Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

تیشه بر ریشه تاریخ و تمدن شیراز و فارس - جشنی به نام هفته شیراز وجود ندارد!

در حالیکه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بدنبال تاریخ سازی برای خود و دزدیدن مشاهیر ایرانی هستند در اینطرف سواحل نیلگون خلیج فارس همه چیز روالی دیگر را تجربه می کند! مسوولین انقدر دچار افراط و تفریط شده اند که جشن هفته شیراز را نیز برنتافته و همه ساله با پایان اردی بهشت برای سال آینده برنامه ریزی میکنند تا چگونه مراسم سال آینده هفته شیراز را برهم بزنند.نمونه بارز آن جشنواره بالن ها بود که همگی با داستان آن آشنا هستیم. این بار هم مسوولین محترم بازهم کلیه مسائل را با هم قاطی کرده و اعلام کردند که هفته شیراز را نه برای اجرای کنسرت موسیقی  بلکه برای یادواره شهدا میخواهیم!  آقایان به کجا چنین شتابان! اصلا فلسفه برگزاری روز و هفته شیراز چه بود؟ نه اینکه این مراسم برای بزرگداشت نام بزرگ شیراز و مشاهیر آن بوده است؟ نه اینکه این مراسم برای هرچه بهتر شناساندن شیراز برای جذب گردشگران و همچنین جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای طرح های تفریحی - گردشگری بوده است؟ فلسفه آقایان برای به هم زدن این جشن یک روزه ( که البته همین مراسم نصفه و نیمه هم هیچگاه در حد نام و بزرگی شیراز و فارس نبوده است) چیست؟ تا کی باید مردم شیراز برای برگزاری جشن 2500 ساله و جشن هنر از پیشرفت و برنامه های فرهنگی - تاریخی محروم بمانند؟
احترام و بزرگی شهدای عزیز برای  تک تک ما واضح و پذیرفتنی است ، اما با برگزاری کنگره شهدا در اردی بهشت ماه هم احترام شهدای عزیز از بین رفته و هم برای شهروندان سوالهای بسیاری درباره چرایی این عمل بوجود خواهد آمد.آیا امکان این وجود نداشت که این مراسم از 21 اردی بهشت و بعد از مراسم هفته شیراز برگزار شود؟
متاسفانه در سالیان اخیر همیشه منوال به همین گونه بوده است : تیشه بر ریشه تاریخ و تمدن شیراز و فارس. از احداث سد سیوند در نزدیکی آرامگاه کوروش کبیر گرفته تا بی توجهی به تخت جمشید و نبود ساماندهی مناسب و عدم برگزاری جشن نوروز در تخت جمشید و شهر شیراز.
در حالیکه طبق امارهای اعلام شده در ایام تعطیلات عید نوروز تخت جشمید و آرامگاه حافظ بیشترین بازدیدکننده در بین اماکن تاریخی و گردشگری را در کشور به خودشان اختصاص می دهند ، چگونه است که مسوولین به گردشگران لقب زائر را می دهند؟چرا انقدر اصرار بر عقب نگه داشتن شیراز از لحاظ تاریخی و فرهنگی است در حالیکه شیراز و فارس خود به تنهایی از نقاط تمدن خیز در تاریخ جهان بوده اند.متاسفانه هنوز مسوولین متوجه نشده اند که برخلاف جریان آب نمیشه شنا کرد و اگر هم سعی بر مذهبی کردن شیراز دارند باید اون رو در کنار توجه به تاریخ و تمدن کهن و عظیم شیراز و فارس انجام دهند نه با افراط گری بسیار زیاد که حتی با اجرای کنسرت موسیقی هم مخالفت کنند و تنها بگویند " شیراز ، سومین حرم اهل بیت " در حالیکه شیراز به تنهایی و با فاصله ای بسیار زیاد با سایر نقاط کشور پایتخت  فرهنگی و مهد تمدن ایران زمین هست.

8 بهمن 89.

7 نظرات:

ناشناس گفت...

agha juun shoma shak nakon ba shiraz doshmaniha vojud dare
pas chera inja in hame kar shekani mishe
chera har proje pzorgi mikhad ejra beshe jelosho mogoran
hamin ke hafeziye ro kahgrb nakardan khyliye bekhoda
baba ina ba in farhang doshmanam unvaght biyan jash barye shiraze aziz begiran

faghathamino mishe goft ke

مرا به خیر تو امید نیست، شر مرسان

سام گفت...

شیراز با این کار شکنی عمدی یک کسانی مثل فرماندار احمق ممکنه یه مدت کمرنگ بشه اما هیچ موقع این شهر از پا نمی ایستد :)

امین2 گفت...

اینا با شیراز دشمنی دارن، کافیه تاریخ رو نگاه کنید، مشکلات شیراز بلافاصله بعد از انقلاب شروع شد و سر مسئولین کشور دقیقا بعد از انقلاب از روی شیراز برگشت و این به هیچ عنوان اتفاقی نیست.
درور بر شــاهنشـــــاه آریـــامهـــر که اگر اشتباهاتی هم توی حکومتش داشت، با دل و جون خیر وطنش ومردم وطنش رو میخواست، اما این آقایون فقط خودشون رو میبینن.
اما هر کاری کنن فقط خودشون رو بد نام کردن نه شیراز رو، خوشبختانه هنوز شیراز در نظر مردم آبروی ایران هست.
بله شهیدان ما مقام بالایی دارن و باید به خاطر دفاع از وطن یادشون گرامی داشته بشه اما نباید همه چیز رو با هم قاطی کرد.

SAEID PATR. گفت...

یکی از شما میتونید فرق هفته ی دفاع مقدس و هفته ی شیراز رو برا من توضیح بدید؟؟؟؟؟؟
بنظر شما میشه به فردی که میگه 4=1+1 حالی کرد که 2=1+1

ناشناس گفت...

خدا بیامرزه چرچیل میگه سخت ترین کار دنیا محکوم کردن یه احمقه
حالا بگذریم که اون احمق شاید خودشو زده باشه به احمقی واسه مزایاش!!!!!!!!

ناشناس گفت...

خدا بیامرزه چرچیل میگه سخت ترین کار دنیا محکوم کردن یه احمقه
حالا بگذریم که اون احمق شاید خودشو زده باشه به احمقی واسه مزایاش!!!!!!!!

سام گفت...

یکی از مهمترین عواملی که مسئولین بعد از انقلاب با شیراز اینقدر بد هستند (مخصوصا از نوع مسئولین متعصب ) جشن هنر شيراز، اشاره به مراسم مستهجني است ( به قول آنها ) كه رژيم پهلوي دوم در 10 سال پاياني عمر سياسي خود در شهر شيراز برگزار كرده است که هنوز به چشم مردم شیراز میزنند و باید تاوان بدهیم ......

خطایی در این ابزارک وجود داشت