Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

سوختن باغهای شیراز ، اتفاقی ناگوار و دلخراش

این روزها در شیراز اتفاق هایی در حال وقوع هستند که باعث ایجاد حسرت فراوان برای ضهروندان دلسوز شیرازی شده است.شهری که باید شهر زیبایی ها باشد این روزها دود آتش گرفتن باغ های قصردشت و چمران بدجور قلبش ر ابه درد آورده است. اوج این نارضایتی در پارچه نوشتی شهروندان شیرازی در اعتراض به باغ سوزیها نمایان شد.

ایسنا منطقه فارس ، در گزارشی به این رویداد دلخراش ، و صحبتهای مسوولان پرداخته است.




باغ ها همچنان مي سوزند تا كوچه باغ هاي قصر دشت خاطره شوند!

انگار سوختن باغ‌هاي‌ شيراز در آتش طمع كسانيكه به فكر فرداي پرسود هستند، تا تبديل‌شدن قصردشت و سايه سار درختان زيباي آن و كوچه باغ‌هاي باريك و طولاني‌اش كه بوي كاه‌گل آب خورده آن رهگذران را تا پشت در بهشتي زميني مي‌برد، به يك خاطره و برآمدن صدها آه از نهاد آنها كه كاري از دستشان برمي‌آمد و مي‌آيد ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا از شیرازدر حالی که روند تخریب و آتش زدن باغ های شیراز شتابی غیر قابل تصور گرفته است، همچنان سخنرانی ها و خط و نشان کشیدن های شفاهی ادامه دارد و شهردار شیراز در آخرین مورد از این موراد اعلام کرده است که در صورت احراز تعمد در آتش سوزی باغ ها، تملک از مالک سلب می شود.
در اين ميان مهندس مهران اعتمادی شهردار شيراز در حالی توضیح واضحات قانونی را می دهد که پیش از این و اعضای شورای شهر به صورت شفاهی ضمن اعلام نگرانی و اعتراض خود! برخورد قانونی و اعمال اشد مجازات برای تخریب کنندگان باغ های شیراز را خواستار شده و تصویب کرده بودند.
این در حالی است که طی روزهای گذشته هشت باغ دیگر که هرکدام به دفعات بعضا به واسطه مطامع دنیایی که البته کم هم نیست! طعمه حریق شد، حریقی که هر بار گوشه ای از باغ های بزرگ را سوزانده تا جایی که دیگر امید نجات این باغ ها وجود نداشته باشد.
به گزارش ایسنا در دو ماه اخیر بیش از سیزده باغ از باغ های باقی مانده شیراز که ریه های این شهر دره ای محسوب می شوند در آتش طمع سوختند و هراس شهروندان این است که سرانجام این باغ ها همان شود که در سال های گذشته شد! حال آنکه شهردار شیراز این عدد را دوازده باغ اعلام و تصریح کرده است: 68 مورد آن بعد از بررسی های کارشناسی مشمول دستورات قضایی و احضار مالکان شده و مابقی هم تحت رسیدگی است!
شاید زمانی که دیوار یکی از بزرگترین این باغ ها در خیابانی مرکزی(دروازه کازرون) تخریب شد و مالک آن هیچ تلاشی برای ترمیم آن نشان نداد، یا زمانی که بوی سوختن چوب های تر مشام رهگذران اولین ساعات صبح و آخرین ساعات شب را تحریک می کرد و رگه های باریک و پهن دود، هوای لطیف چمران را می آزرد! مسوولان در شهرداری، ستاد باغ ها و اعضای شورا، خواب را ترجیح می دادند.
به گزارش ایسنا، شهردار شیراز اما بار دیگر بعد از در آتش سوختن هشت باغ دیگر این فضاها را سرمایه ای متعلق به همه شهروندان و هر اقدامی با هدف تخریب آن را جرم دانسته تا به شهروندان این شهر اعلام کند به خوبی از عهده مراقبت از ریه شهر برخواهد آمد.
براساس این گزارش اعتمادی از بررسی موضوع توسط کارشناسان خبرداده اما اعلام نکرده است که بررسی کارشناسان در خصوص باغ هایی که قبلا آتش زده شده چه نتیجه ای در پی داشته است.
اگر چه در سال های گذشته یکی دو مورد سلب مالکیت از باغ داران متخلفی که به طمع تغییرکاربری و دستیابی به عایدات سرشار از فروش زمین های مرغوب باغ هایی که اکنون در مراکز تجاری و مسکونی پررونق و گرانقیمت شیراز قرار دارند، به وقوع پیوسته است اما این یکی دو مورد را زمانی که در مقابل عدد باغ های تخریب شده به عمد و تغییر کاربری داده شده و تبدیل شده به ساختمان های بلند تجاری و مسکونی منجمله مجموعه مسکونی مدیران، قرار می دهیم، هیچ افتخاری برای مسوولان در پی ندارد.
گزارش ایسنا حاکی است شهردار شیراز اما از برخورد جدی با متخلفان خبر داده است، برخوردی که پیش از این هم دیگر مسوولان از آن خبر داده بودند.
اعتمادی گفته است: پرونده باغ های طعمه حریق شده بعد از بررسی کارشناسی برای تصمیم گیری نهایی به دستگاه قضایی سپرده و خارج از نوبت رسیدگی می شود.
البته در این میان خشکسالی و ناتوانی باغ داران در سیراب کردن درختان باغ ها یکی از مهمترین بهانه ها برای فرار از دست قانون محسوب می شود و شهرداری هم ستاد بحران باغ ها را راه اندازی کرده است اما به خاطر داشته باشیم که علم کشاورزی آنقدر پیشرفت کرده است که بتوانیم با استفاده از راهکارهای عملی و باکمترین میزان آب و زمان و هزینه و... بیشتری کارآیی را انتظار داشته باشیم.
براساس این گزارش و علی رغم تغییر مدیریت ستاد باغ ها و حضور دبیر سابق شورای اسلامی شهر شیراز بر راس این ستاد و انتظار شهروندان برای بهتر شدن وضعیت باغ ها خصوصا در قصردشت، نه تنها هنوز هیچ تغییری در این وضعیت مشهود نیست بلکه با افزایش تعداد آتش سوزی ها مواجه شده ایم.
در این میان شهردار شیراز یکی از راهکارهای مورد نظر برای مقابله با آتش سوزی در باغ ها را ارتقای سطح کمی و کیفی تجهیزات آتش نشانی و مهار سریع آتش دانست که در دستور کار مجموعه شهرداری است و گفت: در این راستا به مالکان باغ ها آموزش های لازم برای اطفا حریق داده می شود!
اعتمادی همچنین از شهروندان و باغ داران در خواست کرد که موارد مشکوک به تخریب باغ را با 137 در میان بگذارند.
گزارش ایسنا حاکی است آتش گرفتن هشت باغ دیگر در شیراز، جگر بسیاری از مردم این شهر را که این روزها برای فرار از گرمای شدید به چمران و قصردشت پناه می برند سوزاند، مردمی که مدعی هستند بارها در خصوص به مشام رسیدن بوی سوختن چوب های تر و دیده شدن رگه هایی از دود به سامانه تلفنی شهرداری تماس گرفته اند و پیام داده اند.
این مردم انتظار دارند که حداقل با برخورد جدی با یکی از موارد سیزده گانه آتش سوزی باغ ها و اجرای مر قانون در خصوص متخلف یا متخلفان، مسوولان در عمل نشان دهند که تا چه حد خود پای بند شعارهایشان هستند و اعتمادی که می رود رنگ ببازد را دوباره پررنگ کنند.

ثبت شده توسط امین در روز چهارشنبه ، 23 تیرماه 1389 ، ساعت 18:27 .

0 نظرات: