Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

سقوط آزاد بالن های هوای داغ بر سر مسوولان بی خاصیت

روزی که مسوولان با نهایت خونسردی و اعتماد ، اطمینان ، غرور و ... ( هر چیزی که خودتان دوست دارید اضافه کنید ) از برگزاری جشن بزرگ نوروز در تعطیلات عید 1389 در شیراز خبر دادند همگی منتظر بودند تا ابعاد این جشن بزرگ و مردمی (؟!؟!؟!؟!؟! ) برایشان مشخص شود تا با برنامه ریزی در این جشن حضور پیدا کنن. در فاصله 2 تا 3 روز مانده به برگزاری جشن اطلاعیه های مختلفی از سوی مراجع مختلف مبنی بر تعطیلی آرامگاه های سعدی و حافظ شیرازی و همچنین بنای باشکوه تخت جمشید در روزهای 7 8 و 9 فروردین صادر شد ! و دلیل آن هم برگزاری جشن مردمی ثبت نوروز بود که از حضور مردم در آنها ممانعت به عمل می امد!!! تصاویر روسای جمهور و مقامات عالی رتبه همسایگان و همزبانان ایران در روز 5 فروردین در مراسم ثبت جهانی نوروز به روی آنتن رفت و همگان درحالیکه منتظر ورود مقامات کشورهای مختلف به شیراز بودند ، خبر رسید که یکی از روسای جمهور در هنگام خداحافظی گفته ، امیدوارم سال بعد این مراسم در تخت جمشید برگزار شود و نه در یک تالار که هزار کیلومتر با تخت جمشید فاصله دارد! و چنین شد که شبکه استانی فارس با پخش اطلاعیه ای در همان شب ، از باز بودن تمام مکانهای گردشگری در ایام ذکر شده خبر داد! البته مضمون خبر جوری بود که انگار خبر تعطیلی شایعه بوده و تنها از سوی یک سازمان غیر رسمی مانند اداره  میراث فرهنگی فارس اعلام شده بود!!!

خلاصه ، روزها گذشت تا دوباره مسوولان با نگاهی به تقویم ، چشم مبارکشان به 15 اردی بهشت روز شیراز افتاد! و البته در همان هنگام یادشان افتاد که قرار بوده 2 سال پیش جشنواره بالن های هوای داغ به همین مناسبت برگزار بشه که به دلایلی (؟! ) به تعویق افتاد ... تا امسال که قرار شد این جشنواره که از آن بعنوان بزرگترین جشنواره بالنهای هوای داغ خاورمیانه نام برده میشد در شیراز برگزار شود.این جشنواره قرار بود با حضور شهرداران 56 شهر از کشورهای مختلف جهان و عضو کنفرانس شهرداران راه ابریشم برگزار شود.

مصاحبه ها شروع شد ، پوسترها طراحی شد ، وبسایت طراحی شد ، دعوت نامه ها فرستاده شد و وعده هایی نیز داده شد...

15 اردی بهشت ، روز شیراز آمد و رفت اما خبری نشد ! چون مسوولان از قبل باتوجه به برنامه ریزی مدرن خود ، به تقویم جیبیشان نگاهی انداخته بودند و به دلیل مقارن شدن با ایام فاطمیه ، مراسم را به 28 اردی بهشت تغییر داده بودند.

کم کم همگان دوربین ها خود را آماده کرده بوند و بدنبال محل مناسبی برای استقرار بودند که ...

                        زین العابدین عرب ، عضو شورای شهر شیراز گفت : این جشنواره به دلیل برخی مخالفتها لغو شده است!

خب ! برای خود من به شخصه واضح بود که چنین جشنواره ای هیچگاه در شیراز برگزار نخواهد شد. جشنواره ای که باعث میشد شهر شیراز جایگاه واقعی خود را بعنوان مرکز توریست ایران تثبیت کند و منافع و درآمدهای بیشماری را نصیب شهر کند.تنها دلیل برای ارائه ی اخبار مربوط درباره این جشنواره ، وظیفه ی اطلاع رسانی به دور از نظرات شخصی بود که با جست و جوی عبارات " جشنواره بالن های هوای داغ شیراز " در گوگل ، نشان دهنده ی عملکرد صحیح در این زمینه می باشد.

تنگ نظری مسوولان شهری در معرفی شیراز بعنوان یک شهر مذهبی و شهری که دارای هیچ گونه تمدنی در قبل از اسلامی شدن نیست موجب شده است تا برگزاری هرگونه مراسم مرتبط با " رسم و رسوم ایرانیان " و " فرهنگ و هنـــــــــر " تبدیل به یک آرزو شود.شیراز ، شهر شعر و ادب ، شهر عارفان و اندیشمندان ، شهر فرهنگ و تمدن ایران زمین ، حال گرفتار تعدادی مسوول خائن و وابسته شده است که منافع شهر را به هرچیزی میفروشند و حتی توانایی کوچکترین مخالفت و پایداری در مقابل تصمیماتی که دارای فواید بسیار هستند ندارند.در روزی که خبر لغو این جشنواره از سوی یک مدیر شیرازی داده شد ، دیگر نباید از مسوولان غیر بومی انتظار زیادی داشت.ننگ بر مسوولان بی خاصیت شهر ، ننگ بر اعضای شورای شهر ، شهرداری و دیگرانی که مانع برگزای چنین فستیوالی در پایتخت فرهنگی ایران زمین شدند.

مصاحبه ها تمام شد ( چون پاسخگویی نبود )، پوسترها جمع شدند ( چون جشنواره ای نبود ) ، وبسایت تعطیل شد ( چون بازدیدکننده ای نبود)، دعوت نامه ها فرستاده شد ( اما تنها 6 شهردار پاسخ + دادند ) و .... وعده هایی نیز داده شد برای تعطیلی مرکز تجارت جهانی و برای احترام به دانشجویان عدالت خواه و شهروندان شیرازی که چنین پروژه هایی با فرهنگ آنها سخت در تناقض هست ( من واقعا نمیدونم جز شهروندان و دانشجویان شیرازی نیستم ؟؟؟؟ تا کی مسوولان قصد بازی با اذهان عمومی دارند ؟ تاکی قصد مبارزه با فرهنگ ایرانی را دارند ؟؟؟ تا کی می خواهند بجای تمامی مردم تصمیم گرفته و بجای آنها تصمیم نابجا بگیرند و صحبت کنند ؟؟؟؟ لغو این جشنواره برگه ی سیاهی است بر پرونده ناواضح و تاریک تمام مسوولین کنونی شهر ...) 

نوشته شده توسط امین در روز یکشنبه ، 19 اردی بهشت 1389 ، ساعت 15:22 .

20 نظرات:

جابر گفت...

سلام
امروز وقتی این خبر رو خوندم با صدای بلند لعنت فرستادم بر همه ی مسئولین شهر
فقط یک چیزی رو میگم چون خود شما بهتر در جریان همه چیز هستید و اون اینکه:
ظلمی که این مسئولین به ظاهر دلسوز و خدمتکار در حق شیراز طی همین یک سال گذشته کردند هیچ کس در حق حتی دشمن خودش هم نکرد.
1-قطار نمایشی رو برامون افتتاح (افتضاح) کردند
2-پایتخت فرهنگی شهر رو ازش گرفتند
3-جشن نوروز رو با خفت توی تهران برگزار کردند
4-ساختن تندیس بزرگ برای همایش ملاصدرا رو حرام اعلام کردند(اعضای شورای شهر)
5-حالا هم انگی به پرواز بالن در شیراز زدند
ما همون ملت ساده ای هستیم که همیشه با یه خبر ساده بی خودی خوشحال میشیم
کسی چه میدونه حتمآ پرواز بالن جزو خرافاته یا حرامه یا ترسیدن مردم نفهمن بالن چیه بگن بشقاب پرندست
واقعا بی عرضگی از همه ی مسئولین شهر داره بالا و پایین میره
اما دیگه برای هیچ مراسمی توی شیراز خوشحال نشید
فقط زمانی خوشحال بشید که بشنوید شهردار و شورای شهر و نماینده هامون همه به کل عوض شدن و افرادی جاشون اومدن که حس دوست داشتن مردم درشون وجود داشته باشه هرچند هیچکدومشون هم شیرازی نباشند.

جابر گفت...

فکر نمیکنم حتی خود آقای شهردار یا رئیس شورای شهر یا اطرافیاشون به اندازه ی شما اینهمه پیجوی مسائل روز شهر و معرفی داشته های شیراز باشند
واقعا چیزی غیر از تآسف براشون باقیه و اون خفتیه که چند وقت دیگه میفهمند
وقتی که این جشنواره رو شهری مثل تهران یا اصفهان با بریز و بپاش زیاد و با ولخرجی زیاد انجام بدن
چرا با بریز و بپاش؟
خوب واسه اینکه پشتشون گرمه و همه جا برش دارن
نه مثل مسئولین شیراز که حرفشون پیش هیچکس ارزشی نداره!

ح گفت...

عجب!...

چه کار کنیم؟!...بالاخره مسئول شیرازی اگر مزخرف نگه و چاخان نبافه و شعار نده که اسمش شیرازی نمیشه!...

آها یادم رفت بگم...مسئول شیراز باید جوگیر باشه...مگه نمی دونی با 2/5 میلیارد میشه یه پل ساخت...پس چرا ما باید بیایم بالون بفرستیم هوا؟!...بالون فرستان که توریست جذب نمی کنه...اصلا فرض کن توریست هم جذب کرد!...مگه توریست غیر از آشغال ریختن توی شهر چیزی عاید شهر می کنه؟!...کی گفته صنعت توریسم یکی از صنایع پر درآمد دنیاست؟!....غلط کرده هر کی گفته...

اینجا شیراز است...شهر پاچه خواران!...

(ولی بازم صبر کنیم شاید پرواز کردن! )

yek Doost گفت...

سلام امین جان
اولا خودتو ناراحت نکن
در اینکه مسوولین شهر شیراز از استاندار تا.... شورای شهر مایه ننگ این شهر هستند شکی نیست
در مورد برج تجارت جهانی قبلا اوضاع از این هم بدتر بوده و صاحبش به زندان هم رفت ولی ساختش با سرعت ادامه یافت.....
حالا یک فرماندار تازه به دوران رسیده در روز اول کارش چنین حرفهایی رو میزنه زیاد نباید اهمیت داد گنده تراش هم در مورد این پروژه و سایر پروژه هر چی سنگ انداختن کاری رو نتونستن پیش ببرن.....
پس خودتو ناراحت نکن....همه به این وضع عادت دارند.....با وجود اینکه شیراز شهر مسولین باج بگیرو باج خواه(عدالتخواه)وسنگ انداز هست ولی همه پروژه هاش داره جلو میره
با تشکر

bonyan گفت...

امین جان:
من نمیخام از مسولین شهر دفع کنم و از حرف فرمانداردهاتی در mored مرکز تجارت جهانی خیلی لجم گرفت.ولی مراسم نوروز و بالون ها هیچ ربطی به شیراز نداشت،اگه خبر های مراسم نوروز رو بخونین ماله ۲ ۳ روز قبلشو کاملا مشخس که از تهران و به طور ناگهانی از سفر مهمونا به شیراز جلوگیری کردن!
در مورد بالون ها هم دقیقن همین اتفاق افتاد،چند روز پیش در خبر جنوب و شاسا خوندم که وزارت کشور با بالون ها در شیراز موافقت نکرده که خود خبرنگار زیرش به طنز نوشته بود که احتمالا در سال باد در یک شهر دیگه موافقت کنن!
جالبه بعد میران و میان میگن ما عاشق شیرازم،شیراز فلان ،شیراز بیسار.اگه شما مسولین کشوری متحجر انقدر به شیراز علاقه دارد ، لطف کنید یکم دست از سرش بر دارد!

امین گفت...

من که از اولش میدونستم.باید یک جوری دست به کار بشیم. هر چه سریعتر. باید یک کار عملی انجام بدیم.

مدیر وبلاگ گفت...

بنیان عزیز بحث من هم دقیقا موضوعی بود که بهش اشاره کردی.اما چرا مسوولان نباید کمی عرضه داشته باشند و از هویت و اعتبار شهر دفاع کنند؟چار نباید در مقابل بالایی ها وایسن و کمی از ما شهروندان و حقوقمون دفاع کنند؟ فرق ما با مسوولی که هیچ کاری از دستش برنیاد چیه؟؟؟ اگر واقعا نمیتونن کاری کنند با صداقت اعلام کنن و بگن به مردم و کنار برن به نشانه اعتراض نه اینجور با اذهان عمومی بازی کنن.

این فرماندار جدید هم ...

bonyan گفت...

فرماندار جدیدو که اصلان نگو ! از قیافش پیداس که چکاره بوده .در ایران همه به دنبال منافع خودشون،تو این بین من فقط از کارها و حرف های مهران اعتمادی خوشم امد،تنها کسی که سی کرد هم توی قضیه بالون ها و هم قضیه مرکز تجارت جهانی جلو اینا وایسه ان بود.حتی اگه ان پاپی نمیشود همین سمینار شهرداران راه ابریشم رو هم به شیراز نمیدادن!و آخرش هم پیداس با ان حرف فرماندار حتما شهردار رو هم عزل میکنن!چون گفته همه مسولین سابق باید جوابگو باشن!
!

Amin گفت...

درود بر مهران اعتمادی عزیز.واقعا آدم کار درستی هست. هرچند اونرو هم خطاب قرار دادم اما بهر حال باید حق مطلب رو گفت.فکر کلانی داره مثل قالیباف شهردار تهران و گاهی صحبت های کنایه امیزی به اعضای شورای بیخاصیت شهر میگه که خیلی باحالن.یکی دوبارم خواستن استیضاحش کنن اما نتونستن. اگر همین پروژه های هدف 90 هم که الان داره اجزا میشه مخصوصا کوهسار مهدی و آرین واقعا تحول بزرگی در شیراز ایجاد میشه.

فرماندار هم .... ;)

شیرازی گفت...

از سمت میرزای شیرازی به طرف دکتر حسابی شهرداری منطقه 6 روی دیوارها ( دیوارهای کنار مجتمع ییلاق ) قشنگ رنگ کرده و بزرگ نوشته شیراز سومین حرم اهل بیت و پایتخت فرهنگی ایران اسلامی .تازه روی دیوارها عکس بالن هم کشیده شده.این نشون میده که مسئولین خوب و با وجدان هم وجود داره.
آخی چه حیف ! که بالن ها خوردن تو سر مخالفین و مراجع
در هر حال راستش رو بخواین من که زیاد از کنسل شدنش ناراحت نشدم
یه جواریی الان هم خوشحالم.
دلم میخواد همه این جشنواره ها با شکوه هر چی بیشتر در روزهای بعد از آزادی ایران اتفاق بیوفته.
اگه پرواز بالن ها هم اجرا میشد باور کنید در جذب توریست خیلی تاثیری نداشت. و اصلا هم محاله بود که بتونن باشکوه و قشنگ جشنواره برگزار کنن. نه تبلیغ گسترده ای انجام دادن ونه ... . این همه خارجی ها مشتاق برگزاری در شهر شیراز بودن .دو سال خورد تو ذوقشون و اونها رو هم سر کار گذاشتن. دو سال پیش در سایت یکی از خارجی هایی که قرار بود برای پرواز بالن بیاد شیراز انقدر با شوق و ذوق از شیراز نوشته بود .چقدر از زیبایی شهر شیراز و مردمش خوبش و ... تعریف کرده بود.
اگه هم برگزار میشد بیشتر تو ذوقشون میخورد چون با اون چیزی که از شهر شیراز انتظار داشتن برآورده نمیشد.
باورتون میشه اصلا خیلی ها نمیدونن بالن چیه.به خیلی ها گفتم قراره در شیراز پرواز بالن ها اجرا بشه .گفتن بالن چیه ؟
تا وقتی که این حکومت باشه توریست نمیاد که نمیاد حالا هر چقدر هم تبلیغ و جشنواره و... بذارن که نمیذارن! . چون قوانین این کشور برای جذب توریست از بن و ریشه خرابه.

شیرازی گفت...

بیچاره آقای اعتمادی و دکتر دستغیب و چند نفر دیگه یکه و تنها دارن با این ها مقابله میکنن.شاید دیگه بیشتر از این واقعا در توانشون نیست که جلوشان بایستند.تقصیر مردم شیراز هست .خدایش خیلی بی خاصیت و بی بخارن.مردمی که هنوز نمیدونن بالن چیه!
برای بالن ها کاری از دستمون بر نمیاد.کنسل شدن بالن ها از رده های بالا آب میخوره. حاضزم قسم بخورم در آینده نزدیک این جشنواره در شهر دیگه ای مثل اصفهان یا تهران برگزارمیشه
---------------------------------من ی پیشنهاد دارم . باید به 137 زنگ بزنیم و از اقدامات خوب شهرداری در سال های اخیر تشکر کنیم . اگه این کار رو انجام دادین حتما اسم آقای اعتمادی رو بگین.بالاخره باید اینها هم دلشون گرم بشه.
---------------------------------
قضیه مرکز جهانی هم خیلی مسخره شده .انگار شده شواری شهر زور آزمایی . هر کی از راه میرسه واسه این که خودی نشون بده میگه من جلوی این پروه میاستم.خاک بر سر داهاتی عقب موندشون معلوم نیست از کدوم ده کوره ای اومدن شیراز.
---------------------

شیرازی گفت...

صد رحمت به فرماندار قبلی یعنی عزیزی .......
معلوم نیست این قاسمی دیگه چه جونوری هست.هنوز نیومده شمشیر کشیده.
استارتش رو که خیلی بد زد.خیلی ازش بدم اومد.
------------
نه اینطوری نمیشه باید متافیزیکی وارد قضیه شد!!!!.
شما فکر کنید آخه ما دستمون به جایی بنده که صدامون به فرماندار و شیاطین آخوند نما و.. برسه . اگر هم برسه که هیچی نمیشه .
پس تنها یک راه میمونه ...
"کنترل از راه دور" اونهم از راه متافیزیکی .بیاین به فرشته قاسمی نامه بدیم :))
آره راهش همینه!

bonyan گفت...

خندهدار ترین خبری که شنیدم امروز بود که رییس شرکت آبخیز داری در مورد عدم رعیت امنیت اخلاقی در باغشهر های شیراز تذکر داده،و باد همین اساس هم دیگه باغ شهری به شیرازی ها فروخته نمیشه چون ،طبق گفته ایشون باغ شهر داران دزد بیت المال هستن و باید ملکشون رو به مردم برگردند!:)) خیلی جالبه و احتمالا اینجوری که mardom چون تو باغ خودشون هستن مردم و اینا نمیتوان گاشد ارشاد انجا بباران و رشوه بگیرن و هیچ پولی تو جیب آقا نمیره حسادت کرده!:)) انگار همه مسائل کشور فقط به حجاب کوفتی مربوط میشه و ما دیگه هیچ مشکلی نداریم!

ناشناس گفت...

هر روز در روزنامه خبرجنوب تبليغ پرواز بالنهاي داغ ميشه ، بالاخره اين مراسم برگزار ميشه يا نه؟

میروبلاگ گفت...

اینجور که بنظر میاد از تهران یا این جشنواره مخالفت شده.امیدوارم این جشنواره در شهر دیگه ای برگزار نشه!

خدابخش مزارعی گفت...

سلام بر شیرازی ها و بر تمام دوستداران ایران باستانی
نمیدانم به کدامین گناه نمیتونیم فرهنگ سابقمونو زنده نگه داریم.
اما این مسولین خاین باید بدونند که هرچه بیشتر مخالفت کنند وجهه آنها بدتر میشود.
این که بعد از انقلاب اینقدر کم به شیراز میرسند خود دلیل واضحی بر ترس آنان بافرهنگ غنی ایرانی که مخالف منافع آنهاست میباشد.
به امید روزی که شیراز به جایگاه واقعی خودش در جهان(بدون اغراق) برسد.

ناشناس گفت...

سلام بر دوستان شیرازی.من اطلاعات زیادی درباره ی قضایای رخداده ندارم و تقریبا مثل خود شما از دور نظاره گر مسائل هستم.اما به نظر می رسه این روند تا زمانی که وضع فرهنگی شیراز اینجوری باشه و ادامه داره. فکر میکنم مسئولین از غربزده شدن شیراز میترسن. پیشرفت خوبه ولی فقط در ظاهر شیک شهر خلاصه نمیشه، باید فرهنگ اصیل خودمون رو هم به خارجی هایی که وارد شیراز میشن نشون بدیم. به نظر من ما روی چیزهایی داریم مانور میدیم که اونا خیلی بهتر از اینا رو تو شهراشون دارن.
با آرزوی موفقیت

mojtaba گفت...

بالاخره برگزار ميشه يا نه؟
كسي جواب نميده؟

مدیر وبلاگ گفت...

پرواز بالن ها لغو شده اما همایش شهرداران راه ابریشم برگزار خواهد شد.

sepehr گفت...

از یک طرف میگم تقصیر ماست که انتخابات شورای شهر را جدی نگرفتیم و این اعضای بی خاصیت شورای شهر بالا آمدن !!!
ولی از طرفی به خودم میگم ما جوان ها باید حسرت یه انتخابات آزاد رو هم داشته باشیم .
لعنت بر کسانی که حتی از عکس شهید ها هم دارن سوء استفاده می کنن !