Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

معرفي 3 هزار ميليارد ريال پروژه شهرداري شيراز به تجار آذربايجاني

مهران اعتمادي در حاشيه همايش مشترك فعالان اقتصادي استان فارس و جمهوري آذربايجان اظهار داشت: هدف اصلي از برگزاري اين همايش تحكيم روابط بازرگاني بين دو كشور ‌به ‌ويژه استان فارس است كه به همت وزارت امور خارجه جمهوري آذربايجان و تجار و بازرگانان استان فارس برگزار شد كه اميدواريم در آينده نزديك شاهد تحكيم اين روابط باشيم.
وي بيان داشت: شيراز و استان فارس به ‌عنوان منطقه‌اي استراتژيك در كشور جمهوري اسلامي ايران از مزيت‌هاي بسيار خوبي براي سرمايه‌گذاري برخوردار است و اين شهر 20 هزار هكتاري با 4/1 ميليون نفر جمعيت سومين شهر بزرگ ايران اسلامي است.

شهردار شيراز ادامه داد: داشته‌هاي فرهنگي، مذهبي و ديني مشترك بين ايران و جمهوري آذربايجان ‌به‌ ويژه استان فارس از جمله مسائلي است كه در توسعه روابط بين دو كشور به ‌ويژه در زمينه فرهنگي و اسلامي مي‌تواند مؤثر باشد.
وي تصريح كرد: شهر شيراز در كنار ويژگي‌هاي توريستي خود و جاذبه‌هاي ديدني در حال حاضر صنايع دستي متنوعي را در دل خود جاي داده است، همچنين اين شهر به ‌عنوان قطب صنعت و الكترونيك، اپتيك و آي‌تي جمهوري اسلامي ايران شناخته مي‌شود.
اعتمادي عنوان داشت: اين شهر به‌‌ عنوان نخستين توليدكننده لاستيك در كشور شناخته مي‌شود و در كنار اين صنايع نبايد از پيشرفت‌هاي استان فارس در صنعت نفت، گاز و پتروشيمي به آساني گذشت و اين مسئله در فارس به‌ طور كامل قابل لمس است.
وي با اشاره به طرح راه‌آهن شيراز بندر بوشهر گفت: اميدواريم آرزوي ديرينه مردم استان فارس تحقق يابد و اين استان به آب‌هاي آزاد خليج فارس وصل شود تا علاوه بر توسعه شبكه حمل و نقل ريلي كشور زمينه براي توسعه روابط بازرگاني و اقتصادي با كشور‌هاي منطقه نيز بيشتر از پيش فراهم شود.
وي در مورد زمينه‌هاي همكاري دو كشور آذربايجان و ايران و چگونگي توسعه روابط بازرگانان استان فارس با كشور جمهوري آذربايجان نيز بيان داشت: علاوه بر صنايعي كه در استان فارس معرفي شد وجود پنج كارخانه سيمان در فارس، 30 درصد داشته‌هاي فرهنگي و تاريخي ايران اسلامي، حضور پزشكان بسيار موفق در زمينه درماني و توسعه توريسم درماني، ماشين‌آلات همراه‌سازي و ساختمان‌سازي و سد‌سازي در استان فارس مي‌تواند زمينه توسعه روابط اقتصادي دو كشور را فراهم كند.
شهردار شيراز در پايان با اشاره به معرفي پروژه‌هاي مشاركتي شهرداري شيراز به بازرگانان كشور آذربايجان بيان داشت: 3 هزار ميليارد ريال پروژه متعلق به شهرداري شيراز كه به‌ صورت مشاركتي انجام مي‌شود به بازرگان آذربايجان معرفي شده است كه از آن جمله مي‌توان به پنج نقطه از باغ‌هاي شهر شيراز كه با كاربري تفريحي معرفي شده‌اند، اشاره كرد.

در دیدار مدیر عامل سازمان سرمایه گذاری شهرداری و سفیر آذربایجان مطرح شد:


شیراز ظرفیت های بسیاری برای ساخت هتل های گردشگری دارد

به دنبال برگزاری اولین نشست فعالان اقتصادی در شیراز، اردشیر آخوندف سفیر جمهوری آذربایجان در ایران با مدیر عامل سازمان سرمایه گذاری و مدیریت پروژه های مشارکتی شهرداری شیراز دیدار و گفت و گوکرد. در این دیدار، آخوندف با بیان این مطلب که شهر شیراز به لحاظ موقعیت جغرافیایی و زیبایی های اقلیمی، شرایط مساعدی جهت جذب سرمایه دارد، اظهار داشت: در شیراز ظرفیت های فراوانی وجود دارد که با استفاده از آنها می توان افق اقتصادی روشنی را برای آینده ترسیم کرد. وی افزود: حضور سرمایه گذاران این شهر در نمایشگاهی که مرداد ماه سال جاری در باکو برگزار می شود، سرآغاز تبادلات گسترده بین دو کشور باشد چرا که با چانه زنی ها در خصوص اهداف سرمایه گذاری ، خواسته ها به بهترین شکل تحقق پیدا کرده و مدلی یکسان و هماهنگ از نظر حقوقی و اقتصادی تعریف می شود. آخوندوف در خصوص تسهیل روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان یادآور شد: تصویب این قانون که سرمایه گذاران می توانند با پول رایج کشور خود در خارج از کشور سرمایه گذار ی کنند، روابط اقتصادی ما آسان تر شده و انتظار می رود کشورهای ایران و آذربایجان و دو شهر شیراز و باکو از این فرصت در راستای تحقق اهداف آتی خود استفاده کنند. وی خاطرنشان ساخت: تجارت ایرانیان در باکو پررونق است و عده ای از آنها مجتمع مسکونی، هتل، کارخانه و بانک احداث کرده اند.

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مدیریت پروژه های مشارکتی شهرداری نیز طی این دیدار، در پاسخ به سوال سفیر آذربایجان مبنی برنحوه ارائه تسهیلات شهرداری به سرمایه گذارانی که تمایل به ساخت هتل در شیراز دارند، گفت: این امر به دو روش انجام می شود؛ در شیوه مشارکت مدنی، مکان پروژه اعم از زمین یا باغ همچنین هزینه عوارض و صدور مجوز بر عهده شهرداری و طراحی، ساخت و مدیریت بهره برداری بر عهده سرمایه گذار می باشد. در صورت دیگر نیز درصد سهم شهرداری مشخص شده و سالیانه از درآمد خالص پرداخت می شود که درآمد مستمری را بوجود می آورد. مرتضی حق نگهدار در خصوص ظرفیت های شهر تاریخی و فرهنگی شیراز برای سرمایه گذاری، اذعان داشت: آب و هوای معتدل ، وجود باغ های زیبا و بی نظیر در شیراز همچنین وجود بیش از 30 درصد آثار تاریخی کشور در شیراز و استان فارس، زمینه لازم جهت جذب گردشگر را فراهم آورده است که شهرداری نیز با طراحی سبد سرمایه گذاری 3 هزار میلیاردی در ارتقاء وضعیت اقتصادی و رفاهی این شهر می کوشد. در پایان این گفت و گو سفیر آذربایجان در ایران از مدیر عامل سازمان سرمایه گذاری و مدیریت پروژه های مشارکتی شهرداری شیراز جهت شرکت در نمایشگاه فعالان اقتصادی در باکو دعوت ویژه به عمل آورد.

برگرفته از eshiraz.ir
31 تیرماه 1389.

0 نظرات: