Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

نگاهي به پروژ‍ه هاي هدف 90 شهرداري شيراز // قسمت اولدر سال 86 شهرداري شيراز با همكاري شوراي شهر شيراز در جهت ارتقاي وضعيت فرهنگي ، عمراني و اجتماعي كلانشهر شيراز طرح پروژه هاي هدف 90 را كه شامل 26 پروژه تقاطع غيرهمسطح ، 3 پروژه تونل سازي ، ده پروژه فضاي سبز و چند پروژه ساحتماني مانند ترمينال ساختمان جديد ترمينال اميركبير ،‌ساختمان آتش نشاني مركزي شيراز ،‌آرامستان جديد شيراز و ... بود را به اجرا درآورد.
حال پس از گذشت 3 سال از شروع پروژه هاي هدف 90 و پايان مهلت اجرا در سال گذشته مروري خواهيم بر وضعيت پروژه هاي ياد شده.
ابتدا پروژه هاي تقاطعات غير همسطح :

1 -  طرح تقاطع غیر همسطح بلوار چمران – مطهری : عملیات اجرایی این تقاطع در سال جاری شروع شده و با توجه به موقعیت ویژه پروژه ، با سرعت بالایی در حال انجام هست که در اسفند ماه سال جاری به بهره برداری خواهد رسید و باعث حذف چراغ راهنمایی در محل پل زرگری خواهد شد.
 

2 -  طرح تقاطع غیرهمسطح میدان دفاع مقدس : ساخت اين تقاطع بعد از مدت ها كش و قوس سرانجام در سال 87 آغاز شد و تا پايان سال آماده افتتاح مي باشد كه شامل يك پل فلزي روگذر از بلوار زينبيه به سمت ميدان كوزه گري مي باشد و علي رغم وعده هاي داده شده مبني بر كامل اجرا شدن اين تقاطع ،‌ اين پل داراي هيچگونه لوپي نمي باشد و مطمئنا آنجور كه بايد و شايد در كاهش ترافیك موثر نخواهد بود .( تصاوير زمستان 89 )


 


3 -  طرح تقاطع غیرهمسطح بلوار فضیلت - سرداران : اين طرح يكي از برترين پروژه هاي شهري مي باشد كه در حال حاضر مراحل پاياني ساخت خود را پشت سر گذاشته و تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید . اين طرح يك پل سه دهنه جمعا به طول 100 متر مي باشد كه بلوار فضيلت شمالي را از طريق تونل سعدي كه در انتهاي پل حفاري شده است را به شهرك سعدي و سپس به آرامستان جديد شيراز متصل خواهد كرد. اين پل داراي 4 لوپ مي باشد كه البته شايعاتي مبني بر ناقص اجرا شدن آن به دليل مشكل تملك به گوش مي رسد كه اميدوارم شایعه ای بیش نباشد. ( تصاوير زمستان 89 ، ساخت پايه ها كامل شده و عمليات همراني مراحل آخر خود را طي مي كنند)4 -  طرح تقاطع غیر همسطح رضوان : این طرح نیز از جمله پروژه های هدف 90 هست که هنوز شروع نشده است.البته طراحی آن به پایان رسیده است و بنا به اعلام مسوولین تا پایان سال جاری کلنگ آن به زمین زده خواهد شد که امیدوارم تا پایان سال 90 افتتاح گردد.


5 - طرح تقاطع غیر همسطح باهنر – امیرکبیر : این تقاطع دارای رکود رکود و متوقف ماندن در بین پروژه های هدف هست و درحالیکه مراحل پایانی ساخت خود را میگذراند به دلیل برخی ناهماهنگی ها و وجود تاسیسات شهری بنا به گفته رییس شورای شهر شیراز به مدت 3 ماه متوقف ماند!این تقاطع شامل یک زیر گذر در مسیر بلوار باهنر هست که عملیات اجرایی آن به پایان رسیده است و در مرحله زیبا سازی می باشد که تا ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.


6 -  طرح تقاطع غیر همسطح سرداران – نصر : ساخت این تقاطع در اردی بهشت سال 86 شروع و در اسفندماه 88 به پایان رسید و مورد بهره برداری قرار گرفت.از بارزترین نکات این پروژه طراحی زیبای زیرگذر با سنگهای گرانیت بوده است.7 -  طرح تقاطع غیر همسطح رحمت – باهنر : ساخت این تقاطع هنوز شروع نشده است. و برنامه ای از سوی شهرداری برای آغاز کار اعلام نشده است.8 -  طرح تقاطع غیر همسطح سرداران - بوستان : ساخت این تقاطع هنوز شروع نشده است و تقاطع در حال طراحی می باشد و هنوز هم برنامه خاصی از سوی شهرداری برای اجرای آن اعلام نشده است.9 -  طرح تقاطع غیر همسطح میدان ولیعصر : این تقاطع یکی از بزرگترین تقاطع هایی است که در شیراز ساخته خواهد شد.هزینه اجرایی این تقاطع در حدود 15 میلیارد تومان می باشد که با پایان عملیات مترو ایستگاه ولیعصر ، عملیات آن شروع خواهد شد.این تقاطع از جمله تقاطع های سه سطح کلانشهر شیراز خواهد بود.10 - طرح تقاطع ستارخان : اين تقاطع از طرح هايي است كه در حال طراحي هست و البته طراحي آن نهايي شده و البته در قالب طرح هاي هدف 90 امكان بهره برداري از آن وجود ندارد.


11 -  طرح تقاطع غیر همسطح میدان قصردشت : عملیات این پروژه علی رغم اهمیت آن هنوز شروع نشده است و طراحی آن در فاز یک قرار دارد.به نظر میرسد با توجه به ساخت بزرگراه کوهسار مهدی و به انتها رسیدن آن در میدان قصردشت و نیاز به یک تقاطع که پاسخگوی حجم خودروهای ورودی از این اتوبان و از سوی خیابان های قصردشت ، ایمان و میرزاکوچک خان باشد ، شهرداری توجه و زمان بیشتری را به این طراحی این تقاطع اختصاص خواهد داد.12 -  طرح احداث پل امتداد خیابان خلیلی : پل خلیلی در سال گذشته به بهره برداری رسید و نقش به سزایی در کاهش ترافیک چهاراه ملاصدرا و میدان نمازی داشته و باعث اتصال مستقیم بلوار چمران به خیابان قصردشت شده است و از جمله پروژه های موثر شهرداری می باشد.

 

 

13 -  بزرگراه حسینی الهاشمی : این بزرگراه در سال گذشته با هزینه 120 میلیارد تومان به بهره برداری رسید ، هرچند دو پل بزرگ ابتدا و انتهایی آن هنوز تکمیل نشده اند. از مهمترین ویژگیهای این اتوبان ، اتصال مستقیم غرب شیراز به شمالغرب شیراز و مجتمع عظیم خلیج فارس ، ایستگاه راه آهن شیراز ، شهرک های گلستان ، صدرا ، بزین ، حافظ ، نور پردازی زیبای دیواره های آن و همچنین پل بزرگ 200 متری در ارتفاع 21 متری از سطح زمین میتوان اشاره کرد.

http://www.eshiraz.ir/shares/fanni/gallery/vahdat11/11.jpgهمچنین با تکمیل بزرگراه راههای آرین و کوهسار مهدی ، این بزرگراه نقش اتصالی جنوب و جنوب غرب شیراز را به شمال و مشال غرب شیراز ایفا خواهد کرد که با توجه وجود پروژه های ویژه گردشگری و اقتصادی می توان از این اتوبان بعنوان مهمترین شریان شهری و یکی از برترین پروژه های هدف 90 نام برد.

14 -  طرح تقاطع غیر همسطح میدان مطهری : ساخت این تقاطع نیز هنوز شروع نشده است و در مرحله طراحی قرار داشته که هنوز زمان مشخصی برای آغاز عملیات آن اعلام نشده است.

 
 

15-  طرح پل و تقاطع میدان معالی آباد : عملیات اجرایی این تقاطع بعنوان اولین پل 3 طبقه کلانشهر شیراز در سال جاری و با هزینه ای حدود 16 میلیارد تومان در سال جاری شروع خواهد شد که یکی از پروژه های زیبا و برتر شیراز خواهد بود که نقش بسزایی در توسعه جهش عمرانی شیراز ایفا خواهد نمود.

 
 
 
2 مهر 89 

10 نظرات:

ناشناس گفت...

خیلی خیلی خیلی ازتون متشکرم و درخواستم اینه که بیشتر درباره پروژه های پلهای 3 سطح وخبر بدهید بز هم متشکرم.

ناشناس گفت...

خیلی خیلی خیلی ازتون متشکرم و درخواستم اینه که بیشتر درباره پروژه های پلهای 3 سطح وخبر بدهید بز هم متشکرم.

ح گفت...

پل های ولیعصر فکر نکنم سه طبقه باشند...تعدادشون زیاده ولی سه طبقه بعید می دونم باشن...یه دلیل معطل موندن این پروژه فکر کنم بحث ادامه بولوار زینبیه و تملک مسیر باشه...توی نقشه مشخصه...

پل فضیلت هم دو روز پیش که رد شدم تقریبا نصف عرشه ی پل رو هم نصب کرده بودن...

سنگ های زیرگذر سرداران فکر کنم تراورتن باشه نه گرانیت! :)

گزارش جالبی بود...

مهدی گفت...

می خواستم بدانم واقعآ عملیات اجرایی تقاطع معالی آباد امسال شروع خواهد شد؟چون شهرداری خبری در مورد شروعش و سه طبقه بودنش نداده. با تشکر

Amin گفت...

مهدی جان ، معاون عمرانی شهردار در برنامه بازتاب 2 هفته پیش اعلام کرد که پل معالی آباد سه طبقس.روزنامه خبرجنوبم مدتی قبل از ساخت تقاطع های سه طبقه خبر داده بود که معالی آباد هم جز اونها بود

ح گفت...

دیشب که از زیر پل فضیلت - سردارن رد شدم, عرشش کامل نصب شده بود...

yek Doost گفت...

با سلام خدمت دوستان و تشکر از زحمات مدیریت محترم سایت در بروز رسانی سایت

ضمن اینکه از مدیریت سایت تقاضا دارم که بعلت عدم دسترسی امثال من به شیراز و اینکه تنها منابع دسترسی امثال من در خصوص اخبار شیراز سایتهای اینترنتی است، بیشتر اخباری رو که درسایتهای اینترنتی دیگر وجود ندارد رو نمایش بدهند بویژه از پروژه های بخش خصوصی که بر اساس بررسیهای دیداری یا شنیداری خودشون یاخوانندگان دایمی همکار سایت تهیه می گردد رو منتشر کنند(البته مخالف مطرح کردن اخبار مهم شیراز که در سایتهای دیگر هم وجود دارد نیستیم.
به هر حالمی خواستم بگم توی این اوضاع بحرانی کشور، اوضاع شیراز هم تعریفی نداره هرچند برخی مواقع خبرهای جالبی هم شنیده میشه....
از درگیرهای لفظی استاندار و معاوناش با دو تن از نماینده های شیراز در مجلس، از اختلاف شدید فرماندار تندرو با چند تن از اعضای افراطی منفعت طلب باج بگیر عقب افتاده اصولگرای شهر که جالبه همه اینها توی یک جناحن با منافع شخی متفاوت ...از اختلاف شهرداری و شورای شهر با اوقاف و تولیت شاهچراغ و امام جمعه در بین الحرمین(همچنین اختلاف اوقاف و تولیت در همین پروژه)...از اختلاف استانداری و دادگستری، از اختلاف دادگستری و امام جمعه، از طرفداری استاندار از سرمایه گذار و از فراری دادن سرمایه گذار توسط فرماندار..... از اختلاف رجا و فرماندار سابق با فرماندار تندرو تازه به دوران رسیده فعلی....از اخراج فرمانده بسیج مقاومت سابق تا بازداشت سیاست گذاری ایمه جمعه استان که به هر چیزی گیر میده... از اختلاف اعضای شورای شهر در یک جناح با هم و و و ....جالبه نیست

با تشکر

مصطفی :: مشهد 1400 گفت...

سلام دوست عزیز .

به روزم با پست اولین هتل آتریوم کشور در 28 طبقه در مشهد .

خوشحال می شم بهم سر بزنید .

امین آقا چرا این قدر نظر گذاشتن تو وبلاگت سخته . ؟؟؟؟

مصطفی :: مشهد 1400 گفت...

سلام دوست عزیز .

به روزم با پست اولین هتل آتریوم کشور در 28 طبقه در مشهد .

خوشحال می شم بهم سر بزنید .

امین آقا چرا این قدر نظر گذاشتن تو وبلاگت سخته . ؟؟؟؟

ح گفت...

جناب yek doost ظاهراشما فقط دنبال حواشی و اختلافات هستید!
سایت شیراز - فارس تا حدودی در این زمینه فعاله...