Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

آب گرفتگی تخت جمشید ، تخت جمشید را آب می برد و مسئولین دولتی را خواب

آبراه های هزار ساله تخت جمشید که تا کنون کاربرد داشته اند به دلیل بی توجهی دولت کنونی از کار آفتاده اند
اينکه تخت جمشيد به عنوان اولين شهر تاريخي محسوب مي‌شود که داراي سيستم فاضلاب بوده است و هم اکنون نيز برخي از آبراه ها هنوز کاربردشان را حفظ کرده‌اند. اما درحال حاضر به دليل مسدود شدن برخي از آبراه ها، بارش باران و تجمع آب ها به حدي مي‌رسد که مانع تردد و عبور گردشگران مي شود. به طوري که کارگران با ريختن سنگ ريزه هم نمي توانند مانع آب گرفتگي شوند.
يکي از بازديد کنندگان حاضر در تخت جمشيد که گرفتار باران شده بود مي گويد: با ورود به مجموعه تخت جمشيد متوجه شدم که قبل از ورود و بازديد از اين اثر ثبت شده جهاني حتما بايد از وضعيت آب و هوا مطلع باشم چون درغير اين صورت امکان بازديد وجود ندارد. وي که تا بالاي مچ پا در آب فرو رفته بود ادامه داد: من بعد از سالها فرصت پيدا کردم که از تخت جمشيد ديدن کنم اما متاسفانه امکان بازديد از بخش هاي مختلف به دليل آب گرفتگي وجود ندارد.
مهران محمدي دبيرکل انجمن حافظ شناسي که يکي از بازديد کنندگان تخت جمشيد باراني بود نيز به خبرنگار CHNگفت: با توجه به اينکه تخت جمشيد در دامنه کوه رحمت قرار گرفته و در آن زمان به دليل بارش هاي باران از بالا سيلاب داشته است با کف سازي که انجام داده اند تا کاخ را بر آن بسازند، فاضلاب و آبراه هايي را نيز احداث کرده اند که با تخريب و هجوم هاي صورت گرفته کاربري و شکل خاص خودش را ازدست است. همچنين بسياري از متخصصان معتقدند بخشي از تخريب ها بواسطه مسدود شدن شريان ها و آبراه ها صورت گرفته است.
مهران محمدي با بيان اينکه تخريب ها گريبانگر تمام آثار تاريخي است و تنها مختص مجموعه تخت جمشيد نيست ادامه داد: درحال حاضر آثار تاريخي بسياري مورد تعرض و تخريب قرار مي گيرند در اين ميان بحث هايي درخصوص نگهداري از آثار تاريخي وجود دارد به طوري که بايد پيش بيني روزهاي باراني و جلوگيري از تجمع آب انجام شود حتي اگر کاربري گذشته را نداشته باشد.
وي افزود: ما همانطور که نگران گلسنگ هاي تخت جمشيد هستيم بايد نگران سيلاب و زلزله هم باشيم درواقع پيش بيني، آسيب شناسي وپيشگيري مقوله هاي مهمي هستند که بايد از آنها استفاده کرد.
مصطفي فاطمي هم که از شهر يزد براي بازيد از تخت جمشيد آمده بود مي گويد: همواره به عنوان کسي که به دنبال حفظ ميراث فرهنگي بوده ام تا به الان فکر مي کردم وضعيت آثار و بناهاي تاريخي يزد بسيار آسيب پذير است اما الان که با اين وضعيت تخت جمشيد مواجه شدم سکوت کردم در مقابل آثار در معرض تهديدي که از درجه پايينتري از مجموعه ثبت جهاني تخت جمشيد قراردارند.
چند سال پيش عکس فتوشاپي و غير واقعي بر روي اينترنت مبني بر زيرآب رفتن پاسارگاد قرار گرفت اما با اين روندي که وجود دارد دور از انتظار نيست که اينبار تخت جمشيد به صورت واقعي به زير آب رود.
وي با اشاره به اينکه اگر آبراه هاي 2000 ساله تخت جمشيد نبود معلوم نبود چه اتفاقي مي افتاد ادامه داد: قسمت عمده اي از تخت جمشيد به دليل وجود آبراه ها نجات پيدا کرده به طوري که آب ها از راه هاي انحرافي خود را به آبراه ها مي رسانند اما درحال حاضر تجمع آب به حدي است که ديگر آبراه ها که بسياري از آنها مسدود شده اند جوابگوي واقعيت غرق شدن تخت جمشيد نيست.
اين اتفاق در حالي مي‌افتد که معاونت ميراث فرهنگي و پژوهشي در شيراز و در نزديکي تخت جمشيد مستقر هستند.
برگرفته از خبرگزاری میراث خبر

 26 اسفند 89 .

4 نظرات:

امین گفت...

خوشبختانه سرمایه گذار شهر سلامت هم حضور خودش رو قطعی کرده و با بودجه اولیه 450 میلیون دلاری کار از سال 90 بطور جدی شروع خواهد شد.

امین 2 گفت...

امین از این برنامه نوروز که قراره عید تو شیراز برگزار بشه اگه اطلاعات دقیقی داری بگذار رو سایت

ناشناس گفت...

iran hamishe aziz mimune
iran be dast hich kasi nemitune nabud beshe

shiraz mishe aziz tarin makan tu in jahan
shiraz mishe mahle tavaf kole mardome donya

khake shiraz unghadar moghadas hast va khad bud ke sadha kabe o botkhane ham neimtune arzeshe inja ro dashte bashe

doroud bar hafez va sadi

dorud bar ravne namazi ke be shiraz resid va harkai ke eshghe shiraz tu vojudeshe sad doroud be ravanesh va zendegish shad bashe
ahuraye iran mohafeze shiraz bashe hamishe

امین گفت...

امین جون این برنامه نوروز یدجور مشکوکه و من هیچ احساس خوبی نسبت بهش ندارم!

خطایی در این ابزارک وجود داشت