Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ساماندهي باغات قصردشت شيراز طرحی شكست‌خورده

رئيس كميسيون عمران و حمل و نقل شوراي اسلامي شهر شيراز گفت: طرح ساماندهي باغات قصرالدشت شيراز يك طرح شكست‌خورده محسوب مي‌شود و عدم اعتماد به بخش خصوصي و باغداران بزرگترين اشتباه بوده است.

به گزارش خبرگزاري فارس از شيراز، محمد نقيب‌زاده بعد از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: يك هزار و 400 هكتار باغات قصرالدشت موجود در شهر شيراز ميراث گرانبهاي به جا مانده است كه با توجه به ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين منطقه به ويژه موضوع حفاظت و نگهداري از آن در دهه‌هاي اخير مورد توجه بوده است.
وي افزود: به منظور دور نگه‌داشتن اين باغ‌ها از امواج توسعه شهري و حفظ ساختار سبز، آن مجموعه را به عنوان حوزه استحفاظي ويژه از محدوده شهري خارج ساختند و طرحي را براي آن به عنوان ساماندهي باغات قصرالدشت تهيه و به تصويب شورايعالي معماري و شهرسازي رساندند.
رئيس كميسيون عمران و حمل و نقل شوراي شهر شيراز اضافه كرد: عدم اعتماد به بخش خصوصي و باغداران بزرگترين اشتباه در تعريف راهبرد اين طرح مبني بر تملك باغ‌ها توسط شهرداري بوده است، به ويژه اينكه براي تأمين منابع مالي مورد نياز قرباني كردن منطقه‌اي به مساحت 312 هكتار را در لوحه اهداف طرح قرار داده است.
نقيب زاده ادامه داد: با اين اقدام با وجود تخريب بخشي از باغ‌هاي شيراز منافع كارآمدي براي شهر ايجاد نشده است و در شرايط كنوني توقف اجراي اين طرح و تجديد نظر در آن براي نجات اين منطقه حياتي است.
وي بيان داشت: اعتماد به بخش خصوصي و باغداران و حمايت از آن‌ها به همراه تعريف راهبرد كلان ايجاد منطقه گردشگري تنها راه حفظ اين منطقه است كه با توسعه گردشگري در ايجاد اشتغال و درآمد مي‌تواند بسيار مؤثر باشد.
رئيس كميسيون عمران و حمل و نقل شوراي شهر شيراز خاطرنشان كرد: لازمه تحقق چنين رويداد بزرگي در سطح شيراز تغيير نگاه تمام مديران و دست‌اندركاران موضوع باغات بوده و با توجه به تجربه گذشته كه ناشي از نگاه حفاظت به روش انفعالي بوده و عامل تخريب و آتش‌سوزي مكرر در باغات است،‌ اميدواريم شاهد تحول اساسي در اين منطقه و ايجاد فضاهاي منحصر به فرد گردشگري در آن باشيم.

19 مرداد 1389

1 نظرات:

ح گفت...

برنامه بازتاب دو هفته قبل در همین مورد بود..مهموناشم اعتمادی و قادری بودند..بانشی هم پشت خط بود...حرفای قادری جالب بود...قوه قضاییه ادعا می کرد ما هر کی باغ ها رو خراب کنه می گیریم و باغش رو مصادره می کنیم و اله وبله...قادری هم گفت چند تا نمونه رو اعلام کنید تا بدونیم...طرفم گفت یادم نیست الان!...

ظاهرا شهرداری الان 259 هکتار از این باغ ها رو تملک کرده که قادری گفت برای این 259 تا فعلا هیچ برنامه ای وجود نداره و شهرداری خودشم نمی دونه چطور اینا رو نگهداری کنه!

زنگ زدم یه دو سه تا تز بدم طرف صداوسیمایی گفت حرفت رو بزن به شهردار می رسونیمش...نفهمیدم رسوند یانه!