Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

مصادره باغ ، جریمه ی باغ سوزها

هفته ی گذشته یک هفته ی بحرانی برای فضای سبز شیراز بود ، اتش گرفتن 6 باغ از باغ های معروف قصردشت شیراز آن هم بطرز بسیار مشکوکی باعث ایجاد سخنان بسیار در محافل خبری شده بود که خوشبختانه پیگیری ها شهرداری نتیجه داده و امید ان می رود که با اقدامات شهرداری افراد صاحب باغ از آتش زدن باغ ها به منظور دور زدن قوانین خودداری کنند. هرچند با مصادره ی باغ ، آن باغ زنده نخواهد شد ، اما درس عبرتی خواهد بود تا دیگران از این میراث شهری خودداری کنند. در ادامه گزارش کامل ایسنا ، منطقه ی فارس را درباره این موضوع و پیگیری های شهرداری میخوانید.

جریمه باغ سوزی براساس قانون، مصادره باغ به نفع شهرداری است
معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری شیراز :باغ سوزی برای مرتکبین صرفه اقتصادی نخواهد داشت


معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری شیراز گفت: طبق نص صریح قانون جریمه باغ سوزی، مصادره باغ به نفع شهرداری است.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، مهندس کاظم حقیقت امروز و در پی بروز چند فقره باغ سوزی در هفته های اخیر در شیراز، در جمع خبرنگاران افزود: ما از دستگاه قضایی خواهش می کنیم که این قانون را در بررسی پرونده ها لحاظ و حکم قانونی را صادر کنند.
وی با قدردانی از همکاری های دستگاه قضای با شهرداری و با بیان اینکه چنین حکمی قبلا نیز صادر شده است، خاطرنشان کرد: اگر دستگاه قضایی بار دیگر چنین حکمی را صادر کند، دیگر باغ سوزی برای مرتکبین صرفه اقتصادی نخواهد داشت.
حقیقت با تصریح اینکه باغ داران افرادی شریف و دلسوز هستند، گفت: بلاخره در هر صنفی ممکن است برخی افراد نا صواب نیز وجود داشته باشند.
وی تصریح کرد: شهرداری مصمم به اجرای حداکثری قانون مجازات در خصوص افرادی است که مبادرت به باغ سوزی می کنند و از دستگاه قضایی هم تقاضا می کنیم که همچون گذشته با شهرداری همراه کنند.
حقیقت با یادآوری اینکه در روزهای گذشته 5 باغ در شیراز آتش زده شده است، گفت: افراد سودجو برای رسیدن به مقاصد سودجویانه اقدام به تخریب فضای سبز شهری کرده اند.
وی خاطرنشان کرد: اگر با همکاری دستگاه قضایی و اجرای قانون صرفه اقتصادی ارتکاب جرم از بین برود، به حتم دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نخواهیم بود.
به گزارش ایسنا مشاور حقوقی معاونت خدمات شهری شهرداری شیراز نیز گفت: تخریب فضای سبز شهری منحصر به تخریب و آتش زدن باغ ها نیست، متاسفانه در سطح معابر و فضای سبز شهری نیز شاهد هجمه به درختان از سوی اشخاص و دستگاه های دولتی هستیم.
مهرداد حقیقت در خصوص باغ سوزی های اخیر در شیراز گفت: پرونده تمام موارد وقوع یافته مستندسازی و به دادگستری و محاکم قضایی احاله داده شده است.
حقیقت در خصوص مراحل مختلف برای احاله پرونده به محاکم قضایی گفت: شهرداری به عنوان اعلام کننده جرم، موضوع را به دادگاه اعلام و براین اساس مستنداتی شامل گزارش فنی، برآورد ریالی و تصاویر واضح از محل را تهیه کرده و در پرونده قید می کند.
وی با بیان اینکه در مرحله اول دستگاه قضایی مجوز نگهداری از باغ تخریب شده را به شهرداری می دهد، گفت: در این حالت شهرداری باغ را اعاده به وضع سابق کرده و درخت های سالم را جایگزین درخت های سوخته و تخریب شده می کند.
این کارشناس حقوقی با تصریح اینکه شهرداری در انجام وظایف محوله هیچ کوتاهی نداشته است، خاطرنشان کرد: بعد از تکمیل پرونده تکلیف برعهده دستگاه قضایی است که باید کیفرخواست توسط دادستان به عنوان مدعی العموم صادر شده و در کیفرخواست مورد نظر تقاضای اعمال قانون شود.
حقیقت با بیان اینکه اجرا نشدن قانون مصادره به نفع شهرداری موجب تجری افراد در آتش زدن باغ ها شده است، گفت: طبق ماده شش به فرد مرتکب از سه ماه تا سه سال حبس داده می شود اما براساس تبصره ذیل همین ماده باید باغ به نفع شهرداری براي استفاده در مصارف عمومي مصادره شود.
وی همچنین در بیان مصادیق قانونی، تصریح کرد: در تیرماه سال 88 قانون گذار، قانون مورد نظر در خصوص مصادره باغ های تخریب شده به نفع شهرداری را اصلاح و در ماده شش تاکید بر اجرای این قانون داشته است.
این کارشناس حقوقی ابراز امیدواری کرد که به زودی و با همکاری دستگاه قضایی شاهد صدور اولین حکم در رابطه با پنج پرونده باغ سوزی اخیر مبنی بر مصادره به نفع شهرداری باشیم.
حقیقت خاطرنشان کرد: این موضوع در نشست های با رئیس کل محترم دادگستری، شورای برنامه ریزی دادگستری و شورای معاونین دادسراها مطرح و صدور کیفر خواست با قید در خواست اجرای قانون مصادره به نفع شهرداری مصوب شده است.


نظر شما چیست ؟ بنظر شما بهترین راه برای مراقبت از باغ های قصردشت شیراز چیست؟ 

نوشته شده توسط امین در روز شنبه ، 22 خرداد 1389 ، ساعت 20:44 .
 

2 نظرات:

ناشناس گفت...

manam khoshal shodam shenidam!
chand sal bud ke dge khabari az bagh suzi nabud,inam bara in ettefagh oftad,chon shahrdari sakht o saz o tu ghasrdasht o mahdud karde!
x

bonyan گفت...

manam khoshal shodam shenidam!
chand sal bud ke dge khabari az bagh suzi nabud,inam bara in ettefagh oftad,chon shahrdari sakht o saz o tu ghasrdasht o mahdud karde!
x