Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

وعده توخالی یا اینبار واقعیت؟؟؟ نصب کامل تجهیزات برقی ایستگاه ها // تامین کامل واگنها در سال آینده


مدير مطالعات ناوگان و تجهيزات سازمان قطارشهري شيراز  با بیان اینکه با پیش بینی های انجام شده و در صورت تامین منابع مالی سال 91 اولین خط قطار شهری در شیراز راه اندازی می شود، گفت: تجهیزات برقی و مکانیکی خط یک پروژه قطار شهری شیراز نصب شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه فارس، جليل درودچي افزود: هرخط مترو  متشكل از سه بخش اصلي شامل ساخت مسير و ايستگاهها، تهيه و نصب تجهيزات و تأمين ناوگان است.

وی گفت: این پروژه در زمينه تأمين تجهيزات از پيشرفت خوبي برخوردار بوده كه دراين ارتباط كارها به شش دسته تقسيم شده و دسته اول تأمين انرژي الكتريكي مورد نياز براي راه اندازي قطار و برق رساني به ايستگاهها است.

این مقام مسوول اضافه کرد: در زمينه تأمين توان براي خط يك قطارشهري از سه پست برق جداگانه استفاده شده كه عبارتند از؛ پست معالي آباد، پست GIS نمازي و پست توربين (بلوار مدرس)، برق موردنياز از طريق اين سه پست در سطح ولتاژ 20 كيلو ولت تأمين مي شود.

درودچی با بیان اینکه، دسته دوم تجهيزات مربوط به پست هاي كشش و روشنايي است، خاطرنشان کرد: در زمينه پست هاي كشش كه مربوط به نيروي حركتي قطار است، انرژي الكتريكي در سطح ولتاژ 1500 ولت DC سبب به حركت درآمدن موتورهاي الكتريكي قطار تامین و در پست هاي روشنايي، برق مورد نياز روشنايي، تهويه و دفع دود، آسانسور و پله برقي و ساير سيستم هاي موجود در ايستگاه، تأمين می شود.


مدير مطالعات و ناوگان سازمان قطارشهري ادامه داد: در خط يك قطارشهري شيراز 9 پست درنظر گرفته شده كه به منظور ارتباط ايستگاهها و تأمين برق موردنياز حدود 320 كيلومتر كابل 20 كيلو ولت در بخش فاز يك بهره برداري و در ادامه خط يك نصب می شود.

این مقام مسوول افزود: در بخش سوم که مربوط به تأمين تجهيزات سيستمهاي مخابراتي، سيگنالينگ و كنترل است نیز تجهيزات سيستم هاي مخابراتي همچون دوربين هاي مداربسته، تابلوهاي نمايشگر، سيستم پيجينگ، سيستم ساعت مركزي،UPSو سيستم تلفن اختصاصي خريداري شده و مراحل نصب را طی می کند.

او همچنين از برگزاری مناقصه با هدف تامین و اجرای سيستم هاي راديويي، جمع آوري خودكار بليط، سيستم هاي كنترل و سيگنالينگ، خبرداد و گفت: در زمينه تجهيزات مكانيكي و تأسيساتي ايستگاهها، بخش هاي مختلف همچون سيستم تهويه و دفع دود، اعلام و اطفا حريق، سيستمهاي گرمايشي و سرمايشي،آسانسور و پله برقيها در ايستگاههاي فاز يك خط يك درحال نصب و راه اندازي است.

درودچي گفت: مورد پنجم از  تأمين تجهيزات مربوط به دپوي مركزي است كه دراين زمينه نيز تجهيزاتي همچون دستگاه تراش چرخ، دستگاه شستشوي واگن ها، دستگاه خودرو امداد و نجات و ساير تجهيزات است که با توجه به احداث ساختمان های مورد نظر، مرحله خرید دستگاه ها و لوازم در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه مراحل نصب تجهيزات مرتبط به روسازي در حال اجرا است، گفت: در این مرحله 500 تن ريل قاشقي، شش هزار و 300 تن ريل معمولي، 63 دستگاه سوزن، 40 هزار اصله تراورس و 80 هزار پابند و همچنين فرشهاي لاستيكي خریداری و تامین شده است.

درودچی با بیان اینکه عمليات روسازي و ريل گذاري رفت و برگشت در فاز يك به طول 10 كيلومتر از ميدان احسان انجام شده است، تصریح کرد: در خصوص تأمين ناوگان خط يك نيز كه مشتمل بر 135 دستگاه واگن 20 متري است از سه طريق شامل انعقاد قرارداد با شرکت ایریکو، انعقاد قرارداد با یک شرکت چینی و پیش بینی دیگر منابع تامین واگن اقدام شده است.

این مقام مسوول در تشریح قراردادهای منعقد شده گفت: قرارداد با شركت ايريكو منعقد شده و تاکنون مراحل اوليه طراحي واگن ها انجام شد که این شرکت تامین واگن های سفارش شده تا پایان سال 91 را تعهد کرده است.

وی یادآور شد: قراردادی از طريق شركت مادر تخصصي حمل و نقل ريلي كشوربا يك شركت چيني منعقد و این شرکت متعهد شده است كه 315 واگن براي قطارشهري شهرهاي شيراز، اصفهان و تبريز را تامین کند، كه تأمين اولين محموله اين واگن ها طبق برنامه زمانبندي شده براي سال91 خواهد بود.

درودچی خاطرنشان کرد: با هدف تسريع در راه اندازي فاز يك قطار شهری شیراز و به موازات دو قرارداد ذكر شده، تأمين تعدادي واگن ازمنابع ديگر نيز در دست اقدام است كه انشاالله با تأمين منابع مالي لازم بهره برداري از فاز اول خط يك متروي شهر مقدس شيراز در سال91 محقق شود و شهروندان شريف سومين حرم اهل بيت (ع) بتوانند از اولين خط مترو استفاده کنند.
18 آذر 90 .

7 نظرات:

ameer گفت...

متروی شیراز از همه جلوتره آخرشم با بقیه با همدیگه افتتاح میشن به خاطر واگن!!! 91 یعنی آخر 91!قرار بود امسال خط 1 افتتاح شه....

نیما گفت...

امین جان سلام
عزیز چندتا سوال داشتم ؟
اول اینکه فلکه مطهری کی قراره اجرایی بشه ؟
دوم اینکه چه پروژه هایی تا آخر امسال افتتاح میشه ؟

چهرراه کشن کی قراره اجرایی بشه ؟ و آیا تا حالا فکری کردند واسه چهارراه ریشمک ؟؟؟؟

ممنون میشم امین جان

مهدی.م گفت...

سلام به همه. منم با نظر اقا امیر موافقم. اینو هم بگم که تا الان هر وقت یه زمانیو قول دادن اصلاً بهش پایبند نبودن. امیدوارم اینبار عملی بشه با وجودی که یک سال و چند ماه خیلی زیاده ولی بازم من چشمم اب نمی خوره...

ناشناس گفت...

سلام آقا امین چرا جواب سوالاتو نمیدی؟

امین گفت...

من که خودم رو 93 95 حساب میکنم برای مترو! اینها رو که میذارم میخوام ببینم کی خودشون روشونو کم میکنن!

فلکه مطهری بهمن یا بهار آینده شروع میشه ، تا امسال هم پل سرداران - فضیلت ، پل دفاع مقدس و پل دکتر حسابی و همچنین تقاطع وحدت - کمربندی افتتاح میشه

دوست عزیز بدلیل مشغله ی زیاد گاهی اصلا وقت نمیکنم سایت رو باز کنم!

ناشناس گفت...

با سلام، وزارت کشور اجازه خرید دوازده واگن برای افتتاح فاز اول خط یک متروی شیراز را داده است و نماینده ی اصفهان به این موضوع اعتراض کرده:
http://www.tinn.ir/vdci33ay.t1aw32bcct.html
طبق اطلاعات مندرج در جداول سایت شرکت مادر تخصصی حمل و نقل ریلی کشور، متروی شیراز پس از تهران و مشهد تنها متروی کشور است که خط دوم آن هم اجرایی شده است:
http://www.irtco.ir/fa/pages/content.php?id=38
کامران

حسن گفت...

ای بابا این نماینده های اصفهان آخر درد شیراز یه دبلایی سرشون میاره

خطایی در این ابزارک وجود داشت