Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

سازمان ملل متحد طرح سبز شهرداری شیراز را برتر شناخت

خبرگزاري دانشجويان ايران - فارس


طرح زیست محیطی سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز در سازمان ملل متحد طرح برتر شناخته شد.
به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه فارس، رمضان امینی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری با اعلام این خبر گفت: از بین آثار ارسالی 128 کشور جهان به سازمان ملل متحد، طرح سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز به عنوان نماینده کشور ایران، به عنوان طرح برتر زیست محیطی شناخته شد که جایزه و لوح تقدیر بنیاد جهانی انرژی (U.N.E.P) را در تاریخ سوم ژوئن سال 2010 برابر با 13 خرداد ماه سال جاری، در کشور رواندا (Rowanda) دریافت خواهد داشت.
وی افزود: در جشنواره «نوآوری سبز» که سال 1387 از سوی انجمن مدیریت سبز ایران برگزار شد، 300 طرح ارسالی مورد بررسی قرار گرفت که از بین آنها 5 طرح به عنوان آثار برتر کشور انتخاب شدند.
امینی ادامه داد: آثار برگزیده این جشنواره به کمیته طرح های زیست محیطی سازمان ملل متحد ارسال شد که پس از یک سال ارزیابی آثار ارسالی 128 کشور جهان، از کشور ایران، طرح شهرداری شیراز پذیرفته شد.
وی با بیان این مطلب که امروزه پسماندها با اثرات مخربی که بر خاک، آب و هوا دارند یک تهدید جدی زیست محیطی قلمداد می شوند گفت: مدیریت بهینه، علمی و ضابطه مند پسماندها گامی مؤثر در حفظ محیط زیست و منابع طبیعی دنیاست که شهرداری شیراز در این راستا دفن بهداشتی پسماند، استحصال گازهای ناشی از دفن بی هوازی آنها و نیز تولید انرژی پاک را طی سالیان متمادی در دستور کار خود قرار داده است و به دنبال آن اقدام به احداث بزرگترین نیروگاه بیوگازسوز خاورمیانه در شهر شیراز کرد. 


مدیرعامل سازمان شهرداری شیراز درباره وضعیت پسماندهای شیراز اظهار کرد: بیش از 68 درصد پسماندهای شهر شیراز پسماندهای آلی هستند که دارای 70 درصد رطوبت است، در اثر دفن این پسماندها گازی تحت عنوان بیوگاز شامل گازهای متان، دی اکسید کربن و نیتروژن تولید می شود که رهاسازی آنها علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع، تخریب پوشش گیاهی و منابع طبیعی، احتمال بروز اشتعال و انفجار را نیز در بر دارد.
وی ادامه داد: اما شهرداری با مهار این گازها از طریق احداث نیروگاه مذکور، گامی بلند در کاهش گازهای گلخانه‏ای، حفظ محیط زیست و تولید انرژی پاک به جای استفاده از سوخت های فسیلی برداشته است.
مهندس امینی اضافه کرد: با توجه به اینکه کشور ایران در سال 1384 با تصویب مجلس شورای اسلامی ایران به پروتکل کیوتو و معاهده تغییرات آب و هوایی سال 1997 ژاپن پیوسته است همچنین از تسهیلات طرح «توسعه مکانیسم پاک» (C.D.M)، این اقدامات و موفقیت شهرداری شیراز می تواند نقش بسزایی در ارتقای جایگاه کشور ایران در بعد بین المللی خواهد داشت.ثبت شده توسط امین در  روز پنجشنبه ، 16 اردی بهشت 1389 ، ساعت 18 .

2 نظرات:

afshin گفت...

[گل] کوروش بزرگ خار چشم دشمنان ایران

۲۵۶۸ سال پیش از این، بر تخت شهریاری ایرانزمین نشست [گل][گل] ** پاینده ایران ** [گل]


axa besyar ziba va goya bood

نوشین گفت...

معروف‌ترین بافت تاریخی ایران (در اصفهان) در شُرُفِ نابودی
/ ای تف به این دولت نامرد از همه کثافت ها کثافتتر
بروزم