Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

مروری بر پروژه های فضای سبز و بهسازی محیط شهری در کلانشهر شیراز

بنا به درخواست دوست عزیزم رضا ، در این پست مروری خواهیم داشت بر پروژه های فضای سبز و بهسازی محیط شهری که در دستور کار شهرداری قراردارد :

- طراحی مسیر پیاده رو بلوار سرداران
بلواار سراداران بعوان بکی از شریانهای اصلی کلانشهر شیراز محسوب شده که دارای 4 باند رفت و برگشت بصورت تند رو و 2 باند رفت و برگشت کندور می باشد. طراحی و بهسازی قسمت پیاده رو این محور در دستور کار معاونت زیباسازی شهرداری قرارگرفته است.

- بدنه سازی ترمینال شهیدکاراندیش

- پارک بزرگ 50 هکتاری برف فروشان
بزرگترین پارک شیراز در حال حاضر پارک آزادی بوده که با مساحت 22 هکتاری پاسخگو خیل عظیم جمعیت این کلانشهر نمی باشد.به همین دلیل ساخت پارکهای 50 ، 100 ، 150 و 200 هکتاری در دستور کار شهرداری قرار گرفته است.یکی از این پارکها ، پارک بزرگ 50 هکتاری برف فروشان می باشد که چندی پیش عملیات ساخت آن آغاز شد.این پارک در مسیر جنوب به شمال بزرگراه حسینی الهاشمی قرار گرفته است که به منظور دسترسی ایمن هردو مسیر رفت و برگشت این بزرگراه به پارک ، طراحی و ساخت تقاطع غیرهمسطح نیز قبلا انجام پذیرفته است. این پارک به صورت کامل توسط شهرداری ساخته شده و سپس برای ایجاد سایر اماکن تفریحی به دست سرمایه گذار سپرده خواهد شد.

موقعیت پارک برف فروشان در بزرگراه حسینی
image

- پارک منحصربفرد سایه
پارک سایه یکی از پارکهای منحصربفرد کلانشهر شیراز از لحاظ طراحی خواهد بود.فاز اول این پارک در سال گذشته به بهره برداری رسید که شامل 4 هکتار از این پارک بود. این پارک درمنطقه ی کوهستانی شرق شیراز و  در جوار بلوار رسول اعظم قرارگرفته است. طراحی المانهای منحصر بفرد ، ایجاد غار مصنوعی ، آبشار از ویژگی های منحصر بفرد این پارک می باشد.در فاز دوم این پارک ، تا ارتفاع 80 متری کوه مجاور ، اقدام به ساخت پارک ، فضای سبز ، آبشار و پلکان دسترسی خواهد شد تا بدین ترتیب یکی از زیباترین پارکهای کوهستانی در این منطقه اجرایی شود. گفتنی است بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در 8 هکار دیگر از زمین های مجاور پارک سایه بمنظور ایجاد اماکن تفریحی اعلام آمادگی کرده است.هم اکنون آماده سازی فضاها و زمین های اطراف این پارک در حال انجام می باشد.

http://www.jnsr.org/architecture/large/17.jpg

- طرح بهسازی خیابان قصردشت
خیابان قصردشت بدون شک یکی از طولانی ترین و ویژه ترین خیابان های شهری می باشد که متاسفانه در سالیان اخیر هیچ طرح زیباسازی خاصی در آن اجرایی نشده است. به همین دلیل و به منظور زیباسازی این مسیر ، زیباسازی و طراحی محیط شهری آن و خیابانهای فرعی آن نظیر عفیف آباد در دستور کار قرار گرفته است که به مرور به مرحله ی اجرا گذاشته خواهد شد.اولین مرحله از این زیباسازی با لایروبی کانال جنوبی این خیابان حدفاصل چهاراه سینماسعدی و سه راه برق آغاز شده است که پس از لایروبی آن ، اقدام به کاشیکاری کف آن شده است.

- پارک بزرگ 47.5 هکتاری و دریاچه مصنوعی چنارراهدار
عملیات اجرایی این پروژهبزرگ در سال گذشته و در محور وردوی شیراز از سمت کازرون اغاز گردید.این پارک در واقع قسمتی از پارک بزرگ 200 هکتاری جنوب شیراز می باشد که از پارک میانرود شروع شده و به این مجموعه بزرگ تفریحی متصل خواهد شد.

image
نقشه پارک چنارراهدار
پارک میانرود در جنوب شیراز
- پارک باباکوهی و پارک دروازه قرآن
عملیات احداث این دوپارک مطابق گفته شهردار منطقه 3 شیراز ، می بایست در سال جاری آغاز شده و به مرحله ی اجرایی برسد. مساحت پارک باباکوهی 12 هکتار و پارک دروازه قرآن 100 هکتار می باشدکه یکی از پارکهای بزرگ کلانشهر شیراز می باشد.

پارک 100 هکتاری دروازه قرآن
image
پارک 12 هکتاری باباکوهی
در طراحی نهایی این منطقه ، اتصال گهواره دید ، ارتفاعات دروازه قرآن و باباکوهی به یکدیگر از طریق تله کابین دیده شده است.

- بدنه سازی تقاطع غیرهمسطع عدالت
- بهسازی محور ابونصر و سنگ فرش محور حافظیه
انجام این دوپروژه نیز از پروژه های شهرداری منطقه 3 در سال جاری می باشد.
- بهسازی بلوار رحمت در منطقه 5 شهرداری


در پستهای بعدی اطلاعات جدیدتری را در مورد زیباسازی و پروژه های فضای سبز در اختیار شما عزیزان قرار خواهم داد.
30 شهریور 90 .

5 نظرات:

محمد رضا گفت...

ممنون امین جان از پستی که گذاشتی.

این که هر کدوم از این پروژه ها چند درصد پیشرفت اجرایی داشتن هم مشخص هست؟

امیدوارم با این طرح ها شهرداری بتونه شروع کنه به توسعه صنعت توریسم شیراز و استان.به نظر من اگه شهرداری بتونه تبلیغات خودشو بیشتر کنه و این تبلیغ هاشو در مورد پارک هاش به سطح کشوری بروسونه با توجه به پتانسیلی که شیراز در حوزه های تاریخی و ادبی و فرهنگی داره می تونه حداقل در جذب توریست داخلی در تمام فصول سال خیلی موفق باشه. چون ورود توریست یعنی ورود پول و سرمایه.و شهرداری هم می تونه از این طریق درآمد های پایدار واسه خودش ایجاد کنه.البته برای اینکه ما یه شهر شاخص توی پذیرش توریست باشیم با ید حتما دید جهانی داشته باشیم.

بهر حال امیدواریم این طرح ها روی زمان بندی خودشون برای اجرا جلو برن.

امین گفت...

ازین پروژهها ، پارک برف فروشان ، سایه و چنارراهدار دار دارن کار میکنن و شروع شده . پارک باباکوهی و پارک دروازه قرآن گفتن امسال شروع میشه

طراحی بدنه عدالت هم دارن کار میکنن

بهسازی قصردشت هم همینجور ، باقیشم امسال باید شروع شه

ناشناس گفت...

کسی از دوستان از طرح دلتای نهر اعظم خبر خاصی داره؟
آخه تو سایت شهرداری از پیشرفت 90 درصدی اون صحبت کرده!!

patriot گفت...

این طور طرح ها از پل و زیر گذر هم مهم تره امیدوارم به نحو احسن اجرا بشن

ناشناس گفت...

Another fact which a lot of people are interested in is the battery.

Red lights can be tricky but can be made to look good if you're careful. The SX40 is the type of camera that can fill any photographer's needs because
of the features built into it.

My blog ... canon 6d

خطایی در این ابزارک وجود داشت