Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

* افق شيراز در سال 1400 *

** برای لود شدن سریعتر تنها 1 پست اخیر نمایش داده می شود ، برای مشاهده سایر پست ها از منوی سمت چپ ، به مطالب گذشته مراجعه کنید**قابل توجي دوستاني كه براي مشاهده وبلاگ با مشكل مواجه هستند ، اين مشكل به دليل كامل لود نشدن وبلاگ هست كه به دليل سرعت پايين اينترنت رخ ميدهد ، زمينه نوشتارها سفيد بوده و درصورت لود كامل مشكلي پيش نخواهد آمد.مي توان با كپي مطالب در برنامه microsoft word به مطالعه مطالب بپردازيد.در تاریخ 22 آذر نظرسنجی با عنوان افق کلانشهر شیراز در سال 1400 خورشیدی را در وبلاگ قرار دادم که شامل 3 گزینه اداری – تجاری ، فرهنگی - گردشگری و صنعتی بود. همانطور که انتظار داشتم گزینه 2، 90 درصد از آرا رو به خودش اختصاص داد و بیشتر رای دهندگان بر این عقیده بودن که شیراز در سال 1400 باید شهری کاملا فرهنگی و گردشگری باشد و تمام برنامه ریزی ها و زیرساختها و باید به این سمت حرکت کند.
اما شهر شیراز به چه میزان آماده پذیرفتن این تعریف را برای خود در سال 1400 دارد؟ مطمئنا دو عامل برای این آمادگی نقش به سزایی دارند، یکی وجود زیر ساختها نظیر وجود هتل ها ، حمل و نقل مناسب و ... و دومی داشتن جاذبه ها گردشگری و تاریخی برای جلب گردشگران می باشد. که هم می تواند آثار باستانی و هم آثار معاصر و مجتمع های تفریحی را که دارای آثاری منحصر بفرد هستند را شامل شوند.برای قضاوت بهتر درباره این موارد به بررسی جز به جز این دو مورد می پردازم.

زیرساخت ها

قبل از توضیح درباره داشته های کنونی کلانشهر شیراز بهتر دیدم به برخی مشکلات اولیه درمورد جذب گردشگر خارجی اشاره کنم که البته مورد تایید همگان نیز هست.مطابق برنامه ریزی ها باید تا پایان برنامه پنجم توسعه ، ( سال 1393 ) تعداد گردشگران خارجی به مرز 20 میلیون نفر در سال برسد که در حال حاضر کمتر از 5/1 میلیون نفر در سال هست و با توجه به شرایط کنونی که مهمترین آن شامل تنش های سیاسی بین المللی و عدم برنامه ریزی منظم مسولان برای جلب توریست هست رسیدن به آمار بعید و دور از انتظار به نظر میرسد.بنابراین باید دید که آیا حتی در صورت امادگی کلانشهر شیراز برای تبدیل شدن به یک شهر فرهنگی و گردشگری این امکان در بعد ملی وجود دارد یا خیر؟
کلانشهر شیراز هم اکنون دارای 3 هتل 5 ستاره افتتاح شده ، 4 هتل 5 ستاره آماده بهره برداری و بیش از 5 هتل دیگر در حال ساخت و سرمایه گذاری با استانداردهای 5 ستاره می باشد.بنابراین مشکلی از نظر اسکان مسافران و گردشگران موجود نمی باشد و مشکلات قبلی درمورد نحوه ی خدمات این هتل ها نیز تا حدود زیادی برطرف شده و به سطح واقعی هتل های 5 ستاره نزدیک شده و رسیده اند.


*** هتل چمران ***


از مهمترین مشکلات شیراز مشکلات عدیده در برخی از ورودی های این کلانشهر می باشد که در دو بخش زیباسازی و عریض سازی ورودی ها قابل بررسی هستند. حال به وضعیت ورودی های مهم شیراز میپردازم :
1 – ورودی غربی شیراز : این ورودی شامل ورودی از استانهای بوشهر ، خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد می باشد.قبل از ورود به شیراز شامل بزرگراه 2 بانده می باشد که با ورود به شیراز به بلوار امیرکبیر می رسد.تنها زیبا سازی این ورودی مربوط به تندیس امیرکبیر می باشد که در ابتدای بلوار وجود دارد.خود بلوار شامل ساختمان ها و مجتمع های مسکونی متعدد ، باغ ها و فضاهای سبز و در راس آن باغ جنت ، بزرگترین باغ ایران قرار دارد که سرسبزی کلانشهر شیراز را در نگاه اول تایید میکند اما وجود تعمیرگاه های متعدد در کیلومتر انتهایی بلوار که به ترمینال امیرکبیر ختم می شود از نکات منفی این ورودی هست که حتما مسوولان باید چاره ای برای آن بیندیشند.
2 – ورودی شمال غربی :این ورودی شامل ورودی از کهگیلویه و بویر احمد می باشد.قبل از ورود به شیراز شامل بزرگراه 2 بانده می باشد که با ورود به شیراز به بلوار میرزای شیرزای می رسد که زیبا سازی خوبی در فضای اطراف آن انجام شده و با انجام پروژه های هدف 90 تبدیل به بزرگراه خواهد شد.مهمترین نکته درباره این ورودی ، ارتباط آن با شهرک های گلستان و صدرا شیراز و از همه مهمتر ارتباط با مجتمع بزرگ خلیج فارس ، پارک بزرگ آبی شیراز ، پارک تمدن ها و پیست اسکی پولادکف می باشد.
3 – ورودی شمالی شیراز : این ورودی شامل ورودی از استانهای مرکزی ، شمالی ، شمال غرب و شمال شرق ایران می باشد.قبل از ورود به شیراز شامل بزرگراه 3 بانده می باشد که با ورود به شیراز به بلوار امام رضا (ع) و در امتداد آن به دروازه قرآن می رسد.این ورودی یکی از زیباترین ورودی ها شهرهای ایران می باشد که البته نیازی به معرفی بیشتر ندارد.4 – ورودی جنوبی : این ورودی شامل ورودی از استانهای هرمزگان ، کرمان و سیستان و بلوچستان می باشد.قبل از ورود به شیراز شامل بزرگراه 2 بانده می باشد که با ورود به شیراز به بزرگراه خلیج فارس میرسد . طرح سازماندهی این ورودی شروع شده و تا سال آینده تکمیل خواهد شد.

اما اگر مسافران با هواپیما به شیراز بیایند برای رسیدن به مرکز شهر باید از بلوار مدرس و خیابان زند عبور کنند.متاسفانه این دو مسیر به هیچ وجه نمای مناسبی ندارند و باعث ایجاد تصور منفی در ذهن مسافر و گردشگر می شود. که در اردیبهشت 1386 و با ورود سفیران خارجی به مناسبت هفته شیراز به این شهر باعث آبروریزی فراوان گردید! همچنین ایستگاه راه آهن شیراز که دربهار آینده به بهره برداری خواهد رسید در شهرک بزن و در همان مسیر شمال غربی شیراز قرار دارد.
مهمترین مشکل کلانشهر شیراز عدم وجود بزرگراه در درون شهر می باشد که هنوز هم چاره ای برای آن اندیشیده نشده است و لازم است تا رسیدن به سال 1400 برنامه جامع و کاملی برای ساماندهی و زیباسازی ورودی ها و معابر اصلی کلانشهر شیراز اندیشیده و اجرا گردد.

حمل و نقل درون شهری برای مسافران و گردشگران :
تاکسی گردشگری در سال گذشته بعنوان اولین واحد تاکسی گردشگری ایران در کلانشهر شیراز افتتاح شد که در حال حاضر در مناطق مرکزی شهر و مناطق توریستی حضور دارند. در عید نوروز نیز اتوبوس های گردشگری در مسیرهای تعیین شده که حدود 90% از مناطق دیدنی شیراز را پوشش میدهند به فعالیت می پردازند.خط اول مترو شیراز نیز در سال 1391 به بهره برداری میرسد و مطابق برنامه 3 خط مترو شیراز باید تا سال 1400 تکمیل شده باشد.

جاذبه های گردشگری

این جاذبه ها به دو دسته تقسیم می شوند : 1 - جاذبه ها و آثار تاریخی 2 – جاذبه ها و مکانهای تفریحی .
در قسمت اول کلانشهر شیراز یکی از غنی ترین شهرهای ایران و جهان در این زمینه می باشد.نزدیکی به تخت جمشید ( بزرگترین بنای سنگی جهان ) ، پاسارگاد ، نقوش رستم و رجب ، وجود مجموعه زندیه ، باغ هایی با شهرت جهانی ، آرامگاه های شاعران و فیلسوفان بزرگ و ... باعث شده که کلانشهر شیراز در این زمینه دارای زمینه های مناسب و منحصربفردی باشد.
در قسمت دوم نیز خوشبختانه در سال های اخیر تمهیدات مناسبی اندیشیده شده است. ایجاد پارک های بزرگ گردشگری نظیر پارک تمدن ها و شهربازی بزرگ خلیج فارس ، مراکز ورزشی نظیر گلف ، اسب سواری و پارک بزرگ آبی شیراز با امکانات مدرن ، مراکز بزرگ خرید ، ساخت ورزشگاه المپیک شیراز با 100 هزار نفر گنجایش (علی رغم تمام مشکلات آن ) ، سازماندهی و تبدیل فرودگاه شیراز به یکی از برترین ها در منطقه ، تجهیز پیست اسکی پولادکف و نصب تله کابین و ... همگی نوید ایجاد زیرساختهای مناسب برای جلب گردشگر داخلی و خارجی را میدهد.
مركز اطلاعات توريست و گردشگري

بحث فرهنگی
مطمئنا شهری و منطقه ای که قصد دارند به مرکز گردشگری تبدیل شوند نیاز به کار فرهنگی به شدت احساس می شود که در کلانشهر شیراز نیاز به کار بسیار زیاد ، هدفمند و موثر دارد. نحوه برخورد با مسافران و گردشگران ، بالا بردن فرهنگ عمومی درباره مسائل مرتبط با شهر ، ایجاد حس مسوولیت در تک تک شهروندان و ... از مهمترین اهداف بحث فرهنگی باید قلمداد شود.
با توجه به مباحث و صحبت های مطرح شده و جایگاه و موقعیت فعلی ایران و شیراز ، به نظر شما آیا تبدیل کلانشهر شیراز به شهری فرهنگی و گردشگری در سال 1400 امکان پذیر است؟نظر شما چیست؟

نوشته شده توسط امين در روز 5 شنبه ، 17 ديماه 1388 ،‌ساعت 13:53

11 نظرات:

bonyan گفت...

Amin jan,
Post e jalebi.Be nazar e man ham vejheye fe'lie meidan e gol e sorkh e forudgah vaghean bade!Ke moteasefane ba etmam e metro faghat khalas mishim az dastesh,va dar morede modarres.alan taghriban 2 sal mishe ke dge axar e taxi haye forudgah va autobus hayi ke az shahr haye gharbi va jonub mian be jaye modares az takht e jamshid va samt e jonub e gharbi vared mishan ke traffic e kheili kamtari dare.
In masir faghat dare be onvan e mosakken asar mikone va vaghean bayad ye fekri be hale modarresi ke yeki az ziba tarin khiaban haye shiraz bud kard.
x

bonyan گفت...

rasti,varzeshgah e 100 nafari kojas?chon man faghat az 50,000 nafarie khabar daram

مدیر وبلاگ گفت...

ورزشگاه المپیک شیراز با گنجایش 100 هزار نفر در بزرگراه خلیج فارس در اراضی پشتی فرودگاه قرار داره.البته مکانش عجیبه واقعا!!

http://www.babajoonshirazi.blogfa.com/ گفت...

سلام
طبق معمول همانطوریکه انتظار می رود این گزارش نیز مفید و ارزشمند هست به امید توسعه و آبادانی سراسر ایران و جهان

ح گفت...

مطلب جالب و جامعی بود...فقط یکی دو تا نکته به نظرم اومد...

اول اینکه ورودی سمت سپیدان هنوز خیلی مونده که به یه ورودی زیبا تبدیل بشه...البته تا قبل از میدون صنایع...یه طرف که زمین بایره و در دوردست تعدادی باغ و بعضا مغازه های آهنگری و تعمیرگاه و ... البته این یه معضله در شیراز که مغازه ها جای مشخصی ندارند...و طرف دیگه ی بولوار که شهرک ها هستند هم هنوز خیلی کار برای زیبا سازی داره...و خود بولوار که به نظرم جزو بولوارهای سطح پایین شیرازه...شمشادهای نامنظمش رو می گم...

در مورد فرودگاه شیراز هم اگر مشکلی پیش نیاد یه شرکت قطری قصد سرمایه گذاری داره که در طرح جامع اون هتل و بازار و ... دیده شده...

در مورد ورزشگاه المپیکی هم به نظرم 100 هزار نفر معیار درستی نیست...چون این ورزشگاه به نظرم در اصل یه مجموعه هست مثل دهکده المپیک و نه فقط یه ورزشگاه...در مورد مکانش هم به نظر من جای خوبیه به این دلیل که نباید تمام شهر رو در یک نقطه جمع کرد...اگر همه ی شهر به یه سمت کشیده بشه اختلاف شدید طبقاتی پیش میاد و مشکلات فرهنگی ناشی از اون رو به راحتی نمیشه جمع کرد...ضمن این که این مجموعه به فرودگاه هم نزدیکه...البته قرار گرفتن اون در این نقطه شهر باعث میشه که بعضی مسئولین رغبتی به ساخت اون پیدا نکنن که این ناشی از دید بسته اونا...همچنان که یه عده ای از اونا در مورد ورزشگاه میانروز هم همین عقیده رو داشتن و وقتی کار نصف و نیمه رها شده بود می گفتن که ورزشگاه رو باید در صدرا بسازیم...

و بحث فرهنگی هم همونجور که خودت اشاره کردی...شدیدا باید کار بشه و البته تا اون موقع صداوسیمای فارس باید یه تغییر اساسی به خودش بده...با این صداوسیما نمیشه به جایی رسید...صداوسیمای فارس الان واقعا یه رسانه فعال برای در جهت پیشرفت فارس نیست به نظر من...

سیاوش2926 گفت...

با سلام به دوستان.اگرچه بنده همچنان به دلیل علاقه ی زیاد به مسائل عمرانی شهرمون نتونستم بی توجه به این موضوع باشم و به صورت مداوم به 2-3 سایتی که میدونید و....سر میزنم.ولیکن با توجه به شرایط کشور -که البته آغازش از سال ها پیش بوده و امسال خوشبختانه منجر به اقدام عملی مردم شده- هر "انسان" خواب آلودی یا خود به خواب زده ای هم باید به هوش اومده باشه که با این سیستم ناکارآمد حکومتی ،آنهم در شرایطی که آلوده ترین و فاسدترین عصاره ی اون بر سر کار هست، امکان قرار گرفتن هیچ شهری در جایگاه واقعی خودش یا نزدیک به اون وجود نداره؛در دید گسترده تر هیچ حوزه ی مادی و معنوی؛از بعد ایدئولوژیک گرفته تا بعد اجرائی اون، نمیتونه به شکل صحیحی تعریف و اداره بشه یا به سمت صحیحی حرکت کنه. البته این به معنای عدم خوشحالی بنده از آغاز پروژه های عمرانی نیست.اینرو هم عرض نمیکنم چرا درباره ی مسائل عمرانی حرف زده میشه؛بلکه خواستم به عنوان یه برادر کوچکترتون عرض کنم که مواظب باشیم که خواب آلودگی فکری و روزمرگی دوباره به سراغمون نیاد.
درحالیکه جوونای تحصیلکرده ی ما دارن جونشون رو فدای این راه میکنن، تصور نمیکنم چیز زیادی باشه اگر ما حداقل راحت طلبی مون رو فدا کنیم و سخنی بگیم...!

ح گفت...

سیاوش جان شما می تونی یه وبلاگ راه بندازی و اونجا بحث سیاسی کنی...این چند تا وبلاگ مربوط به شیراز و مسائل عمرانی شیرازه که بعضا انتقاد از مسئولین هم وارد اون میشه...بحث به این شکل در مورد شیراز یه بحث جدیده در حالی که بحث سیاسی با پشتوانه قوی سخن چینی و شایعه به حد کافی در شیراز وجود داشته و داره ...ضمنا توی همین حکومت با مشخصاتی که شما گفتید بعضی از شهرها تونستند خیلی پیشرفت کنند...ما دنبال تغییر فرهنگ و نوع نگاه ها در شیراز هستیم والا هر حکومتی بیاد شیرازهمینه که هست...شما فرمودید راحت طلبیمون رو رها کنیم و سخنی بگیم!!! اتفاقا راحت ترین کار سخن گفتنه !

خیلی از حرف های شما نیاز به اثبات داره !الا این که بخواید جو بدید همچنان که بقیه میدن...یه طرف برای آروم کردن یه طرف برای شلوغ کردن..اگه قراره به قول شما این حکومت عوض بشه باید حکومتی بیاد که اخلاق در راس اون باشه که من متاسفانه در خیلی از مدعیان تغییر - نه همشون - همچین چیزی رو نمی بینم...واقعا می گم...نمی بینم...

------

شیراز پایتخت فرهنگی ایران
شایعه ریشه بی اعتمادی

سیاوش2926 گفت...

ح عزیز.البته طرف صحبت بنده شما نبودید.برعکس این چیزی که میخواید به خودتون بقبولونید، این بحثا بار اول نیست که مطرح شده ،من هم تنها کسی تیستم که مطرح میکنم.همین وبلاگ عمرانی که میفرمایید،نوشته های مدیرش یعنی امین جان و البته دیگر دوستان توی اون یکی سایت عمرانی یعنی شیرازسیتی... موجوده .برعکس حضرتعالی که مایل به فراموش کردن هم هستید،درحافظه بنده و خیلی دوستان هم موجوده.اگر وبلاگ سیاسی داشتم که احتمالاً الان در خدمت دوستان خوش قلبتون توی فلان اتاق بازجوئی بودم،البته اگر نفرستاده بودنم اون دنیا.توی یه مملکت آزاد باید این حرف رو زدید. این دیگه از اون حرفاس که حکومت چه دیکتاتور و خونریز ،چه دموکرات و مردمی هیچ تأثیری در تغییر شرایط شهرمون و دیگر شهرها نداره! این صحبت و البته خیلی فرمایشات قبلی سطح منطق شمارو میرسونه.نخیر ، یک عده آدم بی دفاع ولی شجاع اعتراض میکنن ،یه عده مزدور فاسد سرکوب میکنن و میکشن.البته شاید منظورتون از آروم کردن همینه! در مورد اثبات هم ،هرزمان فیلم رد شدن 2تا خودروی رسمی نیروی انتظامی توی روز روشن از روی جوون مردم واستون اثبات شد(که واقعی هست)،هر وقت کشته شدن یه عده بیگناه با شلیک مستقیم همین دوستانتون واستون اثبات شدو ..و..و..اونوقت عرایض بنده هم واستون اثبات میشه.منظور بنده از سخن گفتن با توجه به جملات قبلی نه به اون معنای القائی شما،که به معنای سخنی هست که منشأ اون دقدقه و دلسوزی برای کشورمون و درک شرایط موجود و کاربرد شرافت و عقلانیته.سخنی که نه تنهابیانش راحت نیست،که در مورد بعضی افراد شجاع به قیمت جونشون تموم شد،چون در همون سایت سیاسی یا ...بیان شد .
برعکس اون سخنی که مورد اشاره ی شما هست و متأسفانه زشت ترین شکل اونرو علاوه بر حاکمان فعلی،افراد گمراه یا مزدور به کار میبرن.یادتون باشه که به زشتی این نوع سخن که بر پایه ی کتمان واقعیاته، روز به روز با افزایش جنایت ها اضافه میشه.به طوری که خود این کتمان کردن حتی در مقام گفتار ،به نوعی جنایته...

ح گفت...

خیلی ها وبلاگ سیاسی دارن و به هیچ جا فرستاده نشدن...نهایتا وبلاگشون فیلتر شده...برادر من تغییرشجاعت می خواد...نمیشه توی سوراخ موش رفت و دم از تغییرزد...همونجوری که اونایی که امروز رو برای ما ساختن حاضر شدن از جونشون و قلمشون و زبونشون مایه بذارن...شما هم اگه واقعا می خوای کاری بکنی یه وبلاگ بزن و حرف مستندت رو اونجا بزن نه این که هرازگاهی توی این وبلاگ و اون وبلاگ نظر بذاری و بحث ها رو از مسیر منحرف کنی...این کمترین کاریه که می تونی بکنی...

در مورد رد شدن ماشین هم فیلمش رو دیدم و ظاهر قضیه همینیه که شما می گید و دیدیم...در مورد شلیک نمی تونم نظر بدم چون هر دو طرف می گن مقصر ما نیستیم ولی نمی دونم چرا شما فقط گفته های یه طرف براتون سند هست...من توی همچین مواقعی سکوت می کنم...

من نمی دونم شما شیرازی هستی یا نه...و نمی دونم به این آیه اعتقاد داری یا نه : خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر این که خودشان تغییر دهند...حالا شما ممکنه از این آیه برداشت سیاسی کنی ولی من جنبه اجتماعی و فرهنگیش رو می بینم...یعنی حتی اگر به قول شما حکومت هم عوض بشه تا مردم شیراز نخوان دیدشون رو عوض کنن در این شهر تغییری اتفاق نخواهد افتاد...هدف من تغییراین دیداست و معتقدم تا این تفکر جا نیوفته تغییر حکومت ها چندان درد رو دوا نمی کنه...

این دیدگاه کلی من بود حالا اگر روی این بحث داری بگو ولی اگر می خوای سفسطه کنی و بحث رد شدن ماشین و شلیک و استبداد و استعمار و ... رو پیش بیاری همون وبلاگ رو تاسیس کن تا اونجا بحث کنیم...

------
شیراز پایتخت فرهنگی ایران
شایعه ریشه بی اعتمادی
هرگز فکر نکن که از بقیه بیشتر می دونی

سیاوش2926 گفت...

یه نکته ی همیشگی در مورد نوشته های قبلیتون و نوشته ی حاضر، پاسخ ندادن شمابه قسمتهایی از نوشته ی بنده هست. جوری که انگار اون قسمتارو ندیدید. جواب قبلی بنده ،عیناً شامل موارد ادعائی نوشته ی پیش از اون توسط شماست. این نوع(اصطلاحاً) یکی در میون دیدن جملات چه چیزی رو میرسونه ؟
سفسطه؟، یکی از کلماتی با استفاده ی عوامانه هست که معمولاً زمان کمبود دلیل برای رد صحبت طرف مقابل استفاده میشه(یک ناسزای ملایم و در پوشش منطق و صد البته بدون ذکر دلیل)،به عبارتی پاسخ مورد به مورد به نوشته ی شما سفسطه هست!. بازهم عرض میکنم که بسیاری دوستان از قسمت نظرات این سایت ها برای بیان نظرات اینچنینی استفاده کردن مثل(..پاسخ قبلی).شما حرف از اثبات میزنید... بنده با ذکر 2-3 مثال در قالب جمله ای که موجوده،سعی در انتقال مفهوم دارم(یعنی مفهوم اثبات از نظر شما)،ولی شما اسرار به دیدن سطح قضیه و محدود نشون دادن صحبت بنده در بیان 2-3 مثال(که مشتی از خروار مثال هاست) دارید.شاید هم توقع دارید که 2 دوربین با کیفیت بالا همزمان فرد ضارب و مضروب یا مقتول رو نشون بده و شخص قاتل صراحتاً جلوی همون دوربین خودش رو مأمور حکومت معرفی کنه!(زمانی که میگن انسان خودش و فکرشو شخصاً داره زیر سؤال می بره همینه).
-شک ندارم که ابتدا مسائل ایدئولوژیک و فرهنگ فکری مردم باید رو به بهبود بره تا کم کم به جایی برسه که مثلاً یک حکومت دیکتاتور رو در یه روند زمانی به یک حکومت دموکراتیک تبدیل کنه(که این افزایش فرهنگ شهرنشینی و..رو در بطن خودش داره) و این دقیقاً اتفاقی هست که داره میفته و خوشبختانه هسته ی این حرکت با طبقه ی متوسط و تحصیل کرده هست.به همین دلیل این حکومت بسیار از رشد فکری مردم میترسه.
در مورد وبلاگ نویس هم یه کلمه رو اشتباه فرمودین ،"حداقلش" اینه که سایت فیلتر بشه،حداکثرش هر چیزی میتونه باشه.این توصیه هم جالبه؛کسی به این راحتی و در حالی که خودش در حاشیه ی امن حکومته(حداقل ایدئولوژیک)،به دیگری توصیه ی فدا کردن هر چیزی حتی جونش رو میکنه، اونهم در راه آزادی بیان(و نه در جنگ)!بله،بسیار با ارزشه و اوج شجاعت رو میرسونه.بنده شاید که حتماً به این جایگاه نرسیدم ،ولی مسلما-برعکس عده ای که به "سوراخ موش حکومت" دلبستن-از چنین مرحله ای گذشتم که البته احساس افتخار چندانی هم نمیکنم،ولی حداقل دچار ضلت و فلج فکری برای فرار از احساس وابستگی به استبداد و شرمندگی حاصل از اون، نیستم و نخواهم شد....

ناشناس گفت...

سلام
می دانید اگر آن سرباز راننده ماشین اجازه می داد تا مردم آن را از ماشین بیرون بیاورند چه سرش می آوردند ؟ شاید شبیه دوست سربازش که آن را حتما دیدید زیر دست معترضان له می شد. آیا از خود سوال کردید چرا در روز عاشورا فقط یک نفر با گلوله کشته شود و آن هم خواهر زاده میر حسین باشد . چه کسی سود آن را می برد؟ مطمئنا جمهوری اسلامی با کشتن آن سودی نمی برد چون غیر از مظلوم نمایی برای معترضان پیامدی ندارد .به هوش باشید که دیگران از آب گل آلود دارند ماهی می گیرند اینها را گفتم که به این نتیجه برسم که مقصر آن کسی هست که این بستر را فراهم کرده و گرنه ما ده ها سال است که روز عاشورا این مسائل را نداشته ایم . خواهشی که دارم این هست که این معترضان را نماینده تمام ملت ندانید چون به حق یا نا به حق جمهوری اسلامی طرفداران بی شمار خود رادارد که مثل 9 دی 88 به راحتی لبیک گویند. در آخر این را بگویم که این اغتشاشات تا زمانی که اکثریت مردم پشت آن نباشند نتیجه نمی گیرد مگر اینکه نتیجه اش یک جنگ داخلی بین هموطنان ما باشد که خدا از تقصیر مسببان آن بگذرد.

خطایی در این ابزارک وجود داشت