Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

130 خانه تاریخی شیراز در انتظار تخریب

خبرگزاری مهر: دوستداران میراث فرهنگی اعلام کردند که در پی آغاز عملیات اجرایی یک پروژه عمرانی در شیراز لطمات جبران ناپذیری به یک گذر تاریخی در این شهر وارد شده که با اجرای کامل پروژه حدود 130 خانه تاریخی از بین خواهد رفت.
http://www.hamshahrionline.ir/images/position36/2010/9/shiraz.jpg  مدیر طرح ملی مستند سازی خانه های ایرانی در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: امروز در محله سنگ سیاه در گذر خانقاه احمدی با اجرای طرحی که کنارگذر شاهچراغ(ع) نام دارد تخریبهایی به این خانقاه که یک گذر تاریخی ارزشمند است وارد شد.
علیرضا گل گلی با اشاره به اینکه امروز چهار خانه با ارزشهای زیاد تاریخی مورد آسیبهای شدید و تخریب قرار گرفت افزود: با این تخریبها لطمه زیادی به سرمایه ملی بافت تاریخی شیراز وارد شد.
وی با اعلام اینکه این پروژه بدون مجوز میراث فرهنگی صورت گرفته است افزود: این گذر بسیار با ارزش بود و خانه هایی با ارزشهای تاریخی متعددی در آن وجود داشت که شامل دو ضلع قاجار و یک ضلع پهلوی است.
گل گلی بیان کرد: امروز حامیان و دوستدارن میراث فرهنگی در ساختمانی واقع در محل به نشانه مخالفت به سکوت نشسته بودند اما ساختمان مورد تخریب واقع شد و تعدادی از افراد معترض نیز آسیب دیدند.
مدیر طرح ملی مستند سازی خانه های ایرانی با تاکید بر اینکه میراث فرهنگی مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده بود افزود: اکنون فاز اول پروژه اجرا شد و معتقدیم در این طرح و در مجموع با اجرای فاز اول و دوم آن 130 خانه تاریخی و تعداد بسیار زیادی مدرسه، حمام و مسجد تاریخی نیز تخریب خواهد شد. 

28 اردی بهشت 90 .

1 نظرات:

ناشناس گفت...

زلزله زحمت تخریبش رو میکشید اگر این عزیزان زحمت تخریبش رو نمی کشیدند.