Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

مرگ فوتبـــال فارس و شیراز

با سقوط مقاومت سپاسی به رقابتهای دسته یک و عدم صعود برق شیراز به رقابتهای لیگ برتر فوتبال کشور ، فوتبال شیراز برای اولین بار در طول برگزاری رقابتهای لیگ آزادگان و لیگ برتر هیچ نماینده ای ندارد ، اتفاقی که باعث می شود که شیرازی ها دیگر نتوانند سالی 4 مرتبه ( 2 مرتبه بازیهای برق و 2 مرتبه بازی های مقاومت ) به ورزشگاه حافظیه رفته و تیم های پایتخت را  تشویق  کنند.مرگ تدریجی فوتبال فارس از سالها پیش آغاز شد.از زمانی که برق و مقاومت برای تامین بودجه های حداقلی خود ستارگان خود را به فروش می رساندند ، زمانی که تنها هدف خود را بقا در لیگ آن هم با دعا ، نذر و صدقه و هزارتا قسم و آیه می دانستند.

وقتی که ورزشگاه حافظیه خود را خسته و میزبان تیمهای شیرازی می دید ، هیچکس به فکر تامین منابع مالی برای این دو تیم ، رفع نیازهای بازیکنان و پیگیری برای ساخت ورزشگاه بزرگ میانرود نبود ...  تا اینکه در انتهای فصل تیمها در رده های پایین قرار میگرفتند.

چگونه بود که مقاومت و برق که فصل را پیروزی های پیاپی و حضور در رده های بالایی شروع میکردند به یکباره در فاصله ده هفته مانده به پایان رقابت ها سقوطی عجیب تجربه کردند و نتیجه آن شد که همگان میدانیم ؟؟؟

اکنون با رفتن صدرا از شیراز به اصفهان ، سقوط تیم های لیگ برتری و وضعیت مبهم پیام مخابرات که همه ساله برای سقوط نکردن می جنگد ، معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار فوتبال و فوتسال فارس است.

محمدحسن ابراهیمی ، ستار زارع ، صمد زارع ، امیر طهمورثی ، بهمن شیروانی ، صادق کرمی در آستانه حضور در تیم شاهین بوشهر هستند ، ضمن اینکه میر هانی هاشمی ، امین متوسل زاده به راه آهن و مصطفی صبری نیز به سایپا رفته اند و محسن نیسانی نیز همین روزها به تیم دیگری می پیوندد  تا مقاومت و برق در غیاب بهترین بازیکنان خود در لیگ یک شرکت کنند و امیدوار باشند که با بخت و اقبال به لیگ برتر بیایند!!!

سالی که برق سقوط کرد هیچ کس نگفت چرا و هیچ برنامه مدونی برای بازگشت برق به لیگ برتر اعلام نشد ... امسال نیز همین برنامه برای مقاومت در حال اجراست ...
تنها برای شیرازیها غم و اندوه این وضع باقی مانده و نه چیز دیگری ... مسوولان همگی ناپدید شدند و می فرمایند که نباید اینجور می شد! تا وضع چنین هست و شهروندان به هیچ مشکل و کم کاری اعتراض نمی کنند وضع همچنان به این صورت باقی خواهد ماند ...

خیلی می توان نوشت و صحبت کرد اما کو گوش شنوا ...

این هم گزارش کامل ایسنا در همین رابطه :

فوتبال فارس اسیريك شعار؛ چو فردا رسد فکر فردا کنیم!
"یک اتاق فکر" ،"یک برنامه بلندمدت استراتژیک" و "یک تیم مدیریتی باتجربه و توانمند" نياز امروز فوتبال فارس


علی سعیدلو، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی در سفر سال گذشته هیات دولت به شیراز در جمع خبرنگاران گفت: "از برق و فجر حمایت می‌کنیم."
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه فارس،امروز فجر به لیگ پایین‌تر سقوط کرده و برق در صعود ناکام مانده؛ امروز که تیم فوتسال صدرا به سرنوشت مرصاد دچار شده و به استان همجوار واگذار شده است، بیش از هر زمان دیگری آن جملۀ معاون رئیس جمهور در گوشمان تکرار می‌شود؛ "از برق و فجر حمایت می‌کنیم."
سئوال بی‌جواب مانده این است که چرا مسئولان و مدیران استان فارس نتوانستند با سرمایه‌گذاری بر همین جمله کوتاه علی سعیدلو، اقدام به جذب اعتبارهای لازم برای فوتبال و فوتسال فارس کنند؟
اگر متولیان امر در همان زمان محکم همین یک جمله طلایی را چسبیده بودند، امروز حال و احوال فوتبال این استان به چنین وضعی دچار نمی‌شد. هرچند این افراد طی ماه‌های گذشته که روزگار سختی بر فوتبال و فوتسال فارس گذشت، خود را زیاد آفتابی نکردند و هر یک به بهانه‌ای از انظار دور شد اما به طور یقین هواداران فوتبالِ فارس، فراموش نخواهند کرد که در زمان مدیریت و صدارت چه کسانی حق داشتن تیم در لیگ برتر را از دست دادند.

به گزارش ايسناافرادی که حرف موثرِ معاون رئیس جمهور را رها کردند تا تنها در آرشیو روزنامه ها بایگانی شود، حتی اکنون که سرنوشت باشگاه‌های فارس مشخص شده است، نیز حاضر نیستند پا پیش بگذارند و برای فصل آینده و برگرداندن آب رفته به جوی، اقدام کنند. اکنون فوتبال و فوتسال شیراز با سقوط سپاسی و واگذاری صدرا به کما رفته است؛ رئیس هیات فوتبال بی‌پرده ادعا می‌کند که "دیگر گدایی نیز فایده ندارد"؛ سرنوشت تیم ها نامعلوم است و خطر انحلال و واگذاری معدود تیمهای باقیمانده را تهدید می کند؛ نهادهای مختلف ضمن متهم کردن یکدیگر، وظیفه حمایت از ورزش فارس را دیگری پاس می‌دهند؛ بازیکنان شاخص یکی پس از دیگری سر از تیم های شهرهای دور و نزدیک در می‌آورند تا آسمان فوتبال و فوتسال فارس کم‌فروغ‌تر از قبل شود و... در این میان تنها هواداران هستند که در حسرت شور سکوهای حافظیه می‌سوزند و غصه می‌خورند که فوتبالِ لیگ برتری، برای‌شان به کالایی دور از دسترس تبدیل شده است.
* * *
سیاوش اکبرپور، مهدی رجب‌زاده، مهرزاد معدنچی، غلامرضا رضایی، امیدرضا روانخواه، محمد منصوری، فرشید طالبی، علیرضا عباسفرد، مهدی و مجتبی شیری، مجتبی زارع، داریوش یزدانی، فرید عابدی و ...؛ این نام ها از جمله گران‌ترین بازیکنان لیگ برتر هستند. بازیکنانی که بر سر نقل و انتقال‌شان مدیران و واسطه‌ها و رسانه‌ها جنجال زیادی به پا می‌کنند. نقطه مشترک همه این بازیکنان محل شروع فوتبال‌شان است؛ شیراز.
به این نام‌ها امین متوسل‌زاده، میرهانی هاشمی، خلیل صالح‌آزاد، محسن نیسانی و دیگر بازیکنانی که امسال از برق و فجر جدا می‌شوند را بیافزایید.
آیا با این بازیکنان نمی‌توان یک تیم مدعی و مقتدر در سطح لیگ برتر ساخت؟ قطعا چنین امکانی وجود دارد اما چرا هر یک از بازیکنان با پیراهن سایر تیمهای غیرشیرازی به میدان می‌روند؟ پاسخ در بی‌برنامگی و روزمرگی سیستم مدیریتی فوتبال فارس است. راه حل خروج فوتبال فارس از بن بست و رکود کنونی، مثلثی است متشکل از "یک اتاق فکر" و "یک برنامه بلندمدت استراتژیک" و "یک تیم مدیریتی باتجربه و توانمند". در چنین حالتی است که می‌توان امیدوار بود به سطح فوتبال اصفهان و شاید تبریز برسیم و به جای مشاهده بازیکنان شیرازی در قاب تلویزیون، آنها را در مستطیل سبز حافظیه و در پیراهن باشگاه‌های شیرازی ببینیم.
متاسفانه امروز فوتبال شیراز از داشتن هر سه ضلع این مثلث محروم است؛ متولیان امر چه در باشگاه‌ها و چه در هیات فوتبال، درها را بسته و پنبه‌ها را محکم در گوش‌ها فرو کرده‌اند که مبادا نظری و ایدۀ تازه‌ای وارد نشود. از نظر برنامه نیز مجموعه فوتبال فارس، به شدت اسیر روزمرگی و شعارِ "چو فردا رسد فکر فردا کنیم" است. اکثر مدیران و متولیان فوتبال فارس نیز پس از رسیدن به مسئولیت‌ها کنونی‌شان فرصت ابراز وجود و کسب تجربه به دست آورده‌اند و طی 10 سال گذشته، کمتر چهره شاخص و باتجربه‌ای در قامت یک مدیر به بدنه فوتبال و فوتسال فارس افزوده شده است.


نوشته شده توسط امین ، در روز شنبه ، 19 تیر 1389 ، ساعت 12:48 .

8 نظرات:

پویا گفت...

امین جان این بلایی بود که زمانی به دسر تیمهای تبریزی آمد و این بلا 8 سال گریبانگیرمان بود
امیدوارم سرنوشت شما مثل ما نباشد و به زودی شاهد حضور هر دو تیم شیرازی در لیگ برتر باشیم
راستی به روزم

ناشناس گفت...

سلام
به نظر من مهمترین دلیل سقو ط تیمهای شیرازی نبودن کارخانجات صنعتی بزرگ در فارس و شیرازه تا بتونن از تیمهای شیراز حمایت وسیع کنند.هر چند یک مجتمع مثل پتروشیمی شیراز که یک مجتمع بزرگ صنعتی بحساب میاد هیچگونه فعالیت ورزشی نداره که جایه تاسفه.

ناشناس گفت...

عکسهای جدید مجتمع خلیج بر روی سایت مربوطه

کوشا گفت...

این را هم بهش اضاف کنید که تیم فوستا صدرا هم اصفهانی شد و سهامش به فروش رفت

Amin گفت...

انتقال صدرا در متن وجود دارد!

پسر شیراز گفت...

یلام تبریک میگم سایت را انداختید به ما هم که خبر نمیدی بی معرفت شدی
بازم تبریک به تو خوب شده سبک تر جالب تر و بهتر شده

ناشناس گفت...

سلام کاکو از برق نگو دلم خونه

ناشناس گفت...

خاك بر سر بي غيرت هاي فارس كه اس‍پانسر ورزش فارس نميشن