Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

بزرگترین موزه سنگ ایران در شیراز ، ناشناخته و تنها


حکایت غربت  موزه ها و دوری شهروندان از موزه های سطح شهر که البته تنها مختص شیراز هم نیست را می توان با حضور در این مکان ها و خلوت و ساکن بودن فضای آنها بخوبی درک کرد.در کلانشهر شیراز موزه های بسیاری وجود دارد که علی رغم تمام کم توجهی ها ، می توان آثار ارزشمندی را در آنها یافت که برای علاقمندان بسیار جذاب خواهند بود.
یکی از این موزه ها ، موزه سنگ هفت تنان شیراز می باشد که بعنوان بزرگترین موزه سنگ ایران شناخته می شود.

موزه سنگ در تكيه هفت تنان از بناهاي كريم خان زند، در دامنه كوه تخت ضرابي ( كوه چهل مقام) قرارگرفته است. از ديدني هاي اين عمارت تالاري است كه سقف آن بر دو ستون بزرگ يكپارچه استوار شده و در طاقچه هاي بالايي آن ، پنج مجلس روي گچ نقاشي شده و از شاهكارهاي نقاشي دوران زنديه محسوب مي شود. اين مجموعه در سال هاي 1336 و 1337 شمسي توسط نقاش و هنرمند شادروان " محمد باقرجهان ميري" تعمير و تجديد شد. اين پنج مجلس به ترتيب عبارت اند از: درويشي با تبرزين و كشكول، نقش حضرت موسي در حال شباني، منظره شيخ صنعان و دختر ترسا، نقش حضرت ابراهيم ، و نقش درويش جوان. سنگ هاي موجود دراين موزه متعلق به سده هاي سوم تا يازدهم هـ . ق است كه با انواع خطوط كوفي ، ثلث ، نستعليق ديواني، توقيع، تعليق- نسخ و ... به طرز زيبايي تزيين شده است.

آدرس موزه سنگ های تاریخی هفت تنان شیراز : انتهای بلوار هفت تنان ، روبروی خ چهل مقام
تلفن : 2277877-2285205
در روز سه وشنبه ، خبرگزاری ایسنا ، منطقه فارس هم گزارشی در این باره منتشر کرده که بازهم حکایت از بی توجهی به این بنای تاریخی و موزه ارزشمند دارد که در اینجا می توانید مشروح خبر را مشاهده کنید.

و تصاویر موزه ، از خبرگزاری ایسنا.

برگرفته از : شهرداری شیراز

نوشته شده توسط امین ، در روز چهارشنبه ، 23 تیرماه 1389 ، ساعت 18:09 .

0 نظرات: