Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

اجراي سمفوني مقاومت با رهبري استاد مجيد انتظامي

اركستر سمفونيك تهران به رهبري مجيد انتظامي "سمفوني مقاوت" را به مناسبت هفته دفاع مقدس در روزهاي هشتم و نهم مهرماه در شيراز اجرا مي‏كند.
به گزارش خبرنگار موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه فارس، سمفونی مقاومت دومین سه‌گانه مجید انتظامی در یادبود جنگ ایران و عراق است. این سمفونی در چهار قسمت با عنوان‌های عروج، رویش، امید و مقاومت ساخته شده‌است.
قطعه عروج در گامی آرام آغاز می‌شود و اجرای کلیه سازهای ارکستر و گروه کر یادآور حرکت و سیر و سلوک است که در ادامه این قطعه ملودی آرام همراه با نگرانی نشان دهنده نزدیک شدن به مفهوم عروج است.
 این قطعه که در ادامه با همراهی گروه کر توام می‌شود، تداعی کننده رشادت و سخت کوشی انسان‌ها است، سپس تمام گروه با این ملودی همراه می‌شوند و اشعار حماسی، میهنی که نشان دهنده عزم راسخ ایرانیان است را طنین انداز می‌کنند و در پایان این قطعه جاودانگی، عظمت و مفهوم سیرو سلوک در نوای این ملودی شنیده می‌شود.
قطعه رویش این قطعه که توصیف جریان هستی را و اشعار آن در وصف جاودانگی مام میهن سروده شده‌است.که به آرامشی خاص و با همراهی سازهایی مانند گیتار، ماندولین، هارپ، پیانو و با همراهی آواز سنتی، پاپ و گروه کر به شکل زیبایی نواخته شد.
قطعه امید در گام دو مینیور با بهره گیری از ارکستر زهی و بادی آغاز می‌شود و پس از آن بخش‌های دیگر ارکستر نیز به ان اضافه می‌شوند، امید بیانگر مفهوم بلند امید به عنوان کیمیای دست یابی به گوهر مقاومت است، در این قسمت نوای دردمندانه انسان‌های امیدوار که در راه مقاومت گام نهاده‌اند روح انسان را به اصل مقاومت و امید می‌برد. از زیبایی این قطعه می‌توان به تلفیق دو صدای محمد عبدالحسینی و نیما مسیحا اشاره کرد که به زیبایی تمام این دو صدا در ملودی تلفیق شدهاند و اثری زیبا را پدید آورده‌اند.
قطعه مقاومت، قطعه پایانی این سمفونی است كه با تمپوی تند و در گام پایین و با ورود تدریجی دیگر سازها همراه است، این قسمت شکوفایی مفهوم مقاومت و تولد عشق و ایمان که لازمه زندگی و حیات کامل بشر است را ارائه می‌کند. این قطعه با صدای محمد عبدالحسینی و در ساختاری سنتی به اجرا در می‌آید.
به گزارش ايسنا، اين سمفوني به مناسبت هفته دفاع مقدس در روزهاي هشتم و نهم مهرماه در محل باغ عفيف آباد در شيراز اجرا مي‏شود.
محسن خباز رئيس انجمن موسيقي فارس در اين باره به خبرنگاران گفت: در اجراي شيراز بخشي از گروه كر بين كريست‏هاي شيرازي انتخاب شده تا باتوجه به مهارت كريست‏هاي استان گروه اركستر سمفونيك تهران را همراهي كنند.
وي با اشاره به سيستم فروش بليط آنلاين در اجراي كنسرت محمدرضا لطفي، تصريح كرد: در آن كنسرت تجربه خوبي كسب شد و براي فروش عادلانه بليط و همچنين فراهم كردن امكان حضور مردم استان‏هاي همجوار در اين سمفوني نيز بليط‏ها بصورت آنلاين فروخته خواهد شد.
 30 شهريور 89 

0 نظرات: