Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

هفتمین جشنواره موسیقی فجر شیراز

هفتمین جشنواره موسیقی فجر شیراز در روز هشتم اسفند در سینماشیراز گشایش یافت.
در این دوره از جشنواره موسیقی فجر شیراز كه در بخش های بین الملل ، پاپ و موسیقی سنتی و محلی برگزار می شود، 6 گروه موسیقی شامل 4 گروه داخلی و 2 گروه بین المللی از كشورهای اوكراین و اسپانیا به اجرای آثار موسیقایی خود خواهند پرداخت.
اما مهمترین و البته برجسته نکته در این دوره حضور دوباره خوان مارتین ، نوازنده گیتار فلامینکو اسپانیایی بود.ابتدا گزارش کامل ایسنا را با هم مرور می کنیم که حاوی نکات جالبی است : 


خبرگزاري دانشجويان ايران - فارس


در ادامه بیست و پنجمین جشنواره موسیقی فجر شب گذشته خوان مارتین نوازنده گیتار فلامینکو اسپانیایی در شیراز به گیتار نوازی پرداخت.


به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه فارس، خوان مارتین نوازنده مشهور گیتار فلامینکو شب گذشته پس از گذشت نزدیک به یک دهه به شیراز بازگشت تا اجرای دیگری در این شهر داشته باشد، مارتین بار دیگر اثبات کرد که مردمان جاهای مختلف دنیا مشتاق صدای زیبای نوازش سیم های گیتارش هستند و استقبال شیرازی‏ها نیز گواه این شهرت بود.


مردم روی صندلی‏های سینما شیراز در انتظار مارتین و البته عده ای نیز در حال احوال‏ پرسی با همسر خوان بودند که تشویق پر شور حاضران سالن نوید حضور مارتین روی صحنه بود و خوان بلافاصله پس از تشویق ها دست به گیتار شد تا به تنهایی بتواند پاسخ اشتیاق علاقه مندان به هنر را در شهر فرهنگ و هنر ایران را بدهد.


خوان مارتین پس از اجرای قطعه اول خود با حاضران سلام کرد و شیراز را شهر خود معرفی و از بازگشت و اجرای دوباره در این شهر ابراز شادمانی کرد اما مارتين پيش از نواختن هر قطعه با زبان انگليسي و با لهجه غليظ اسپانيايي توضيحاتي درباره آن قطعه مي‌داد.


اما جالب آنکه مترجمي براي ترجمه سخنان او حضور نداشت و بروشوري هم در توضيح قطعه‌هايي که اجرا شد ارائه نشد. اين هنرمند شهير اسپانيايي در بخش نخست اين کنسرت شش قطعه نواخت و کار خود را با اجراي قطعه «رومبا» به پايان رساند.


او در بخش دوم کنسرت وقتي روي صحنه آمد با تشويق حاضران مواجه شد و چنين واکنش نشان داد؛ «از حس همدلي شما با خودم خوشحالم و با تک تک شما ارتباط خوبي برقرار کرده ام.» او سپس يکي از آهنگ‌هايي را که مربوط به بازگشت سربازان اسپانيايي از کوبا مي‌شد، اجرا کرد.


خوان مارتین قطعه‏ای شاد را برای شیرازی‏ها آماده کرده بود و در این باره گفت: شادی در موسیقی شیراز و مردم این شهر جای خاصی دارد و این قطعه شاد اسپانیایی را به مردم شیراز تقدیم می‏کنم و علاقه‏ دارم ماهها در شیراز ساکن شوم.


مارتین از شمال و جنوب اسپانیا گرفته تا امریکای لاتین و گیتار آمده از امریکای لاتین به ایران را برای شیرازی‎ها به ارمغان آورده بود اما اجرای گیتار اسلامی اسپانیا فضای سالن را تغییر داد و حتی یکی از تماشاگران در پایان اجرا گفت: خوان مناره‏های مساجد را به درستی با اجرای این قطعه نمایش گذاشت.


استقبال شیرازی‏ها با تشویق های پی در پی پس از اجرای قطعات و گاهی سخن تماشاگران به انگلیسی یا اسپانیایی دست به دست هم داده بودند تا مارتین بهترین اجراهایش را در سالن سینما شیراز داشته باشد و حتی او پس از اجرای قطعات متعدد چندین بار صحنه را ترک کند ولی باز به صحنه بیاید و چند قطعه دیگر را افتخاری بنوازد.


مارتین در ادامه چند قطعه همراه با آواز خواند که این قطعات نیز همراهی پرشور تماشاگران را همراه داشت و در پایان همه ایستاده به افتخاره اعجوبه فلامینکو اسپانیا ایستاده کف زدند.


پس از تجلیل خوان مارتین جمع علاقه مندان در جلو سالن همچنان او را تشویق می‏کردند که خوان با رقص پا و اجرای قطعه دیگر پاسخ آنان را داد.


تماشاگران با وجود اینکه ساعت‏ها در سالن بودند اما علاقه چندانی به ترک سریع سالن نداشتند وترجیح داده بودند تا جمع های دوستانه بیشتر به بررسی اجرا و نوع قطعات بپردازد تا اینکه از همدیگر جدا شوند.


در ایران فلامینکو و روش تدریس آن با نام خوان مارتین به یکدیگر آمیخته شده که مارتین یکی از برترین مدرسان گیتارفلامنکو که سهم عمده ای در فراگیر شدن و اشاعه این سبک در جهان داشته است.


خوان مارتین نوازنده ای متولد اواخر دهه 40 میلادی از اندلس جایی که هنوز در شهری در همان منطقه –مالاگا- سکونت گزیده است با اعتقاد و پایبندی به سنت‏های کهن فلامینکو نوازندگی گیتار را از همانجا آغاز کرد و برای ارتقا خود در امر نوازندگی به مادرید رفت و از تجربیات نوازنده مشهور و بنام فلامنکو نینو ریکاردو استفاده کرد و در همانجا بود که با پاکو دلوسیا نیز ارتباط پیدا کرد.


مارتین که این روزها او را یکی از برترین اساتید فلامینکو در سطح بین المللی می‏شناسند تا کنون 14 ضبط کرده و در بیشتر آنها به عنوان آهنگساز و ۴ ویدئوی تصویری حضور داشته است. همچنین کتاب او ( هنر نوازندگی گیتار فلامنکو) Arte Flamenco de la Guitarra در حال حاضر هفت بار تجدید چاپ شده بطوری که می‏توان گفت در سر تا سر دنیا از آموزش‏های او برخوردار شده اند.
پایان نقل قول ---

 
  
  

 اما در روز افتتاحیه جشنواره ، گروه های ایرانی به اجرای برنامه های خود پرداختند.
 
  
  
 

در روز سوم جشنواره مویسقی فجر ، کنسرت موسیقی کلاسیک اوکراین برگزار شد.

 
  
  
  
 
این جشنواره در روز سیزدهم اسفند با برگزاری مراسم اختتامیه به پایان خواهد رسید.


نوشته شده توسط امین در روز چهارشنبه ، دوازدهم اسفند 1388 ، ساعت 10:42 .

2 نظرات:

ناشناس گفت...

salam. mishe raje be aftabe fars ham matlabi bezarid

مهدی گفت...

سلام دوست عزیز
با مطلب 21 فوریه روز جهانی زبان مادری به روزم. لطفا نظر بدید.
با تشکر