوزهای مربوطه و در اختیار قراردادن تسهیلات ثابت و درگردش مورد نیاز، شاهد شکوفایی بخش صنایع غذایی خصوصاً صنعت شیلات استان فارس باشیم.

ثبت دشه توسط امین در روز دوشنبه ، 28 تیرماه 1389 ، ساعت 23:58