Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

تصويب شد : بودجه 637 ميليارد توماني شهرداري شيراز در سال 90

بودجه 637 ميليارد توماني شهرداري شيراز تصويب شد.
تقاطع های بزرگ معالی آباد ، ولیعصر ، ستارخان و رضوان در سال آینده باید اجرایی شوند.


شوراي اسلامي شهر شيراز با اكثريت آرا بودجه 637 ميليارد توماني شهرداري شيراز براي سال 1390 را تصويب كرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، در جلسه علني امروز شوراي اسلامي شهر شيراز، رئيس كميسيون تلفيق گفت: پيشنهاد شهرداري 503 ميليارد تومان بوده اما نظر كميسيون‌ افزايش اين ميزان تا 637 ميليارد تومان است.
مهدي خاني افزود: با توجه به اجازه دولت براي فروش 500 ميليون تومان اوراق مشاركت، 100 ميليون براي امسال در نظر گرفته شده و 100 ميليون تومان نيز وام پيش‌بيني شده است.
وي ضمن ابراز اميدواري براي تحقق كامل بودجه 90، گفت: 79 درصد اين بودجه عمراني، 14درصد خدمات شهري و 6.54 درصد پرسنلي است.
خاني اضافه كرد: در مقايسه با بودجه سال 89 حدود 200 ميليارد تومان اضافه شده است كه بخشي از آن وام و بخشي اوراق مشاركت است و براي اوراق مشاركت هم طرحي تعريف و پيش‌بيني نشده است.
به گزارش ايسنا، علي‌زحمت‌كش در مخالفت با بودجه پيشنهادي گفت: در نگاه به اعداد كاهش قابل توجهي بخش موثر بودجه را شاهد هستيم به‌گونه‌اي كه كمك‌هاي دولتي 54 درصد كاهش دارد.
وي با اشاره به اجرايي نشدن طرح‌هايي مانند تقاطع غيرهمسطح ولي‌عصر، از طرح‌هاي هدف نود، گفت: اوايل سال 87 يا 88 آقاي رجبي به‌اتفاق سه‌تن از همكارانشان، سه كتابچه را به‌شورا آوردند و اعلام كردند اين مطالعات سه پروژه تقاطع غيرهمسطح معالي‌آباد، ستارخان و ولي‌عصر است، اما امروز شهرداري اعلام مي‌كند مطالعات ژئوتكنولوژيك هم انجام نشده است، اين يعني طرح در حد ماكت است!
زحمت‌كش با بيان اينكه قطار شهري بايد پاسخگويي اين موضوع باشد، بودجه نود را بادكنكي توصيف و تصريح كرد: با نگاه به ارقام اين بودجه شاهد كاهش 21 درصدي عوارض عمومي و 8 درصدي عوارض اختصاصي و افزايش 58 درصدي در ساير منابع مانند اوراق مشاركت و وام را شاهد هستيم.
وي با اشاره به برخي مصوبات اجرايي نشده شورا در تحقق بودجه سال 89، از خبرنگاران درخواست كرد تا سال آينده در خصوص تحقق بودجه و اعداد و ارقام پيش‌بيني شده را پيگيري كنند و گفت: اجرايي شدن طرح هدف‌مندي يارانه‌ها هزينه‌هاي شهرداري را افزايش داده و از طرفي تحقق اوراق مشاركت نيازمند فرصتي بيشتر از يكسال است.
رئيس شورا در ادامه انتقادات زحمت‌كش، گفت: اين موارد همه در كميسيون‌هاي مختلف بررسي شده است، اگر شما در كميسيون‌ها حضور داشتيد نياز به سئوال نبود.
مظفر مختاري اضافه كرد: شما وقت شورا و مردم را مي‌گيريد.
زحمت‌كش در پاسخ به مختاري گفت: روزي كه راي به‌من نمي‌دهند مشخص است كه در كميسيوني شركت نداشته باشم، اما من به‌عنوان يكي از يازده عضو شورا بايد حرفم را بزنم.
به گزارش ايسنا، در ادامه اين جلسه عرب و معين نيز در دفاع از بودجه سخناني ايراد كردند و سپس پاك‌فطرت، شهردار شيراز گفت: در صورت تحقق اين بودجه بايد به شورا و شهرداري جايزه داد.
علي‌رضا پاك‌فطرت با تاكيد بر لزوم حركت به‌سمت بلند‌مرتبه سازي، گفت: با پول‌هاي اندك مردم كه از عوارض جمع مي‌شود نمي‌توان طرح‌هاي عمراني بزرگ اجرا كرد.
وي به عملكرد كميسيون ماده 5 انتقاد و اضافه كرد: در حاليكه برق مي‌آيد براي پول روشنايي چند بوستان از ما 360 ميليون تومان پول طلب مي‌كند و شهر نياز به توسعه دارد، من به‌عنوان شهردار نمي‌توانم از مردم پول گرفته و به دولت هم كمك كنم.
پاك‌فطرت گفت: شهرداري چاه نفت ندارد كه بتواند از آن كسب درآمد كند، با درآمدهاي اندك ناشي از عوارض ساخت و سازهاي كوچك هم نمي‌توان شيراز را اداره كرد، بايد به‌سمت بلندمرتبه سازي حركت كنيم.
سعيد موسوي نيز با انتقاد از اجرايي نشدن برخي از پروژه‌هاي هدف نود ظرف چهارسال گذشته، گفت: رسانه‌ها سال آينده مهرماه بايد از ما و شهرداري در مورد اجرايي شدن اين پروژه‌ها سئوال كنند.
موسوي افزود: تاكنون تنها حرف زده‌ايم، اگر بايد بلندمرتبه سازي انجام شود بايد عمل‌كرد نه اينكه با هر تشري و با هر چشم‌غره‌اي از ميدان دررفته بگوييم اينجا دوبي نيست .
وي در عين‌حال در خصوص تحقق بودجه 89 شهرداري شيراز گفت: از يك‌طرف مي‌گوييم بودجه محقق شده از طرفي از تامين نشدن منابع مالي براي اجرا و اتمام طرح‌هاي عمراني گلايه مي‌كنيم. اين يك پارادوكس است كه بايد پاسخ داده شود.
وي اضافه كرد: آقاي معين درست گفت، ما در شورا چهارسال بازي خورديم امروز و فردار و پس‌فردا كرديم، من مي‌ترسم آخر كار شرمنده مردم شويم و در آينده حتي رويمان نشود بگوييم روزي عضو شورا بوديم و از آن ياد كنيم.
اين عضو شورا خاطرنشان كرد: اگر نمي‌خواهد انجام شود بهتر است شورا را واگذار كنيم و دنبال زندگيمان برويم وقتي فرصت مجددي كه خداوند به ما داد هم بگذرد و هيچ كاري هم در اين شهر نشود، نمي‌توانيم از كارمان دفاع كنيم، ماندنمان در شورا فايده‌اي ندارد، زماني كه اختيار نداشته باشيم، چرا در مسئوليت‌ها شريك بشويم.
به گزارش ايسنا، زين‌العابدين عرب نيز گفت: هرچه چشم‌انداز بزرگتر باشد ديد شهرداري وسيع‌تر مي‌شود،‌عدد امسال هم به‌اميد خدا محقق مي‌شود، اين بودجه‌اي است كه شهرداري پيش‌نهاد داده و در كميسيون ما بررسي و تصويب كرده‌ايم.
وي با تاكيد بر لزوم همكاري و همراهي همه اعضاي شورا براي تحقق اين بودجه، گفت: بايد شورا جلو بيفتد و در گرفتن مطالبات شهرداري و حق شهروندان از دستگاه‌هاي دولتي اقدامي انجام دهد.
عرب تاكيد كرد: بايد تمام 79 درصد عمراني در همه حالت به اقدامات عمراني اختصاص داده شود، اگر 100 تومان به‌دست مي‌آوريم بايد 79 درصد آن را به مسايل عمراني اختصاص دهيم.
به گزارش ايسنا، اعضاي شوراي اسلامي شهر شيراز پس از جلسه علني امروز براي بررسي مشكلات ناشي از  ورود بعضي طرح‌ها به كميسيون ماده 5 جلسه غيرعلني تشكيل داد.
_______________________
عضو شوراي اسلامي شهر شيراز گفت: شاخص عملكرد شهرداري در سال آينده اجراي پروژه‌هاي هدف نودي است كه اجرا نشد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، محسن معين در جلسه علني فوق‌‌العاده امروز شورا با انتقاد شديد از شهرداري به‌واسطه اجرايي نشدن دوازده پروژه هدف نود، به سخنان حقيقت‌نژاد قائم‌ مقام شهردار اشاره و تصريح كرد: ديگر از اين حرف‌هاي حقي كه درست نيست بدم مي‌آيد.
وي با بيان اينكه شهرداري چهارسال شوراي شهر را در خصوص اجراي پروژه‌هاي هدف نود بازي داده است، گفت: اگر درست اين بود كه تقاطع ستارخان قبل از چمران اجرايي شود، چرا اين طرح را وارد شورا كرديد؟ چرا ما را بازي داديد؟ بعضي وقت‌ها حرف‌هايي را آنقدر تكرار كرده و به‌خورد خبرنگار و مردم مِ‌دهيم كه خودمان هم كم كم باورمان مي‌شود درست است، درحاليكه در اصل درست نيست.
معين تصريح كرد: ما ميثاقي با مردم بسته‌ايم اما چهارسال است داريم آنها را بازي مي‌دهيم، روي سخن من با همه مجموعه شهرداري است، نه شهردار يا فرد خاصي در شهرداري، آيا ما را مسخره كرده‌ايد؟ روز اول مي‌خواستيد به مردم نگوييد كه قرار است پروژه‌هاي هدف نود اجرا شود.
وي اضافه كرد: آقاي شهردار از شما گلايه دارم، شما مي‌گوييد تقاطع غيرهمسطح ولي‌عصر سي‌ميليارد اعتبار نياز دارد، اين عدد شوخي نيست! اصفهان پروژه نود ميليارد توماني اجرا مي‌كند، حالا براي شيراز با آن همه وصف و كمال، شيراز كه چشم و چراغ ايران ناميده مي‌شود، سي‌ميليارد تومان عدد زيادي است؟
معين خطاب به شهردار گفت: شما مي‌گوييد شورا طرح مشاركتي تعريف كند، آيا شورا بايد طرح تعريف كند يا شهرداري؟ مگر شورا يك واحد اجرايي است؟ مي‌فرماييد كميسيون ماده 5 همكاري نمي‌كند، ما برويم كار را درست كنيم، مي‌گوييد از دولت براي شهرداري پول بگيريم و .. شورا برود پول شهرداري را بگيرد؟
وي با اشاره به ديدار شورا با استاندار فارس و با تاكيد براينكه او و هيچ يك از اعضاي شورا به‌عنوان نمايندگان مردم  هراسي از فرد و گروهي ندارند، گفت: آقاي شهردار ما همه‌جا همراه شما بوده و هستيم، براي خواسته‌هاي به‌حق شما فرياد زده‌ايم و مي‌زنيم، من به آقاي استاندار هم گفتم كه كميسيون ماده 5 همراهي نمي‌كند، خب آقاي شهردار اگر كميسيون همكاري نمي‌كند خودت مجوز بده، از چه كسي مي‌ترسيد، با اين وضع كار پيش نمي‌رود.
معين با يادآوري اينكه بودجه نود شهرداري از 400 به 637 ميليارد تومان افزايش داده شده است، گفت: از دويست‌ميليارد تومان اضافه شده، صد ميليارد تومان اوراق مشاركت و صد ميليارد تومان هم وام است، ما از ديگر شهرها در گرفتن اوراق مشاركت عقب مانديم، آقاي اعتمادي ترسيد اما ما هم مقصر بوديم، نبايد از حق گذشت، ما هم او را ترسانديم اما كلاه سرمان رفت.
وي با بيان اينكه به بودجه راي مثبت مي‌دهد، شرط آن را اجرايي شدن پروژه‌هاي اجرا نشده هدف نود دانست و تصريح كرد: سال ديگر در اين زمان از نظر من پروژه‌هاي هدف نود شاخص عملكرد شهرداري است.
معين توان اجرايي فني شهرداري شيراز را بالا توصيف و تاكيد كرد: الان دوباره سي‌ پروژه به شورا آورده‌ايد، من مي‌دانم شما اين همه را نمي‌توانيد شروع كنيد، اما پروژه‌هاي بالاي 2 ميليارد توماني بايد اجرايي شود.
وي با اشاره به سخن يكي از معاونان شهردار مبني براينكه مطالعات پروژه ولي‌عصر انجام نشده است، گفت: اين پروژه مربوط به شوراي دوم و زمان شهرداري آقاي رجا است، از ابتداي دوره اعتمادي بنا بود مطالعات انجام شود، سال آينده اگر سنگ از آسمان ببارد بايد پروژه‌هاي تقاطع همسطح معالي‌آباد، ولي‌عصر، ميدان ستارخان و رضوان بايد اجرا شود.
معين تصريح كرد: اگر اين پروژه‌ها اجرايي نشود داد مي‌زنم و اول آبروي خودم و بعد آبروي ديگران را خواهم برد، به مردم مي‌گويم كه اينها كار نكن هستند، اگر آقاي استاندار كمك نمي‌كند، بايد به مردم گفت، اگر مخابرات بدهي‌اش به شهرداري را نمي‌دهد، اگر دستگاه‌هاي اجرايي بدهي خود را به شهرداري نمي‌دهند بايد آنها را هو كرد. آقاي شهردار بدانيد كه هر يازده عضو شورا پشتيبان شما هستند حتي آقاي خاني كه گاهي شلوغ مي‌كند دو روز است براي بودجه شهرداري و تصويب آن تلاش زيادي كرده است.
وي استاندار فارس و فرماندار شيراز را انسان‌هايي خوب دانست كه حامي مسئولاني هستند كه تلاششان انجام دقيق وظايف و خدمت هرچه بيشتر به شهروندان است.

6 نظرات:

امین 2 گفت...

چه عجــــــــــــــــــــــــب!!!!
حرفای جالب میشنوم، باید به سمت بلندمرتبه سازی رفت
والا آقای پاک فطرت تا وقتی قاسمی فرمانداره باید قید بلندمرتبه سازی رو بزنی

سام گفت...

ای کاش هر چه زودتر برای این فرماندار و برخی از اعضای بی کفایت شورای شهر یک گودبای پارتی خوب میگرفتیم ... اینها در شان این شهر نیستن.....
حالا که یک استاندار خوب داریم حیف هست یک آدم زبان نفهم به نام فرماندار فوضلی زیادی کنه و هی سنگ بر سر راه بیاندازه

امین گفت...

من واقعا انگیزه وجودی فرماندار و اعضای شورای شهر رو متوجه نمیشم!

امین 2 گفت...

اینو ببین، فرماندار خوبمون:
http://gorilaz127.blogspot.com/2011/03/blog-post_501.html

امین 2 گفت...

راستی آلبوم اسفند مترو هم رفته روی سایتش

ناشناس گفت...

به نظر من متحجرین دارن درت رو در شیراز میگیرن من خوشحالم که به این نتیجه رسیدن که باید در شیراز مرتبه سازی انجا به باید در مقابل یک مشت متحجر و کسانی که فقط به فکر جیب خود هستن را ایستاد امیدوارم پروزه برجهای تجارت جهانی شیراز و پروزه های امثال ان در شیراز از یر گرفته شود .فرماندار هم که برکنر شد و سنگ بزرگی از سره راه برداشته شد

خطایی در این ابزارک وجود داشت