Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

اطلاع رسانی و مدیریت زمان ، حلقه گمشده پروژه های عمرانی شهر

شهرداری شیراز از سال 85 شروع به اجرای چند پروژه بسیار بزرگ شهری کرد که این پروژه ها شامل بزرگراه های وحدت ( که به حسینی الهاشمی تغییر نام پیدا کرد) ، آرین و کوهسار مهدی و سه تونل شهری با نام های کوهسار ، ایمان و سعدی بود. این پروژه های بزرگ عمرانی که هرکدام به تنهایی باعث ایجاد تحولی چشمگیر در وضعیت عمرانی ، ترافیکی و فرهنگی شیراز خواهند شد ، که متاسفانه به دلیل عدم اطلاع رسانی مناسب از چشم مردم دور مانده  از طرفی به دلیل عدم وجود برنامه زمانی مشخص و منابع مالی قابل اطمینان ،  شیرینی آن را هیچگاه  مسوولان و  مردم احساس نکرده اند.
در حالیکه در تهران ، ماه ها قبل از افتتاح تونل رسالت که شرق و غرب تهران را به هم متصل می کرد ، تمامی شهروندان تهرانی از این اتفاق باخیر بودند و برای افتتاح آن روز شماری می کردند و آن را افتخاری برای خود می دانستند ( که همین موضوع هم برای تونل توحید رخ داد ) ، اما در شیراز مسئله صورتی دیگری دارد متاسفانه! در جدال شوراییان ، شهردار و فرماندار با یکدیگر و متاسفانه طی روزهای اخیر استاندار ، وضعیت پروژه های عمرانی شیراز وضعیتی مبهم به خود گرفته و هیچ اطلاع رسانی مناسبی جهت آگاهی افکار عمومی وجود ندارد و بد تر از آن هیچ برنامه خاصی برای پایان پروژه ها اعلام نشده است.

برای نمونه باز هم به تهران باز می گردیم ، شهری که علی رغم مشکلات بسیار ترافیکی با مدیریت فوق العاده قالیباف ، شهردار تهران روند توسعه شهری را پرشتاب تر از هر زمان طی می کند. در تصویر زیر ، روند اطلاع رسانی مربوط  به تونل نیایش تهران قابل مشاهده است که دلیل اجرای پروژه شرح داده شده است و در کنار آن روزهای مانده به افتتاح نیز تعیین شده و به معرض دید شهروندان گذاشته شده است.


اما در شیراز ، هیچ کس ، بله تقریبا هیچکس از احداث بزرگراه های کوهسار و آرین و همچنین تونلهای ایمان و کوهسار خبری ندارد ، چراکه این پروژه ها فاقد هرگونه اطلاع رسانی لازم هستند هر چند که محل اجرای پروژه ها هم مزید بر علت شده است. از سوی دیگر هیچگاه زمانی برای افتتاح این پروژه ها اعلام نشده است و تنها عبارت " امید داریم در فلان ماه از فلان سال افتتاح شود" ، پاسخ مسوولین به سوال خبرنگاران در مورد زمان بهره برداری از پروژه ها بوده است.

طولانی شدن روند اجرای پروژه های بسیار معمولی شهری که شامل زیرگذرهای 2 لاینه ، پل های فلزی روگذر بسیار ساده و تقاطع های 4 لوپ که هرکدام به ترتیب به زمانی معادل 6 ، 8 و 12 ماه نیاز دارند ، موجب نارضایتی و ناامیدی تقریبا تمامی شهروندان از بهبود روند اجرایی پروژه های عمرانی شهری شده است.

در ادمه به چندپروژه اشاره می شود :

*** پل فلزی روگذر دفاع مقدس : عملیات اجرایی این پل در سال 87 شروع شد و علی رغم اتمام کار در نیمه ی دوم سال گذشته ، بدلیل عدم مدیریت صحیح پروژه و آماده نبودن سازه فلزی پل ، این پروژه همچنان بلاتکلیف است.چنین پروژه ای حداکثر به یکسال زمان برای اجرا نیاز دارد.*** پل فضیلت - سرداران : این پل ابدا به صورت 4 لوپ طراحی شده بود که ارتباط سرداران ، فضیلت با تونل سعدی بصورت بهینه تعریف گردد که بنطر می رسد به دلیل مشکلات تملکت این پل نیز بصورت نصفه اجرا شود. با گذشت 3 سال از شروع ساخت پل ، هنوز تاریخ معینی برای افتتاح آن مشخص نشده است.این پروژه نیز حداکثر به 12 ماه زمان برای اجرا نیاز دارد.*** پل دکتر حسابی : ساخا این پل در سال 88 شروع شده است و متاسفانه بدلیل مشکلات تملک ، حتی عرشه های پل نیز بعد از 2 سال بطورکامل نصب نشده و هیچ امیدی به افتتاح آن در سال جاری وجود ندارد.افتتاح این پل با توجه به افتتاح نصفه و نیمه بزرگراه حسینی الهاشمی یکی از ضروری ترین اقداماتی است که شهرداری باید اقدام به انجام آن  کند.این پروژه نیز حداکثر به 12 ماه زمان برای اجرا نیاز دارد که البته پروژه هایی چند برابر عظیم تر از این در سایر شهرها 9 ماهه اجرا شده است.

دو تصویر زیر در فاصله ی چند ماهه  گرفته شده اند که هر دو یک وضعیت را نشان می دهند!


مطمئنا باز شدن گره کور این وضعیت ،  نیازمند عظم جدی شورای شهر ، مجموعه شهرداری از روابط عمومی ، شهردار تا مدیران معاونت عمرانی شهرداریست تابا همکاری یکدیگر ، شهر و شهروندان را از این وضعیت بغرنج نجات دهند.

8 خرداد 90 .

7 نظرات:

mohamad گفت...

kojast yekam delsozi yekam gheirat khoda vakili age shahrdare boomi nemizaran dahati nazarn ya naran ye mosht bisavad bezaran agha boomi nemizarid aghalan biaid ye esfahani bezari ya aghaln porojehaton ro bezarid ye sherkate dorost darmon nezarat kone pole mali abad ke fek konam be khatereha bepeivande

ناشناس گفت...

میگم پل معالی آباد کنسل شد؟

امین گفت...

نه دوست عزیز کنسل نشده! مطمئنا طی هفته های آینده ساخت اون شروع خواهد شد

mohamad گفت...

vali natarhesh malome va na inke bodjash ba in vaziat dolat mikhad az koja jazb va tamin beshe badam shoro she kei sakhte she omidvaram faghat ye zirgozar sade nabashe

جابر گفت...

سلام
امین جان یه پیشنهاد دارم
همین متنی رو که الان توی سایت گذاشتی رو واسه دفتر روزنامه خبر بفرست تا توی صفحه ای که مربوط به مخاطین هست رایگان چاپ بشه
اتفاقا خود روزنامه خبر هم از این متنا حمایت میکنه
تا الان که اینجوری بوده

امین گفت...

ممنون جابر جان ، حتما همین امروز اینکار رو انجام میدم.ممنون از پیشنهاد

mohamad گفت...

avalin rozname hast ke mibinam zed ye senf ya vahede dolati minivise motmaen bash age chap shavad mese top seda mikone omidvaram in shahrdari be khodesh biad