Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

بلوار چمران شيراز منحصر به فردترين معبر شهري

بلوار چمران شيراز منحصر به فردترين معبر شهري
بلواري به رنگ سياست با طعم كاهو و ترشي!

شيراز ويژگي‌هاي منحصر به فرد زيادي دارد، مردمي خوب و خونگرم و ميهمان نواز، باغ‌هاي خاص، آب و هوايي بي‌نظير، گردشگاه‌هاي طبيعي و آثار باستاني منحصر به فرد و وجود شخصيتي مانند احمدبن موسي برادر بزرگ امام هشتم (ع) از آن جمله اند،اما وجود يك معبر منحصر به فرد يكي از بارزترين خصوصيت‌هاي اين كلان شهر است.
به گزارش خبرنگار ايسنا از شيراز، بلوار شهيد چمران به طول تقريبي 5 كيلومتر به عنوان يك كمربندي، متصل كننده شمال غرب شيراز با مركز اين كلان شهر است. بلواري كه حتي طراحان و احداث كنندگان آن هرگز گمان نمي‌كردند جز يك معبر نسبتاً تندرو، چيز ديگري به شيراز افزوده باشند.
 
نماي زيباي بلوار چمران در ارديبهشت ماه - شيراز / عكس : امير حسين ذوالفقاري - ايسنا
 
پياده روري مردم در يك صبح جمعه - بلوار چمران - شيراز / عكس : امير حسين ذوالفقاري - ايسنا
انحصاري بودن بلوار شهيد چمران به واسطه كاركردهاي متعدد،اين معبر است. معبري كه يك شاهراه ارتباطي، اطلاع رساني، فرهنگي‌،‌ هنري، ورزشي، گردشگري،‌درماني، سياسي و اجتماعي است.
در مسير نسبتاً طولاني بلوار چمران چهار مركز درماني بزرگ قرار گرفته و يك مركز بزرگ تخصصي نيز به واسطه وجود اين معبر قابل دسترسي‌تر شده ست. مراكز درماني شهيد چمران، شهيد رجايي، بيمارستان مركزي و اردي‌بهشت چهار مركز اصلي موجود در اين مسير و بيمارستان تخصصي قلب كوثر پنجمين مركز هستند.
از طرفي بلوار شهيد چمران به واسطه وجود باغ‌هاي قصردشت و مسير پياده‌روي وسيع، از ابتدا به عنوان معبري ايمن بسيار مناسب براي پياده روي صبح و شامگاهي، ورزش‌هاي جمعي و همگاني، اسكيت و دوچرخه سواري و همچنين معبر دسترسي به يك از كوه‌هاي اطراف شيراز است.
 
نماي زيباي يك شب باراني در بلوار چمران - شيراز / عكس : امير حسين ذوالفقاري - ايسنا
 
پرندگان دريايي رودخانه خشك- بلوار چمران از سمت معالي آباد - شيراز / عكس: امير حسين ذوالفقاري -ايسنا
هر ساعت از روز كه از اين معبر عبور كنيم مي‌توانيم تعدادي از شهروندان را در حال ورزش و پياده‌روي و دو استقامت مشاهده كنيم. وجود باغ‌ها و هواي لطيف و منحصر به فرد اين منطقه بلوار شهيد چمران را به گردشگاهي براي اوقات تعطيل آخر هفته تبديل كرده است، محيطي مناسب براي گذراندن ساعتي از اوقات فراغت و صرف كاهو و ترشي معروف شيرازي‌ها.
بلوار چمران همچنين از ابتدا و به واسطه استفاده تفريحي ـ گردشگري، مسيري مناسب براي احداث فروشگاه‌هاي غذاي آماده و رستوران‌ها و باغ رستوران‌ها تشخيص داده شده است،‌ به طوري كه هم اينك در بخشي از اين مسير چندين مركز فروش غذاهاي سريع  الطبخ در كنار هم وجود دارد.
 
نماي زيباي يك روز باراني در بلوار چمران - شيراز / عكس : امير حسين ذوالفقاري - ايسنا
 
حضور جوانان در رقابت هاي انتخاباتي رياست جمهوري - بلوار چمران / عكس : امير حسين ذوالفقاري - ايسنا
احداث يكي از بزرگترين و استانداردترين هتل‌هاي استان فارس و كشور در بلوار شهيد چمران، استفاده اقامتي ـ گردشگري از اين معبر را نيز امكان پذير نشان داد. اگرچه قبل از اين هم تعداد زيادي از شهروندان در نقاطي مثل باغ‌هاي خصوصي،‌ شهرك‌هاي نوساز و روستاهاي قديمي سكونت داشته و دارند.
يكي از منحصر به فردترين كاركردهاي بلوار شهيد چمران، كاركرد سياسي،‌ اجتماعي و ورزشي است. به گونه‌‌اي كه در هر رويداد در هر كدام از اين حوزه‌ها، شاهد حضور مردم در اين نقطه و ابراز شادي، احساسات يا ... هر دو هستيم.
نمونه اين ابراز احساسات هنگام پيروزي‌هاي تيم‌هاي ورزشي ملي،  انتخابات رياست جمهوري و... مشهود بود.
وجود يكي ازبزرگترين نمايشگاه‌هاي كتاب فصلي در ايام تابستان در بلوار شهيد چمران، كاركرد فرهنگي و حضور بسياري از هنرمندان، نويسندگان، روزنامه نگاران و اقشار فرهيخته جامعه به بهانه اين نمايشگاه، كاركرد هنري بلوار يادشده را نمود علني داده است.
 
حضور جوانان در رقابت هاي انتخاباتي رياست جمهوري - بلوار چمران / عكس : امير حسين ذوالفقاري - ايسنا
 
حضور جوانان در رقابت هاي انتخاباتي رياست جمهوري - بلوار چمران / عكس : امير حسين ذوالفقاري - ايسنا
بلوار شهيد چمران محلي براي آشنايي‌هاي قبل از ازدواج، افزايش آشنايي در هنگام نامزدي و قرارهاي خاص نيز محسوب مي‌شود! حضور ورزشكاراني را كه اسكيت سواري نيمه حرفه‌اي را دنبال مي‌كنند و دوچرخه سواراني كه به صورت آماتور، نيمه حرفه‌اي و حتي حرفه‌اي سعي در انجام فعاليت ورزشي دارند در مسير بلوار چمران، ايجاد امكانات ورزشي و قراردادن ابزارهاي بدن سازي در نقاط مختلف اين بلوار، كاركرد ورزشي را بارزتر كرده است.
 
مراسم قرعه كشي پس از پياده روي خانوادگي در بلوار چمران - شيراز / عكس : امير حسين ذوالفقاري - ايسنا
 
ورزش همگاني و پياده روي خانوادگي در بلوار چمران - شيراز / عكس : امير حسين ذوالفقاري - ايسنا
معماري خاص بلوار چمران و حاشيه‌هاي آن كه به عنوان معبري پياده رو ايجاد شده است و استفاده از المان‌هاي خاص اگرچه رويكردي ملي را كمتر دنبال كرده، اما بُعد هنري ـ فرهنگي اين معبر منحصر به فرد را برجسته تر كرده است.
از طرفي حضور دانشجويان رشته‌هاي مختلف يا دانش آموزاني كه براي استفاده از هواي پاك صبحگاهي و مرور دروس به اين نقطه عزيمت مي‌كنند،‌ تردد دانشجويان رشته‌هاي پزشكي و پيراپزشكي و اساتيد مسلم علوم پزشكي به واسطه وجود بيمارستان‌هاي تخصصي در اين منطقه و همچنين قرار گرفتن تنها رصدخانه دانشگاه شيراز بر روي تپه‌‌اي در بلوار چمران كه مسير دسترسي آن فقط از اين معبر است، بُعدي علمي هم به  اين بلوار همكاره و منحصر به فرد داد ه است.
شايد به كاركردهاي بلوار چمران بتوان كاركردهاي نه چندان هرچه اتومبيلراني، موتورسواري و... نيز داد زيرا مسير اين بلوار به واسطه عريض و طولاني بودن ظاهراً‌ مسيري مناسب براي سرعت گرفتن و ويراژهاي مورد علاقه رانندگان جواني كه معمولاً خودروهاي والدين خود را قرض مي‌گيرند است. اگرچه اين تفكر تعدد تصادفات رانندگي در اين بخش از شهر شيراز بالا برده است.
ساندويچ‌هاي آسفالتي و دوربين هاي مدار بسته و حضور گاهگاهي پليس بزرگراه هم نتوانسته اين رويكرد را از جوانان شيرازي دور كند كه مي‌توانند در شيراز عقربه كيلومترسنج خودروهايشان را به بالاتر از 120 كيلومتر در ساعت برسانند و...

بازي دارت در حاشيه ورزش همگاني در بلوار چمران - شيراز / عكس : امير حسين ذوالفقاري - ايسنا
 
مسابقات دوچرخه سواري در بلوار چمران - شيراز / عكس : امير حسين ذوالفقاري - ايسنا
به گزارش ايسنا به تمام زوايا و كاركردهاي بلوار شهيد چمران بايد كاركرد آموزشي را نيز افزود كاركردي كه به واسطه اقدامات آتش نشاني شيراز و ايجاد يك استخر مصنوعي در بخشي از رودخانه خشك (رودخانه فصلي) شيراز و به قصد آموزش مهارت‌هاي غواصي به مأموران آتش نشاني به وجود آمده و هم اينك به عنوان منظره‌ي جذاب مورد توجه مردم قرار گرفته است.
بلوار چمران كاركردي ديگر نيز دارد كاركردي كه شايد از نظر علمي و حتي مذهبي چندان مقبول نباشد اما نمي‌توان وجود آن را منكر شد.

وقت گذراني جوانان با قليان! - بلوار چمران - شيراز / عكس : امير حسين ذوالفقاري - ايسنا
 
وقت گذراني جوانان در بلوار چمران - شيراز / عكس : امير حسين ذوالفقاري - ايسنا
بلوار چمران همه ساله طي هفت هفته اول سال پذيراي خيل دختران و زناني است كه براي تحقق رؤياهايشان براي يافتن همسري مناسب،دست به دامان درختي شده و با بستن تريشه (تكه‌هاي بريده‌ي پارچه) و توزيع آش رشته و نذورات مختلف و چيدن چند سنگ بر روي هم، ضمن گذران هفت سه شنبه در يك گردشگاه طبيعي،‌ به يك ميل دروني هم پاسخ داده باشند.
 بلوار چمران شيراز هم پائيز هزار رنگي دارد و هم درختان بلور آجينش در زمستان ديدني است،بهاراين بلوار بهشت شيرازي ها است و در تابستانش  هم سبزي و خرمي  نمودار است.اين بلوار را شايد بتوان يكي از مهمترين نمادهاي شهري شيرازدانست.بلواري كه رقابت هاي سياسي اش در شب هاي انتخابات ديدني است و آنجا را نماد وحدت ملي مي كند. شما راجع به اين بلوار چه فكر مي كنيد؟

وقت گذراني جوانان در بلوار چمران - شيراز / عكس : امير حسين ذوالفقاري - ايسنا
 
توزيع كيك 313 متري به مناسبت ميلاد امام زمان (ع)- بلوار چمران -شيراز/عكس: امير حسين ذوالفقاري -ايسنا

18 شهریور 89

0 نظرات: