Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

اولین مصاحبه مطبوعاتی استاندارفارس با خبرنگاران انجام شد

استاندار فارس پس از 67 روز حضور در ساختمان استانداري، با حضوري 2 ساعته در جمع خبرنگاران، به سئوالات آنان در خصوص صنعتي‌ شدن، گردشگري، سومين حرم‌اهل بيت(ع)، شورا و شهرداري، رويكردش به رسانه‌ها، تقويت و تثبيت مديريت در بخشداري‌ها و فرمانداري‌ها، صنايع بحراني و مصوبات سفرهاي هيات دولت و مقام معظم رهبري، پاسخ گفت.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، «حسين صادق‌عابدين» شامگاه گذشته در جمع خبرنگاران در شيراز، با تاكيد براينكه فضاي نقد و انتقاد همچنان در رسانه‌ها وجود دارد، گفت: اعتقادي ندارم كه روحيه انتقادگري از رسانه‌هاي رخت بربسته، در مدت حضورم در فارس مطالب زيادي به‌نقل از مردم و خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در نقد مديران و مسوولان فارس در رسانه‌ها خوانده‌ام.
وي ضرورت وجود نقد در رسانه‌ها را انكارناپذير توصيف و تصريح كرد: نقدها بايد مصلحانه و مشفقانه باشد، جهت انتقادها و نقدها بايد به مسير درست سوق داده شود زيرا در كوران كار و فعاليت ممكن است از برخي مطالب و موضوعات غافل شويم، رسانه‌ها وظيفه دارند در انتقال كمبودها و نقايص به مديريت صادقانه عمل كرده و نظر مردم كه اصل است را به مديريت استان منتقل كنند.
*كشاورزي استان فارس يك فرصت ارزشمند براي كشور است*
استاندار فارس با بيان اينكه سعي مي‌كند از نظرات مردم استفاده كند، همراهي و همدلي و وحدت بين اقشار و گروه‌هاي مختلف در جامعه را مهمترين عامل در توسعه استان قلمداد و در پاسخ به سئوال خبرنگار ايسنا خاطرنشان كرد: كشاورزي در استان فارس يك فرصت ارزشمند براي كشور است و كشور هم به‌خوبي از اين فرصت استفاده كرده و مي‌كند، ما تلاش مي‌كنيم جايگاه كشاورزي حفظ شده و عندالزوم ارتقا داده شود.
صادق‌‌عابدين با اشاره به پيش‌بيني برگزاري جلساتي با مديران و دست‌اندركاران و مسئولان صنعت و صنايع فارس در روزهاي پاياني اين هفته در برنامه‌هاي خود، گفت: قصد داريم به‌صورت چهره به چهره مسايل و مشكلات صنايع را مطرح، بررسي و در حد امكان مرتفع كنيم.
*به دنبال ايجاد صنايع بدون توجيه در فارس نيستيم*
او ادامه داد: به نظر من صنعت در فارس بايد رشد كند، اما صنايعي كه با استفاده از ظرفيت‌ها ايجاد شده باشد، ممكن است صنايع هواپيمايي را بشود در برخي مناطق توسعه داد اما آيا ايجاد چنين صنعتي در فارس توجيه دارد؟ به‌نظر مي‌رسد وجود صنايع تبديلي در استان كشاورزي فارس داراي توجيه است.
استاندار فارس با اشاره به وجود ركود در برخي صنايع تبديلي موجود در استان، تعطيلي كارخانه ماكاروني فارس را به‌دليل مشكلات درون‌گروهي ميان سهام‌داران عنوان و خاطرنشان كرد: براي حل مشكل اين صنعت از سفير ايتاليا دعوت كرده‌ايم كه به همراه كارشناساني بيايند و با استفاده از تجارب آنها مشكلات را بررسي و مرتفع كنيم، يا به راه‌اندازي مجدد آن كمك خواهيم كرد يا آن را به كننده كار منتقل كنيم.
*نمي‌گذاريم صنعت خودروسازي فارس بخوابد*
وي در خصوص صنعت خودرو‌سازي فارس نيز گفت: گزارشي را از شركت خودروسازي گرفته‌ام، قطعا نمي‌گذاريم اين صنعت بخوابد اما اگر قرار به توسعه اين صنعت باشد من به‌عنوان مدير ارشد استان بايد توجيه شوم.
صادق‌عابدي در پاسخ به سئوال ديگري در خصوص وضعيت گردشگري استان فارس، با تصريح اينكه شرايط براي بهره‌برداري مطلوب از ظرفيت‌ها فراهم نشده است، گفت: هزينه يك شبانه‌روز اقامت گردشگر در استان فارس يك چهارم هزينه‌اي است كه در اصفهان پرداخت مي‌شود، علت اين امر را بايد در سرويس‌دهي نامطلوب از طرف متوليان گردشگري و بي‌تفاوتي‌هاي شهروندان در شيراز و فارس جست‌و جو كرد.
*تمام شهر شيراز در ايام آخر هفته تعطيل است*
وي با بيان اينكه صبح جمعه گذشته در بازديدي كه ساعات اوليه صبح از سطح شهر داشته، تعداد زيادي چادر مربوط به مسافران را مشاهده كرده است، اضافه كرد: اينكه شهرداري و نيروي انتظامي بايد كمپ‌هاي مناسبي را به‌گونه‌اي تدارك ببينند كه مسافران در همه ايام امكان استفاده از آن را داشته باشند، انتظار درستي است اما مردم هم بايد در حفاظت از حقوق شهر و دفاع از آن حساس باشند.
استاندار فارس با ابراز تاسف از تعطيل بودن تمام شهر شيراز در ايام آخر هفته، گفت: اگر يك گردشگر پنجشنبه و جمعه وارد شيراز شود، چيزي براي خريد پيدا نخواهد كرد، حال آنكه شخصا چه در گذشته چه امروز اعتقاد داشته و دارم كه فارس در گردشگري حرف اول را در كشور مي‌زند و بايد هزينه لازم براي حفظ، نگهد‌اشت و مرمت آثار تاريخي و محيط‌هاي گردشگري در اين استان انجام شود.
صادق‌عابدي با يادآوري اينكه رييس سازمان گردشگري كشور قبلا استاندار فارس بوده است، متذكر شد: ايشان نمك‌گير استان هستند و اميدواريم با نگاهي ويژه به فارس و شيراز و موضوع گردشگري آن نگاه كنند، انتظار داريم كه بتوانيم حداكثر استفاده را از اين موضوع بكنيم.
*شورا با شهردار همكاري كامل كند، در مدت كوتاهي مي‌توان تحول جدي ايجاد كرد*
وي در خصوص وضعيت مبلمان، فعاليت‌هاي عمراني و فضاي سبز در شيراز نيز گفت: تاكنون سه جلسه با شهردار و دو جلسه با اعضاي شوراي شهر داشته‌ام، كار و فضا براي كار در شيراز بسيار زياد و باز است، شهردار اگر همت كرده و شورا هم با شهردار همكاري كامل را داشته باشد، در مدت كوتاهي مي‌توان تحول جدي ايجاد كرد.
استاندار فارس تصريح كرد: اين موضوع دور از دسترس نيست و مي‌توان براي شب عيد امسال فضايي در شيراز فراهم كرد كه هر گردشگري با سفر اين شهر آن را احساس كند، حس كند كه با سال‌هاي گذشته تفاوت دارد، احتياج به برنامه‌ريزي، همدلي و وحدت بين شهرداري و شورا است، به‌حتم توانايي‌هايي در مديريت شهري شيراز وجود دارد ما هم در استانداري براي هرگونه كمك و مساعدتي حاضر هستيم.
*شيراز مي‌تواند يكي از زيباترين شهرهاي ايران باشد*
وي لزوم بهره‌بردن مناسب از سرمايه‌هاي مردمي و سرمايه‌گذاران را متذكر شد و گفت: شيراز مي‌تواند يكي از زيباترين شهرهاي ايران باشد.
صادق‌عابدين در بخش ديگري از اين نشست خبري و در پاسخ به سئوالي در خصوص تجمعات ماه‌هاي اخير مقابل استانداري فارس گفت: به‌نظر من تجمع مقابل استانداري روش مناسبي براي رسيدن به مطالبات نيست، ما از وضعيت ITI، شركت گوشت و ديگر صنايع اطلاع كامل داريم، تقريبا هفته اول حضورم در فارس موفق شديم مبلغ قابل توجهي را براي رفع بخشي از مشكلات صنعت مخابراتي بگيريم اما پرداخت آن به‌دليل طولاني بودن پروسه اداري بيست تا بيست و پنج روز به‌طول انجاميد كه ظرف اين مدت كارگران اين صنعت سه بار در مقابل استانداري تجمع كردند.
استاندار فارس با تاكيد براينكه از وي نبايد انتظار معجزه در خصوص صنايع بحراني استان را داشت، گفت: مشكلات شركتي كه 9 سال قبل به بخش خصوصي واگذار شده است و 9 سال مشكلات انباشته شده دارد، ظرف 9 روز و 9 هفته قابل حل و فصل نيست، زمان نياز دارد.
*يكي از نهادهاي دولتي براي خريد شركت گوشت فارس اعلام آمادگي كرده است*
وي همچنين تصريح كرد: يكي از نهادهاي دولتي براي خريد شركت گوشت فارس اعلام آمادگي كرده و اكنون هم مشغول مطالعات تكميلي است، اگر اين شركت واگذار شود مشكلات پرسنل آن نيز مرتفع خواهد شد.
استاندار فارس در ادامه با اشاره به لزوم توسعه و تعميق وحدت، همدلي و همراهي بين مسئولان، مردم و گروه‌هاي مختلف جامعه، گفت: حمايت تماشاچيان، مربي و دست‌اندركاران نباشد، حتي اگر علي‌دايي هم به ميدان برود نمي‌تواند گل بزند، بهترين بازيكنان زماني موفق هستند كه حمايت همه را پشت سر خود داشته باشند.
وي تصريح كرد: امروز شرايط استان بسيار خوب است، همدلي بين نمايندگان مجلس و مديريت استان وجود دارد اگرچه انتظار ما از نمايندگان بيشتر از اينها است، حل مشكلات و توسعه فارس كارشبانه‌روزي و همدلي بيشتر را طلب مي‌كند، اميدواريم هرچه بيشتر و زودتر از حاشيه‌ها كم كرده و به مسايل اصلي بپردازيم.
استاندار فارس در خصوص تعيين مديركل ورزش و امور جوانان استان نيز گفت: موضوع منحصر به مدير كل ورزش نيست، تعداد قابل توجهي از فرمانداري‌ها و بخشداري‌ها در زمان حضور من با سرپرستي اداره مي‌شد، كار زيادي انجام و تا امروز دو سوم بخشداران مشخص شده‌ است كه اميدواريم در آينده نزديك احكام آنان صادر شود.
وي با يادآوري اينكه تعدادي از مديريت‌ها در حال جابه‌جايي است، گفت: بررسي براي انتخاب افرادي متعهد، مومن و شايسته كه قادر به عهده‌دار شدن مسووليت فرمانداري و بخشداري باشند در حال انجام است، با وزير ورزش، هم در خصوص مدير كل و هم مصوبات انجام نشده سفرهاي دولت و مقام معظم رهبري درزمينه ورزش صحبت كرده‌ايم، قرار شد موضوع بررسي و به ما اعلام شود.
استاندار فارس تصريح كرد: ابتدا توانايي سرپرستان بخشداري‌ها و فرمانداري‌ها بررسي و در كنار آن بررسي براي شناسايي نيروهاي مومن، متعهد و توانمند در همه سطوح انجام مي‌شود تا هر كس استحقاق دارد ابقا و هركس محق است ارتقا پيدا كند، تاكنون تكليف 4 فرماندار را مشخص كرده‌ايم و به‌زودي تكليف 4 فرماندار ديگر را نيز مشخص خواهيم كرد.
صادق‌عابدين در عين‌حال متذكر شد: نمي‌دانم چرا برخي مديران در سطوح مختلف بدون دليل كار را رها كرده و رفته‌اند، شخصا حتي زمانيكه جانشينم در هر پستي مشخص مي‌شد، تا آخرين لحظه انجام وظيفه كرده و امور را به مدير بعد تحويل مي‌دادم و تا هر زمان كه نيازمند مشورت بود، آماده ارائه تجربياتم بودم.
وي در خصوص اختلافات موجود در شوراي شهر شيراز و درخواستش از شورا براي به‌تعويق انداختن زمان استيضاح شهردار، گفت: به هيچ عنوان از شورا چنين مطلبي را نخواسته‌ام، مطلقا اين موضوع را رد مي‌كنم، تنها خواهش كردم براي حفظ منافع مردم و توسعه شهر و بهبود وضعيت، اختلاف نظر را به حداقل رسانده و از اتفاق نظرها استفاده كنند، از شورا خواستم تا اختيارات شهردار و در كنار آن نظارتش را بيشتر كند.
استاندار فارس تصريح كرد: شيراز شهر بزرگي است، اگر شورا اختيارات شهردار را محدود كند، شهردار موفق نخواهد بود، هر شهردار بايد اختيارات لازم را داشته باشد، بايد از سرمايه‌ها استفاده شود، شيراز جا براي كار دارد.
*اطلاعي از موضوع دو شغله بودن عضو شورا ندارم*
وي در خصوص وجود اختلاف برسر دو شغله بودن و واجد شرايط عضويت نبودن برخي اعضا شورا گفت: من اطلاعي از موضوع دو شغله بودن عضو شورا ندارم، به امور شوراها دستور بررسي خواهم داد.
صادق‌عابدين همچنين در خصوص مصوبات سفر با تصريح اينكه اين مصوبات روي زمين نمانده است، گفت: يكسري از مصوبات عملياتي شده اما مصوبات بزرگي هم هست كه شرايط خاص خود را مي‌طلبد، اما يكي از مصوباتي كه چهارسال معطل مانده، توسعه پالايشگاه شيراز بود كه از ابتداي حضورم در فارس آن را دنبال كرده و به نتيجه رسانده‌ام.
وي تصريح كرد: براي توسعه پالايشگاه نياز به مجوز نهايي از سوي محيط زيست بود كه اين سازمان با وارد دانستن 7 يا 8 ايراد، مجوز صادر نكرده بود، يكماه پيگيري انجام شد تا اينكه هفته گذشته آقاي محمدزاده رييس سازمان حفاظت از محيط‌زيست كشور در شيراز و در جمع خبرنگاران اجرايي شدن طرح توسعه پالايشگاه شيراز را بلامانع اعلام كرد.
استاندار فارس با بيان اينكه برخي از مصوبات براي اجرا نيازمند طي مسيرهاي طولاني است، از خبرنگاران خواست تا در زمان حضور در مراسم كلنگ‌زني طرح‌ها و پروژه‌ها، اگر شرايط را به‌صورت كامل فراهم و مهيا نديدند يا طرح فاقد اعتبار لازم بود، حتما به مديريت استان و استانداري اطلاع داده و موضوع را پيگيري كنند.
وي با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري مبني براينكه فارس در قله است، گفت: فارس در ارتباط با نخبگان، دانشگاه، پزشكي و اساتيد، جايگاهي ويژه در كشور دارد.
استاندار فارس با شهر خواندن كشورهاي همجوار خليج فارس، گفت: پزشكان، متخصصان و امكانات پزشكي خوبي در استان و شهر شيراز وجود دارد، بايد وضعيت به‌گونه‌اي ساماندهي شود كه كسي با مشكل مواجه نشود، بايد وضعيت مراجعان از بدو ورود به شيراز در فرودگاه تا زمان خروج بررسي و مشكلات مرتفع شود، اين مشكلات قابل حل است.
صادق‌عابدين از ايجاد جاده دسترسي شهرك سلامت خبرداد و با يادآوري اينكه در اين هفته جلسه‌اي با هيات امناي اين شهرك خواهد داشت، گفت: ساخت و توسعه اين شهرك مي‌تواند در جذب گردشگر و سرمايه‌گذار و توسعه استان نقشي مهم داشته باشد، اين شهرك بايد در آينده‌اي نزديك عملياتي شود.
استاندار فارس با بيان اينكه فرصت اضافه براي پرداختن به مسايل حاشيه‌اي ندارد، گفت: امروز قطعا نگاهم در مقايسه با دو ماه قبل تغيير كرده و تكميل شده است، هرچه نسبت به وضعيت سياسي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي فارس نگاه عميق‌تري داشته باشيم، ديدگاه كامل‌تري خواهيم داشت، نگاهم متفاوت نيست اما تكميل‌تر شده است. تمام كساني‌كه دلشان براي استان مي‌سوزد، در تكميل اطلاعات كمك كنند.
وي با بيان اينكه هنوز فرصت كافي براي بررسي وضعيت عملكرد مديران را نداشته، گفت: بي‌ترديد اگر مدير ضعيفي باشد ابتدا سعي مي‌كنيم علل عملكرد ضعيف را برطرف كرده و كمك كنيم تا عملكرد تقويت شود اما اگر ناكارآمدي و ناتواني باشد، به حتم مدير ضعيف را تعويض خواهيم كرد.
*در هيچ كشوري خبرنگاران تمام مدت برگزاري جلسات كارشناسي در جلسه حضور ندارند*
استاندار فارس با اشاره به مدت زمان حضورش در وزارت خارجه، تصريح كرد: در هيچ كشوري خبرنگاران تمام مدت برگزاري جلسات كارشناسي در جلسه حضور ندارند بلكه در انتهاي جلسه براي اطلاع از نتايج آن حاضر مي‌شوند، حضور خبرنگاران در جلسات كارشناسي، مانع از طرح برخي موضوعات مي‌شود.
وي تاكيد كرد: مباحث كارشناسي معمولا ارايه نظر له يا عليه موضوعي است كه در هر دو صورت براي رسانه و انعكاس رسانه‌اي چالش برانگيز خواهد بود، معمولا نتايج جلسات مهم است، اگر خبرنگاران در جلسه‌اي حاضر باشند افراد محافظه‌كار مي‌شوند.
استاندار فارس با انتقاد از اينكه برخي به‌جاي كار به افراد نگاه مي‌كنند، گفت: اگر قرار است رييس استان فردي را به‌عنوان مدير انتخاب كند، حتما براي اين كار شاخص‌هايي دارد، متاسفانه به كار كمتر توجه مي‌شود.
وي اضافه كرد: در مدت 15 سال گذشته به‌ياد ندارم يك عضو شوراي شهر تهران در خصوص انتخاب يك مدير در شهرداري اعتراض كرده باشد، ممكن از در جلسه سئوال كنند اما در رسانه‌ها موضوع مطرح نمي‌شود، اما اين موضوع در فارس كمتر مورد توجه است، بايد به‌مدير اجازه دهيم تا نيروها و تيم خود را انتخاب كند، اگرچه حق رسانه‌ها كنترل كار است.
صادق‌عابدين در بخش ديگري از اين كنفرانس خبري، سرمايه‌گذاري را يكي از موضوعات پرچالش فارس دانست و گفت: يكي از دلايل وجود چالش در سرمايه‌گذاري، فرهنگ عمومي حاكم بر اين استان است، مردم بايد بدانند توسعه با استفاده از امكانات دولتي لاكپشتي است، اگر قرار به جهش است، بايد منابع بخش خصوصي وارد شده، توليد و اشتغال ايجاد كند.
وي با تاكيد برلزوم حمايت از تمام كسانيكه براي انجام كار و ايجاد فضاهاي توليد وارد استان مي‌شوند، گفت: يكي از خواسته‌هاي من فعال كردن بخش سرمايه‌گذاري است، در كشور شهرت دارد كه مردم فارس و شيراز صاحب سرمايه هستند اما چرا اين سرمايه‌ها در استان به‌كار گرفته نمي‌شود.
استاندار فارس با بيان اينكه يكي از وظايف رسانه‌ها آسيب‌شناسي اين موضوع است، گفت: صدا و سيما و رسانه‌ها بايد آسيب‌شناسي كرد و با احصا آسيب‌ها، همه دست به دست هم داده و به‌دنبال حل مشكل باشيم، همه جا اينگونه است كه اگر كسي مانع سرمايه‌گذاري شود به او معترض مي‌شوند اما  اينجا برعكس است، هر كس بخواهد سرمايه‌گذاري كند همه اعتراض مي‌كنند.
صادق‌‌عابدين با تاكيد براينكه همه از نگاه‌هاي مشفقانه و مصلحانه استقبال كرده و از آن استفاده مي‌كنند، گفت: بودجه‌اي از سوي دولت براي توسعه حرم مطهر احمدبن موسي در شيراز اختصاص داده شده است، همه ارگان‌ها هم براي حل مشكل ترافيك اطراف حرم همدل هستند، تمام بودجه دولت را صرف كمك به تملك املاكي خواهيم كرد كه قرار است مشكل ترافيك آن محدوده را حل كند.
*بودجه فرهنگي استان 70 ميليارد تومان است*
استاندار فارس تصريح كرد: بودجه فرهنگي استان 70 ميليارد تومان است كه 20 ميليارد تومان آن عمراني است كه ابلاغ شده اما هنوز واريز نشده است، بلافاصله بعد از واريز با توجه به مبادله موافقت‌نامه‌ها، هزينه خواهد شد.
صادق‌عابدين همچنين در خصوص مشكل تعاوني مسكن روزنامه‌نگاران گفت: بايد اعضاي هيات مديره تعاوني مسايل را عنوان كنند تا اگر كمك و مساعدتي امكان‌پذير باشد انجام دهيم.

10 مهرماه 90 .

خطایی در این ابزارک وجود داشت