Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

چراغ برق پس از 65 سال خاموش می شود؟

رییس مجمع موسسه فرهنگی ورزشی بحث واگذاری این موسسه را رسما مطرح کرد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه فارس- مهندس محمدرضا مشفقیان با ارسال نامه ای به مدیر عامل شرکت موادغذایی یک ویک خواستار معرفی نماینده تام الاختیارآن شرکت جهت مذاکره برسر چگونگی واگذاری شده است.بحث واگذاری سهام باشگاه قبلا هم مطرح شده بود که با هم نگاهی به پروسه طی شده آن داریم.

 
سقوط بهاری
به گزارش ایسنا بیست وسه روز از حلول سال 88گذشته بود که برق شیراز با هدایت رسول کربکندی در هفته سی ودوم هشتیمن دوره لیگ برتربا قضاوت سعیدمظفری زاده به مصاف ذوب آهن رفت.برقی ها برای بقا در لیگ نیازمند پیروزی بودند. در این دیدارابتدا محمد رضا خلعتبري بود كه موفق شد در دقيقه 13 دروازه برق را باز كند. در ادامه بازي در دقيقه 26 قاسم حدادي فر گل دوم تيم اصفهاني را به ثمر رساند. در دقيقه 42 محمد منصوري به دليل خطا روي بازيكن برق يك ضربه پنالتي را تقديم تيم شيرازي كرد كه اين ضربه را در دقيقه 43 مهدي كريميان به گل تبديل كرد. همچنين در دقيقه 42 محمد منصوري از ذوب آهن به دليل دريافت كارت زرد دوم اخراج شد. تيم برق شيراز با اين باخت با 27 امتياز به كار خود در ليگ برتر پايان داد و به ليگ دسته اول سقوط كرد .
شوک به برق
هنوز لیگ برتر به اتمام نرسیده بود وبرق علیرغم سقوط به دسته اول در جام حذفی حضور داشت که انتشار یک اطلاعیه شوک سنگینی به فوتبال فارس وارد کرد.براساس خبری که پنجم اردیبهشت 88منتشر شد محمدرضا مشفقيان، رئيس مجمع مؤسسه فرهنگي، ورزشي برق شيراز با صدور اطلاعيه اي از فروش سهام اين باشگاه خبر داد.در متن اين اطلاعيه آمده بود: باشگاه برق شيراز با بيش از 60 سال سابقه در خدمت به ورزش استان فارس در جهت پيشبرد اهداف خود مبتني بر سرمايه گذاري در ورزش و به ويژه فوتبال و در راستاي سياست هاي كنفدراسيون فوتبال آسيا و فدراسيون فوتبال جمهوري اسلامي ايران و با امعان نظر به راه اندازي بخش اقتصادي باشگاه و همچنين استفاده از خرد جمعي اهالي ورزش استان، در نظر دارد اقدام به واگذاري بخشي از سهام خود كند.در ادامه اين اطلاعيه از علاقمندان به باشگاه برق دعوت شده است ضمن مطالعه شرايط فروش سهام و در صورت تمايل مدارك مورد نياز را حداكثر تا پايان وقت اداري روز چهارشنبه نهم ارديبهشت ماه به دفتر هيأت مديره، شركت برق منطقه اي فارس ارسال كنند.در اطلاعيه رئيس مجمع مؤسسه فرهنگي ورزشي برق شيراز قيمت هر سهم ممتاز 100 هزار ريال و حداقل خريد سهام به ميزان 100 سهم اعلام شده است كه سهامداران با توجه به ميزان سهم خود مي توانند صاحب حق رأي در جلسات مجمع باشند.بر اساس اين اطلاعيه، هزينه هاي باشگاه از طريق فعاليت هاي اقتصادي و همچنين از محل بند ب ماده 117 قانون برنامه توسعه چهارم تأمين خواهد شد و طي يك برنامه چهارساله و در صورت سود ده شدن باشگاه سود سهام تقسيم خواهد شد.شركت برق منطقه اي فارس كليه امكانات و تجهيزات موجود در محل مؤسسه را به صورت اجاره در اختيار باشگاه خواهد گذاشت.
این اطلاعیه به صورت بروشوردر اختیار شیرازی ها قرار گرفت وباعث تعجب همه شد.
عدم استقبال از واگذاری
    سیزدهم اردیبهشت 88وبا گذشت 4روز از پایان مهلت ارسال مدارک متقاضیان مشخص شد از این طرح استقبالی به عمل نیامده است. آن روزروابط عمومی شرکت برق منطقه ای فارس اعلام کرد: با توجه به موافقت وزارت نیرو و رایزنی های صورت گرفته توسط رییس مجمع این باشگاه مدت زمان فروش سهام این باشگاه تا نوزدهم اردیبهشت ماه سال جاری تمدید شد . در این اطلاعیه که با عنوان «هواداران و مسوولین به کمک برق بیایند»منتشر شد آمده بود: با توجه به اصل ‪ ۴۴قانون اساسی، مکلف به واگذاری باشگاه به بخش خصوصی شده ایم که در این میان و با رایزنی های انجام گرفته مدیران شرکت برق منطقه ای فارس با وزارت نیرو، موفق شدیم با گرفتن فرصتی از مسوولان وزارتخانه از انجام مزایده و فروش کلی باشگاه جلوگیری نماییم که البته این بستگی به همت مسولین استان، همشهریان و پیشکسوتان علاقه مند به باشگاه دارد که در این راه یاریمان نمایند. وزرات نیرو ما را بین دو راه مخیر نموده است که یا مزایده و فروش کلی باشگاه که به این ترتیب هیچ تضمینی به نگهداشتن تیم در شیراز و ابقا تیم برق نخواهد بود و راه دوم که با رایزنی های مستمر و درخواست های مکرر شرکت برق منطقه ای فارس و به ویژه رییس مجمع باشگاه، از مسوولین وزارت نیرو برای ما باقی است همانا فروش ‪ ۶۵در صد از سهام باشگاه می باشد که نامه دعوت جهت تعدادی از پیشکسوتان و علاقه مندان ارسال گردیده است و مدت فروش سهام هم تا پایان وقت اداری روز شنبه مورخ نوزدهم اردیبهشت ماه جاری نیز تمدید شد . درخواست ما از علاقه مندان به این باشگاه ‪ ۶۵ساله و مسوولین استان این است که ما را در این راه یاری نمایند تا کار به فروش و واگذاری باشگاه نکشد و هواداران مطمئن باشند در صورت حمایت های مسولین و مردم ، فصل آینده با قاطعیت و قدرت تمام در لیگ حضور خواهیم یافت.
رایزنی های فلاح
برق در تاریخ دهم اردیبهشت 88در چارچوب مرحله یک هشتم جام حذفی مغلوب راه آهن شد تا پرونده بازیهای این تیم در آخرین فصل حضورش در لیگ برتر بسته شود. در اين مسابقه كه در ورزشگاه اكباتان تهران انجام گرفت تيم راه آهن توانست با نتيجه 4 بر يك تيم برق شيراز را شكست دهد و به مرحله يك چهارم پاياني اين مسابقات راه يابد.گل هاي تيم راه آهن در اين بازي كه با قضاوت محمود رفيعي بر گزار شد را داود حقي در دقايق 18 و 26 ، مجتبي زارع در دقيقه 35 و احمد مومن زاده در دقيقه 42 به ثمر رساندند.تك گل تيم برق را هم بازيكن خارجي اين تيم در وقت هاي تلف شده نيمه دوم زد .همان روز رییس جمهور برای سفر استانی به شیراز رفته بود. فلاح به خبرنگاران حاضر در اکباتان گفت:من اجازه نمی دهم برق را بفروشند. اگر قرار است اصل 44اجرایی شود اول از سرخابی های پایتخت شروع کنند.استناد خبرنگاران به اطلاعیه های فروش منتشر شده از سوی برق منطقه ای با این پاسخ مدیر عامل وقت برق همراه شد که گفت:من با جایی که لازم بود هماهنگی کرده ام.شما مطمئن باشید این برنامه عملی نمی شود وبرق همچنان زیر نظر وزارت نیرو اداره خواهدشد.همان شب فلاح به شیراز برگشت وطوماری با حدود 9هزار امضاءرا به جلسه استانی هیئت دولت برد که بر اساس آن هواداران خواستار حمایت وزارت نیرو از برق شیراز شده بودند.
حق با فلاح بود
به گزارش ایسنا شش روز بعد از آن مصاحبه وسه روز پس از دومین اطلاعیه شرکت برق منطقه ای خبری بر روی خروجی خبرگزاری ها آمد که نشان می داد حق با فلاح بوده است.در این خبر که 16اردیبهشت منتشر شدآمده بود:معاون اجرايي رئيس جمهور تغييرات ساختاري در باشگاه برق شيراز را منتفي خواند و اعلام كرد: با برنامه ريزي و تدابير اتحاذ شده اين باشگاه براي مردم و به ويژه جوانان استان فارس همچنان باقي مي ماند تا اين تيم بتواند به جايگاه اصلي خود در فوتبال كشور دست يابد.علي سعيدلو با بيان اين مطلب افزود: دولت نهم در جهت ارتقاي فوتبال باشگاه‌هاي استان‌ها در پي اين مهم است كه فوتبال استان‌ها رشد كرده و جوانان هوادار اين باشگاه‌ها در شهرستان‌ها با خيالي آسوده بتوانند در فضايي پرنشاط شاهد تعالي تيم‌هاي ورزشي خود باشند.
وي در ادامه خاطرنشان كرد: در پي سفر استاني هيئت دولت به استان فارس و تقاضاي هواداران و ارائه گزارش جامع مديرعامل باشگاه برق شيراز از وضع اين باشگاه مقرر شد كه باشگاه برق براي مردم استان فارس باقي بماند و اين هم هديه دولت به جوانان پرشور استان فارس است.معاون اجرايي رئيس جمهور افزود: بحث فروش سهام امتياز و واگذاري تيم قديمي و ريشه دار برق شيراز كاملا منتفي است و با برنامه ريزي اتخاذ شده مشكلات اساسي باشگاه مرتفع مي شود.سعيدلو همچنين اظهار داشت: هيئت مديره و مديرعامل باشگاه برق با پشتيباني هواداران خوب استان موظف هستند با جديت و تلاش شبانه روزي برنامه ريزي كنند تا تيم برق شيراز به جايگاه اصلي خود بازگردد و هواداران جوان اين تيم فارغ از دغدغه‌هاي موجود در فضايي پرنشاط ميدانداري كنند و مطابق قولي كه در جلسه دادند حتما در دوره بعد به ليگ برتر باز مي گردند.وي با اشاره به ريشه دار بودن فوتبال در استان فارس يادآور شد، دولت آنچه براي تعالي فوتبال استان‌ها و شهرستان‌ها مطلوب است، مهيا مي كند.
موضع فلاح مقابل طرح برق منطقه ای
رسول فلاح بعداز برکناری از باشگاه ،در مورد این طرح ولغو در گفتگویی مفصل به ایسنا گفت:کدام واگذاری؟ برگه‌هایی چاپ کردند و در کوچه و بازار دست مردم دادند که بیایید سهام برق را بخرید. خنده‌دار نیست؟ مگر می‌شود این گونه تیم را فروخت؟ اگر خریداری وجود داشت چرا برگه چاپ کردند؟ با بروشور می‌خواستند تیم بفروشند.اگر آن برنامه عملی می‌شد برق از بین می‌رفت. من رفتم پیگیری کردم و به خاطر مردم و هواداران تیم ماند. در سفرهیات دولت به شیراز با لطف رئیس جمهور و درایت دکتر سعیدلو که از مدیران صادق مملکت هستند مصوبه‌ای تنظیم شد تا وزارت نیرو همچنان از برق حمایت کند. دشمنی‌ها با من از همانجا کلید خورد. چون یکی از بندهای مصوبه هیئت دولت صراحت داشت که من به عنوان مدیرعامل به کارم ادامه دهم. من فصل بعدشرکت یک و یک رابرای خرید باشگاه آوردم دو بار هم نامه زدند. مدیران این شرکت به مردم شیراز احساس دین می‌کنند اما کسی پا پیش ننهاد.
برق در لیگ دسته اول بدقول شد
برق سال بعد را درلیگ دسته اول حضور یافت. سالی که مدیر عامل مکرر دم از نداری می زد وبرق منطقه ای معتقد بود دومیلیارد به باشگاه کمک کرده است.سعیدلو در مصاحبه اش به صراحت گفته بود:« هيئت مديره و مديرعامل باشگاه برق با پشتيباني هواداران خوب استان موظف هستند با جديت و تلاش شبانه روزي برنامه ريزي كنند تا تيم برق شيراز به جايگاه اصلي خود بازگردد و هواداران جوان اين تيم فارغ از دغدغه‌هاي موجود در فضايي پرنشاط ميدانداري كنند و مطابق قولي كه در جلسه دادند حتما در دوره بعد به ليگ برتر باز مي گردند.»این قول عملی نشد وبرق نتوانست به لیگ برتر برگردد.در پایان فصل فلاح جایش را به امامی فر داد وامامی فر هم خیلی زود کنار رفت تا آبهشت برمسند مدیر عاملی برق بنشیند.این تیم اما اوضاعش روز به روز بدتر شد وتغییرات مکرر کادر فنی هم علاج دردش نشد تا حالا که این تیم در زمره مدعیان سقوط قرار دارد.
منزوی برق را از انزوا خارج می سازد؟
این گزارش می افزاید:برق 25 اردیبهشت 1390 پا به دوران 66سالگی می گذارد اما با روند فعلی برق منطقه ای مصمم است تا نسبت به واگذاری باشگاه اقدام نماید.در نامه ای که با شماره 1-70765مورخ 24بهمن 89با امضاء مهندس مشفقیان صادر وبه شرکت تولیدی مواد غذایی یک ویک ارسال شده آمده است:
جناب آقای کامران منزوی مدیریت محترم شرکت تولیدی،صنعتی یک ویک
باسلام،احتراما پیرو مذاکرات انجام شده وبازگشت به مکاتبات قبلی ودر راستای تحقق اصل 44قانون اساسی باستحضار می رساند که این شرکت آمادگی واگذاری موسسه فرهنگی-ورزشی برق را دارد.خواهشمند است در صورت تمایل نسبت به معرفی نماینده تام الاختیاربه منظور انجام مذاکرات نهایی اقدام فرمایید.
باید دید آیا منزوی برق را از این انزوا خارج می سازد؟
یک ویک را بشناسیم
به گزارش ایسناشركت دشت مرغاب (سهامي عام) با نام تجاري شناخته شده‌ي «يك و يك» از باسابقه‌ترين و بزرگ‌ترين مجموعه‌هاي توليدي صنايع تبديلي محصولات كشاورزي كشور محسوب مي‌شود كه از سال 1346 در منطقه‌ي دشت مرغاب واقع در 145 كيلومتري شهر شيراز در استان فارس در مساحتي حدود 35 هكتار، شروع به كار نموده‌است. اين شركت از سال 1374 به شركت سهامي عام تبديل گرديد و سهام آن به بورس اوراق بهادار راه يافت. در سال 1384 سهام اين شركت بر اساس سياست‌هاي خصوصي‌سازي دولت، به منظور تحقق اهداف اصل 44 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران به بخش خصوصي واگذار گرديد وخانواده ای شیرازی با نام فهندژسعدی آن را خریداری نمودند.در حال حاضررياست هيئت مديره با حميد فهندژ سعدي ،مديريت شركت دشت مرغاب پيمان فهندژ سعدي ،مديريت شركت پخش يك و يك امير فهندژ سعدي ،مديريت شركت بازرگاني يك و يك مجيد فهندژ سعدي ،مديريت شركت توسعه محصولات يك و يك محمد رضا فهندژ سعدي ومديريت شركت توليدي صنعتي يك و يك كامران منزوي است. منزوی سالها در تیم استقلال تهران مسئولیت های مختلفی را برعهده داشت وبه نظر می رسد شناخت او از مباحث فوتبال باعث شده تا خانواده فهندژسعدی این چهره را برای مذاکرات با برق منطقه ای فارس به عنوان نماینده معرفی کرده اند واز متن نامه مشفقیان هم مشخص است که طرف مذاکرات منزوی بوده است.آیا این بارباید شیرازی ها با خاطرات 65 ساله شان خداحافظی کنند وبرق با ساختاری تازه پا به میدان می گذارد؟

26 بهمن 89 .

0 نظرات:

خطایی در این ابزارک وجود داشت