Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

با وجود ارزشمندترین مفاخر ، اندیشمندان و بزرگان در دیار پارس ، انتخاب نامهای نا مناسب برای پروژه ها و اماکن مختلف!

چند سالی هست که بحث نامگذاری پروژه های عمرانی ، تجاری ، مسکونی و... در کلانشهر شیراز نقل محافل شده است و این موضوع با پروژه های بزرگراه وحدت و ورزشگاه بزرگ شیراز پررنگ تر از همیشه توجهات را به خود جلب نمود! متاسفانه در شهر و استانی که به اندازه تک تک خیابان ها ، بلوارها و کوی و شهرکهای آن مفاخر بزرگ در پیش و بعد از اسلام وجود دارد ، بد سلیقگی در انتخاب نامها بدجور به چشم میخورد!

نمونه ی بارز آن ورزشگاه میانرود شیراز هست که هرکس هرآنچه را که دوست می دارد بر روی آن اسم می گذارد ! از مجری پروژه گرفته که به تقلیدی کورکورانه از تهران نام آن را آزادی گذاشته ، یا روزنامه نگارانی که در مقابل نام حافظیه از نام سعدیه استفاده کرده و یا مسئولین محلی که کمترین زحمت را به خود داده و از نامهای میانرود یا بهارستان که نامهای قدیمی و کنونی شهرک میزبان این ورزشگاه هست استفاده می کنند! مورد دیگر هم پروژه بزرگ بزرگراه وحدت بود که در روز افتتاح و درحالیکه کلیه ی بنرها نام بزرگراه وحدت را نمایش می دادند به نام یکی از روحانیون شیرازی که با استاندار سابق فارس نیز دارای نسبت فامیلی بود تغییر یافت و اعضای شورای شهر و شهردار به ترس از اینکه برچسبی به آنها زده شود سخنی بر زبان جاری نکردند!
اما بحث ما در اینجا حتی خود نام " وحدت " را دربر میگیرد! چرا باید پروژه ای که در منطقه یا شهرکی ساخته می شود نام همان منطقه را بر روی خود ببیند؟ چرا استفاده از اسامی و نامهای بزرگان فارس که همانگونه که اشاره شده ، به کاری ممنوعه تبدیل شده است؟ آیا زیبا نبود که نام این بزرگراه برای مثال وصال شیرازی می بود؟ آیا نام کوروش کبیر ، داریوش بزرگ ، سعدی شیرین سخن ، شهدای بزرگ فارس و ... نباید جایی در بین نامهای انتخاب شده داشته باشند؟ آیا زیبا نبود نام پروژه ی بزرگ کوهسار به پاس دلیرمردی شهید دوران ، پروژه بزرگ شهید عباس دوران نامیده می شد؟ و آیا زیباتر نبود که نام ورزشگاه بزرگ شیراز را تخت جمشید ، پاسارگاد و یا نامهای اینچنینی برمیگزیدند؟ متاسفانه مسئولین شیراز از ترس برچسب خوردن های سیاسی از گروه هایی که خود را صاحب تمامی تصمیم گیری ها در شیراز می دانند ، هیچ گاه نتوانسته اند در این زمینه نمره ی قبولی بگیرند!

از تمامی دوستان درخواست می کنم که پیشنهادهای خودشون رو در رابطه با نامگذاری مکانهای مخنلف از جمله ورزشگاه میانرود ، پل ها و بزرگراههای در حال ساخت و ... در قسمت نظرات اعلام کنند تا اسامی منتخب در قسمت نظرسنجی به رای گذاشته شوند.

26 دی90.

6 نظرات:

ناشناس گفت...

ورزشگاه بزرگ پارسه

ناشناس گفت...

دقیقا درد منم همینه حالا پروژه ها هیچی اسم خیابان ها تقاطع ها هیچ شهری اینطوری نیست

ناشناس گفت...

عمرا اگه پارسه بزارن

تخت جمشید عالیه

ورزشگاه بزرگ تخت جمشید

ناشناس گفت...

خب ميدونی داداش اسم اصلی تخت جمشيد پارسه بوده من روی این حساب گفتم

moji گفت...

کاملا موافقم.
این در حالی است که فارس علاوه بر داشتن مفاخر و اندیشمندان ارزشمند در طول تاریخ در زمان حال نیز غنی از چهره هایی است که نامشان شایسته حک شدن بر جغرافیایی شیراز می باشد .چهره های علمی مانند پروفسور خدادوست , پروفسور ملک حسینی و .. یا ورزشکارانی مانند امید نوروزی یا شعرای معاصر و هزاران مثال دیگر.و دریغ از این جفای بزرگ که اسم کسانی بر بزرگترین پروژه های شیراز قرار گرفته است که نه تنها نام شیرین و زیبایی ندارند بلکه کارنامه بسیار بدی از نظر تاریخی از خود به جا گذاشته اند!!
نمونه ی آن کسی است که بعد از به قدرت رسیدن مصدق به او پشت کرد و علیه دولت ملی در فارس و شیراز تظاهرات سازماندهی می کرد و لات و الواتها را علیه دولت ملی بسیج می کرد.کسی که بعد از کودتای 28 مرداد با استفاده از قدرت و نفوذی که بواسطه خیانت به مصدق بدست آورده بود هر آنچه می توانست علیه هموطنان اقلیت مذهبییمان در فارس انجام داد.و حال نام او بر یک از بزرگترین شاه راهای شیراز قرار گرفته است در حالی که نام قهرمانی به بزرگی عباس دوران بر خیابانی کوچک و فرعی جای دارد!!!!!!!!!!
وقتی تلاش می شود تا نام و هویت شهر شیراز از اولین شهر ادبی و فرنگی ایران به سومین شهری که دارای چند آرامگاه است تقلیل یابد, اینگونه نامگذاری ها دیگر جای تعجب ندارد.

ناشناس گفت...

سلام به تمام پسران و دختران با غیرت ایرانی. سلام و درود بر مردمان نجیب استان پارس .
ما داریم فقط چوب بزدلی و ترسو بودن مسئولین بی لیاقت شیراز را که اغلب کازرونی و قبلا جهرمی بودن را می خوریم . بابا به کی بگیم ما مسئول بی لیاقت و محافظه کار نمی خایم. خدایا تو حرف دل ما رو بزن بهشون. بابا ما هم دوست داریم مثل شهرهای دیگه سر میدان های شهر مجسمه اریوبرزن / ارش کمانگیر /ابن سینا/ملاصدرا/کوروش کبیر/... باشه.
خداکنه اسم ورزشگاه میانرود هم بشه پارسه / پاسارگاد / تخت جمشید / ... بشه .
لعنت به مسیولین بی لیاقت فارس که گذاشتن پیمانکار تهرانی روی دیوارهای ورزشگاه نام ورزشگاه تهرانی بزارن.